• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rayman 2: The Great Escape  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Nintendo Company, Limited (jap. 任天堂, Nintendō) – firma założona 23 września 1889 przez Fusajirō Yamauchiego, w celu produkowania kart hanafuda do japońskiej gry o tej samej nazwie. W ciągu kilkudziesięciu lat firma zajęła się rynkiem gier konsolowych i stała się jednym z potentatów w tej dziedzinie.Banjo-Kazooie – komputerowa gra platformowa wyprodukowana przez studio Rare i wydana przez Nintendo w 1998 roku. Początkowo ukazała się na konsoli Nintendo 64, natomiast w 2008 roku została wydana na Xbox Live Arcade. Bohaterami gry są niedźwiedź Banjo i ptak Kazooie, którzy wyruszają w pościg za czarownicą Gruntildą, odpowiedzialną za porwanie siostry Banjo. Gra zawiera dziewięć otwartych poziomów, w których gracz musi zaliczyć serię wyzwań, polegających między innymi na rozwiązywaniu zagadek, pokonywaniu przeszkód, zbieraniu obiektów czy pokonywaniu przeciwników.
  Rozgrywka[ | edytuj kod]

  Rayman 2 jest grą platformową utrzymaną w konwencji fantasy. Akcja gry rozgrywa się w trójwymiarowym środowisku, z kamerą umiejscowioną za plecami sterowanej postaci. Cała gra podzielona jest na odrębne światy o określonej liczbie poziomów przypadających na każdy z nich. Początkowo Rayman może jedynie poruszać się po terenie gry, jednakże wraz z postępem w rozgrywce uzyskuje możliwość skoku, pływania i nurkowania, uderzania przeciwników, bujania się po zawieszonych nad platformami pierścieniach, rzucania ognistych kul oraz lotu za pomocą śmigła uczynionego z własnych włosów.

  Rayman – seria platformowych gier komputerowych, stworzona przez Michela Ancela i wydana przez francuskie studio Ubisoft. Głównym bohaterem serii jest tytułowy stworek Rayman, a wszystkie jego przygody dzieją się w świecie zwanym Rozdroże Marzeń (lub Kraina Snów).Super Mario 64 – gra z serii Mario, wydana na Nintendo 64. Dostępna jest także w Virtual Console na Nintendo Wii. Jest pierwszą grą z Mario osadzoną w grafice 3D.

  Celem Raymana 2 jest zdobycie czterech masek oraz zebranie wszystkich 1000 żółtych świetlików, nazywanych w grze Lumami. Oprócz tego zasadnicza część mechaniki polega na zbieraniu czerwonych Lumów, które zwiększają stopniowo energię Raymana, oraz pokonywaniu rozmaitych stworów i robotów stojących na drodze gracza.

  Nintendo 64, N64 – domowa konsola gier telewizyjnych stworzona przez firmę Nintendo. Premiera konsoli w Japonii miała miejsce 23 czerwca 1996 roku, w Ameryce Północnej – 29 września 1996, a w Europie – 1 marca 1997 roku. Oficjalnie prace nad konsolą rozpoczęły się 23 sierpnia 1993. W tym dniu bowiem poinformowano o podpisaniu umowy między firmami Nintendo i Silicon Graphics, w której była mowa o projekcie "Reality", mającym na celu stworzenie nowej konsoli do gier. Początkowo konsola miała się nazywać Ultra 64 i miała kosztować około 300 dolarów. Trudno było w to uwierzyć ze względu na niedawną premierę 32-bitowej konsoli 3DO Interactive Multiplayer, która kosztowała aż 699 dolarów i z tego powodu pojawiały się złośliwe uwagi aby zmienić nazwę projektu na "Unreality" (nierealny). Dzięki tej współpracy powstała pierwsza 64-bitowa konsola o możliwościach przewyższających dostępne wtedy na rynku konsole w tym jej głównego rywala Sony PlayStation.PlayStation (PS, popularnie zwane także – PSX) (jap. プレイステーション, pureisutēshon; pol. dosł. StacjaGier) – 32-bitowa konsola do gier wideo, wyprodukowana w Japonii przez firmę Sony Computer Entertainment, zaprojektowana przez Kena Kutaragiego.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  Po sukcesie Raymana jego projektant Michel Ancel planował kontynuację przygód tytułowego protagonisty. Pierwotnie planowana była kolejna gra z dwuwymiarową oprawą graficzną, jednak kiedy Nintendo wypuściło w 1996 roku trójwymiarową grę platformową Super Mario 64, Ancel zdecydował się podążyć śladem japońskich twórców. Na potrzeby nowego projektu Ancel nawiązał współpracę z animatorem Jakiem Exertierem ze studia Mediasys, który wykonał dlań przerywniki filmowe oraz animacje.

  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. MobyGames – serwis internetowy gromadzący informacje o grach video. Strona zawiera rozbudowaną bazę danych współtworzoną przez zarejestrowanych użytkowników strony (po uprzedniej weryfikacji źródeł), w której znajdują się wpisy dla ponad 72 tysięcy gier na 138 różnych platform (komputery osobiste, konsole do gier, urządzenia mobilne) wraz z okładkami, zrzutami ekranu, listą autorów, recenzjami, wymaganiami technicznymi oraz linkami do oficjalnych stron, skatalogowane m.in. w/g gatunku, sposobu prezentacji, czy czasu i miejsca akcji.

  Ancel opisywał Raymana 2 jako projekt wymagający dla Ubisoftu. O ile pierwsze szkice projektu powstawały w studiu Ubisoft Montpellier, znaczna część animacji do gry powstawała w Paryżu, podczas gdy za programowanie odpowiadał oddziału Ubisoftu znajdujący się w Annecy. Ancel twierdził, iż pomiędzy artystami z Montpellier i Paryża panowała wzajemna rywalizacja. W związku z tym założyciele Ubisoftu, bracia Guillemot, zdecydowali się wynająć producentów wykonawczych, którzy nadzorowaliby przedsięwzięcie. Za ukończenie Raymana 2 odpowiadała asystentka Gérarda Guillemot, Pauline Jaquet. Narzucała ona tempo oraz określony grafik ekipie odpowiedzialnej za powstanie gry, przy czym Exertier wspomniał, iż przez ostatnie trzy-cztery miesiące procesu produkcyjnego twórcy prawie nie spali, aby zdążyć z pracami na czas.

  Sony PlayStation 3 (potocznie PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3, obecnie PlayStation 3) – konsola gier wideo firmy Sony, trzecia w rodzinie PlayStation.Michel Ancel (ur. 1972 w Monako) − francuski projektant gier komputerowych firmy Ubisoft, znany ze stworzenia gier Rayman i Beyond Good & Evil. Ancel jest kierownikiem studia Ubisoft Montpellier.

  Prace nad Raymanem 2 dobiegły kresu w październiku 1999 roku, a gra zadebiutowała w sklepach 22 października na platformie Nintendo 64. W tym samym roku ukazała się wersja na Windows. W 2000 roku Rayman 2 zadebiutował na konsoli PlayStation, a w 2002 roku jego zremasterowana wersja pojawiła się na PlayStation 2 pod nazwą Rayman 2 Revolution. W 2008 roku Rayman 2 doczekał się reedycji na nowsze wersje konsoli Sony, PlayStation 3 i PlayStation Portable, natomiast w 2010 roku pojawił się na platformie sprzętowej iOS.

  Super Mario World (jap. スーパーマリオワールド, Sūpā Mario Wārudo) – pierwsza gra z Mario przeznaczona na konsolę SNES. Pojawiły się w niej nowe ruchy, np. Spin Jump, nowe power-upy, np. peleryna (Caped Mario/Luigi). Pojawiła się też nowa postać – Yoshi; jest to mały dinozaur, ma kilka kolorów, a każdy ma inne właściwości. Jeden może zjadać przeciwników swoim długim językiem, lub skakać po przeciwnikach, po których Mario i Luigi nie mogą.PlayStation Portable (oficjalny skrót: PSP) – przenośna konsola gier wideo produkowana i sprzedawana przez Sony Computer Entertainment. Po raz pierwszy o pracach nad konsolą wspomniano na E3 2003, a pierwsza jej odsłona miała miejsce 11 maja 2004 na konferencji prasowej Sony przed E3 2004. Urządzenie zostało wydane w Japonii 12 grudnia 2004 roku, w Ameryce Północnej 24 marca 2005, a w regionie PAL (m.in. Europa i Australia) 1 września 2005.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rayman – tytułowy bohater serii gier komputerowych Rayman. Ta fikcyjna postać została stworzona przez firmę Ubisoft, a dokładniej przez Michela Ancela. Postać ta zdobyła dużą popularność na świecie, zwłaszcza w Polsce. Imię "Rayman" w dokładnym tłumaczeniu oznacza "Promienisty Człowiek".
  Ubisoft Montpellier – francuska firma zajmująca się produkcją gier komputerowych i konsolowych, założona w 1989 w Montpellier. Studio jest znane z prac nad różnymi markami, m.in. Raymanem oraz Beyond Good & Evil.
  PlayStation 2 (PS2) – konsola gier wideo produkcji Sony Computer Entertainment, następca PlayStation. Konsola miała swoją premierę 4 marca 2000 w Japonii, a w Stanach Zjednoczonych 26 października 2000.
  IGN (Imagine Games Network) – amerykański internetowy serwis informacyjny, skupiający się głównie na grach komputerowych i wideo, założony w 1998 roku. Strona podzielona jest na "kanały": PC, Wii, Nintendo DS, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4, Vita, Wireless i Retro. Każdy kanał zawiera własne wiadomości, recenzje i zapowiedzi.
  Komputerowa gra platformowa (nazwa zwyczajowa: platformówka) – gra zręcznościowa polegająca głównie na poruszaniu bohatera po wielu mniej lub bardziej urozmaiconych poziomach, często po wielopoziomowych platformach (stąd nazwa gatunku), unikaniu pułapek i likwidacji bądź unikaniu przeciwników, a także zbieraniu różnych nagród i dodatków – takich jak pieniążków, kamieni szlachetnych, dodatkowych żyć czy power-upów.
  Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.089 sek.