• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ray Sharkey  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  McCall (ang. The Equalizer, 1985-1989) – amerykański serial sensacyjny stworzony przez Michaela Sloana i Richarda Lindheima.Burton Leon Reynolds Jr. (ur. 11 lutego 1936 w Lansing w stanie Michigan) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

  Raymond „Ray” Sharkey, Jr. (ur. 14 listopada 1952 w Brooklynie, zm. 11 czerwca 1993) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Miał irlandzkie i włoskie pochodzenie. Urodził się w nowojorskim Brooklynie jako syn Cecelii i Raya Sharkeya, Sr. Jego ojciec był profesjonalnym perkusistą, który porzucił rodzinę, gdy Ray miał pięć lat. Został wychowany przez matkę w dzielnicy Brooklynu - Red Hook. Zainteresował się aktorstwem po obejrzeniu filmu Blake'a Edwardsa Dni wina i róż (1962) z Jackiem Lemmonem. Po roku spędzonym w New York City Community College, studiował w nowojorskim Herbert Berghof Studio.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Blake Edwards właśc. William Blake McEdwards (ur. 26 lipca 1922 w Tulsie, zm. 15 grudnia 2010 w Santa Monica) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz aktor. W 2004 za całokształt osiągnięć otrzymał Honorowego Oscara.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Występował w różnych produkcjach na scenie Off-Broadwayowskiej. W 1973 roku przeniósł się do Los Angeles. Zadebiutował na ekranie jako student w dramacie Panowie z Flatsbuh (The Lords of Flatbush, 1974) u boku Perry'ego Kinga, Sylvestra Stallone'a i Henry'ego Winklera. Wziął potem udział w ponad czterdziestu filmach i kilkudziesięciu różnych serialach telewizyjnych. Za rolę promotora rocka Vincenta 'Vinnie'go' Vacarriego w dramacie muzycznym Taylora Hackforda The Idolmaker (1980) zdobył Złotego Globa. W następnym roku był nominowany do innego Złotego Globu za rolę tytułową ojca samotnie wychowującego dwóch synów, który zostaje sparaliżowany w wyniku wypadku samochodowego i walczy o prawo do opieki nad swoimi dziećmi w dramacie telewizyjnym CBS Ciężka próba Billa Carney'a (The Ordeal of Bill Carney, 1981). Popularność przyniosła mu rola gangstera Sonny'ego Steelgrave z Atlantic City w serialu CBS Cwaniak (Wiseguy, 1987-90).

  Kojak – amerykański serial kryminalny, emitowany w USA w latach 1973 – 1978. Tytułowym bohaterem serialu był porucznik Theo Kojak, pracujący w wydziale zabójstw policji w Nowym Jorku. Rolę główną grał Telly Savalas.Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.

  Krótko po pojawieniu się w filmie Idolmaker, Sharkey wydawał 400 dolarów dziennie na heroinę. W wyniku zażywania narkotyków jego kariera upadła, a jego praca polegała głównie na wspieraniu ról. Kilkakrotnie przedawkował i przeżył cztery wypadki samochodowe. Próbował kilkakrotnie poddać się zabiegowi rehabilitacyjnemu, ale kilka miesięcy później powrócił do nałogu. W 1987 roku Sharkey spędził dwa miesiące w ośrodku rehabilitacji w Hrabstwie Orange.

  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.Find a Grave – strona internetowa, która umożliwia dostęp do baz danych cmentarzy. Za jej pomocą można odszukać m.in. groby wielu znanych osób.

  Krótko po zakończeniu pracy nad filmem Henry'ego Winklera Półtora gliniarza (Cop and a Half, 1993) z Burtem Reynoldsem, Sharkey podał do publicznej wiadomości, że jest zarażony AIDS w wyniku zażywania narkotyków. Zmarł 11 czerwca 1993 roku w wieku 40. lat.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  10 maja 1981 roku poślubił Rebeccę Wood, z którą się rozwiódł w 1986. Spotykał się z Ornellą Muti (1981). 8 października 1988 roku ożenił się z Carole Graham, z którą miał córkę Cecelię Bonnie (ur. 25 marca 1989 w Los Angeles). Jednak w 1992 roku doszło do rozwodu.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  The Washington Post – największa i najstarsza gazeta codzienna w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych. Istnieje od 1877 roku.
  Henry Franklin Winkler (ur. 30 października 1945 na Manhattanie w Nowym Jorku, w stanie Nowy Jork) - amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.
  Perry Firestone King (ur. 30 kwietnia 1948 w Alliance) – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy, także reżyser.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Michael Sylvester Enzio Stallone (ur. 6 lipca 1946 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta, jeden z największych międzynarodowych gwiazdorów, światowa ikona machismo i Hollywood; zagrał m.in. dwie role, które stały się częścią amerykańskiej kultury – legendę boksu Rocky’ego Balboa oraz żołnierza Johna Rambo.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.