• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ray Keech

  Przeczytaj także...
  AAA Championship Car – seria wyścigowa organizowana z przerwami w latach 1905-1955 w Stanach Zjednoczonych pod szyldem Amerykańskiego Stowarzyszenia Wyścigów Samochodowych (oryg. American Automobile Association, AAA). Seria wystartowała w 1905 roku pod nazwą AAA National Motor Car Championship. Na kolejne wyścigi trzeba było czekać do sezonu 1916, kiedy to zadebiutowała AAA National Championship. Do klasyfikacji serii były wliczane wyniki słynnego wyścigu Indianapolis 500. AAA zaprzestała uczestnictwa w wyścigach samochodowych w 1955 roku po szeregu fatalnych wypadków wyścigowych. Od tej pory organizacją wyścigów zajął się United States Auto Club, a serię przemianowano na USAC National Championship.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Sezon Grand Prix 1930 – kolejny sezon z cyklu Wyścigów Grand Prix. Najbardziej utytułowanym kierowcą był Włoch Achille Varzi, który wygrał cztery wyścigi. Samochody Bugatti odnosiły zwycięstwa w trzynastu wyścigach.

  Charles Raymond Keech (ur. 1 maja 1900 roku w Coatesville, zm. 15 czerwca 1929 roku w Altoona) – amerykański kierowca wyścigowy.

  Kariera[]

  W swojej karierze Keech startował głównie w Stanach Zjednoczonych w mistrzostwach AAA Championship Car oraz towarzyszącym mistrzostwom słynnym wyścigu Indianapolis 500, będącym w latach 1923-1930 jednym z wyścigów Grandes Épreuves. W drugim sezonie startów, w 1928 roku odniósł trzy zwycięstwa. Z dorobkiem 915 punktów uplasował się na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej. W tym samym roku ukończył Indianapolis 500 na czwartym miejscu. Rok później był najlepszy w Indy 500. W mistrzostwach AAA uzbierał łącznie tysiąc punktów. Ponownie wystarczyło to na tytuł wicemistrzowski.

  Indianapolis 500 (także: Indy 500) – wyścig samochodowy rozgrywany corocznie w Stanach Zjednoczonych w ostatnią niedzielę maja. Wyścig rozgrywany jest od 1911 roku na dystansie 500 mil, czyli 200 okrążeń na torze Indianapolis Motor Speedway. Jest to jedno z największych wydarzeń sportowych na świecie, oglądane na żywo przez około 270 tysięcy widzów.Daytona Beach Road Course – tor wyścigowy znajdujący się kiedyś w Daytona Beach na Florydzie. W tym miejscu ustanowiono także piętnaście rekordów prędkości na lądzie. Tor używany był przez serię NASCAR.

  Poza wyścigami, Keech podejmował wielokrotnie próby bicia rekordu prędkości na lądzie. 22 kwietnia 1928 roku na torze Daytona Beach Road Course w samochodzie White Triplex osiągnął prędkość 334,02 km/h.

  Śmierć[]

  Keech zginął 15 czerwca 1929 roku w wypadku podczas wyścigu Altoona 200-Mile Race.

  Bibliografia[]

 • Ray Keech - driverdb.com
 • Ray Keech - race-database.com
 • Ray Keech - historicracing.com
 • Sezon Grand Prix 1923 – kolejny sezon wyścigów Grand Prix organizowanych w Europie i Ameryce Południowej przez AIACR.Altoona - miasto w USA, w stanie Pensylwania, w Appalachach. Około 49,5 tys. mieszkańców. Fabryka lokomotyw. Odcinek Altoona - Pittsburgh to pierwsza kolej żelazna w USA.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.081 sek.