• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rawicz - gmina

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Gmina Bojanowo – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie rawickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie leszczyńskim.
  Żylice – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie rawickim, w gminie Rawicz. Na terenie wsi znajduje się ferma drobiu "Woźniak", będąca niegdyś oddziałem PGR z Łaszczyna. Sprywatyzowana w wyniku braku zgodności i współpracy dyrektorów tych przedsiębiorstw stała się własnością firmy "Woźniak". Przed prywatyzacją zakład nie wykorzystywał pełnych zdolności produkcyjnych majątku trwałego, zaś wraz z przejęciem rozpoczął się okres dynamicznego rozwoju zakładu. Obecnie firma stała się symbolem wsi, strategicznym zakładem decydującym o jej rozwoju. Majątek trwały (budynki, infrastruktura) został rozbudowany ponad dwukrotnie.

  Rawicz (1973–76 gmina Sierakowo) – gmina miejsko-wiejska w Polsce w województwie wielkopolskim, w powiecie rawickim.

  Siedziba gminy to Rawicz.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 29 297 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 30 287 osób.

  Historia[ | edytuj kod]

  Dawna wiejska gmina Rawicz (nie obejmująca Rawicza) istniała w latach 1934–1954. Gmina zbiorowa Rawicz została utworzona 1 sierpnia 1934 roku w powiecie rawickim w woj. poznańskim z dotychczasowych jednostkowych gmin wiejskich: Dębno Polskie, Izbice, Kąty, Konarzewo, Łaszczyn, Łąkta, Masłowo, Sarnówka, Sierakowo, Sikorzyn, Stwolno, Szymanowo, Wydawy, Zielona Wieś, Żołędnica i Żylice (oraz z obszarów dworskich Dąbrówka, Konarzewo, Kowaliki, Łaszczyn, Sarnowa, Stwolno i Żołędnica).

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Gmina Sierakowo (do 1954 i od 1976 gmina Rawicz) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1973-1976 w woj. poznańskim a następnie w woj. leszczyńskim (dzisiejsze woj. wielkopolskie). Siedzibą władz gminy było Sierakowo.

  Po wojnie gmina zachowała przynależność administracyjną. Gmina została zniesiona 29 września 1954 roku wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin.

  Jednostki nie przywrócono 1 stycznia 1973 wraz z kolejną reformą reaktywującą gminy.

  Współczesna gmina Rawicz powstała 15 stycznia 1976 w związku z przemianowaniem gminy Sierakowo na Rawicz i przeniesieniem siedziby jednostki do Rawicza.

  1 stycznia 1992 miasto i gminę Rawicz połączono we wspólną miejsko-wiejską gminę Rawicz.

  Masłowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie rawickim, w gminie Rawicz. Leży nieopodal rzeki Masłówki (dopływ Orli).Rawicz – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie rawickim (siedziba władz powiatu), siedziba gminy miejsko-wiejskiej Rawicz. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego.

  W latach 1976–1998 gmina położona była w województwie leszczyńskim. Od 1 stycznia 1999 w województwie wielkopolskim, w powiecie rawickim.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Rawicz ma obszar 133,64 km², w tym:

 • użytki rolne: 74%
 • użytki leśne: 17%
 • Gmina stanowi 24,16% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Gmina Żmigród – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Rawicz w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Rawicz.png

  Miejscowości[ | edytuj kod]

  Dąbrówka, Dębno Polskie,Sarnowa, Folusz, Folwark, Izbice, Kąty, Konarzewo, Kowaliki, Krasnolipki, Krystynki, Łaszczyn, Łąkta, Masłowo, Masłowo-Warszewo, Sarnówka, Sierakowo, Sikorzyn, Słupia Kapitulna, Stwolno, Szymanowo, Ugoda, Wydawy, Załęcze, Zawady, Zielona Wieś, Żołędnica, Żołędnica (osada leśna), Żylice.

  Gmina Milicz – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie milickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Bojanowo, Miejska Górka, Milicz, Pakosław, Wąsosz, Żmigród

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Łaszczyn – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie rawickim, w gminie Rawicz. Na miejscowym cmentarzu znajduje się grób Stefana Bobrowskiego, jednego z najwybitniejszych przywódców powstania styczniowego, który zginął w pojedynku w pobliskim lesie. Na terenie wsi znajduje się Rolniczy Kombinat Spółdzielczy, którego oddziałem była kiedyś ferma drobiu w Żylicach.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kąty (niem. Lindenhof) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie rawickim, w gminie Rawicz.
  Powiat rawicki – powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Rawicz. Jest to najmniejszy pod względem powierzchni powiat w województwie.
  Gmina Pakosław (do 1954 gmina Chojno) - gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie rawickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie leszczyńskim.
  Gmina Wąsosz – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie górowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie leszczyńskim.
  Gmina Miejska Górka – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie rawickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie leszczyńskim.
  Dąbrówka – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie rawickim, w gminie Rawicz. Na terenie wsi znajduje się gospodarstwo rolne (były PGR) należące obecnie do jednego z koncernów mięsnych. We wsi znajdują się także dawne zakładowe bloki, z własnymi kotłowniami. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 5. Po jej przebudowie poprawił się stan przejść dla pieszych poprzez budowę wysepek i sygnalizatorów świetlnych, pulsacyjnych. Przy wyjeździe na Rawicz znajduje się zatoczka, gdzie można w razie potrzeby zatrzymać pojazd. Przed przebudową zatoczka dysponowała swoistym podjazdem, umożliwiającym drobne naprawy od strony podwozia.
  Główny Urząd Statystyczny, GUS – centralny organ administracji państwowej podległy Prezesowi Rady Ministrów zajmujący się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych na temat większości dziedzin życia publicznego i niektórych stron życia prywatnego. Do przekazywania danych obligują odpowiednie przepisy prawa (ustawa o statystyce publicznej oraz ogłaszany corocznie Program Badań Statystycznych). Dane mogą być udostępniane tylko w formie zagregowanej (opracowanej), która uniemożliwia identyfikację pojedynczych respondentów (tajemnica statystyczna).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.