• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rawa Mazowiecka  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Rylka – rzeka w województwie łódzkim, prawobrzeżny dopływ Rawki o długości 28,12 km. Płynie w pobliżu m.in. miejscowości Rylsk Mały, Zuski, Niemgłowy, Ossowice, Głuchówek i wpada do Rawki w Rawie Mazowieckiej.Droga krajowa – jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, która jest rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego.

  Rawa Mazowieckamiasto w województwie łódzkim, w powiecie rawskim, położone nad Rawką i jej dopływem Rylką. Była stolicą Ziemi Rawskiej, województwa rawskiego oraz miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w starostwie rawskim w 1792 roku.

  Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 17 508 mieszkańców.

  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Rezerwaty przyrody
 • 3 Ochrona środowiska
 • 4 Historia
 • 5 Zabytki
 • 6 Legenda
 • 7 Wspólnoty wyznaniowe
 • 8 Demografia
 • 9 Komunikacja
 • 10 Współpraca międzynarodowa
 • 11 Osoby urodzone w Rawie Mazowieckiej
 • 12 Osoby związane z Rawą Mazowiecką
 • 13 Honorowi obywatele Rawy Mazowieckiej
 • 14 Przypisy
 • 15 Zobacz też
 • 16 Linki zewnętrzne
 • Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej – muzeum położone w Rawie Mazowieckiej. Placówka jest miejską jednostka organizacyjną.Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej – parafia należąca do dekanatu Rawa Mazowiecka diecezji łowickiej. Jest obsługiwana przez księży diecezjalnych. Obecny kościół parafialny powstał w początku XVII wieku, jako kościół przy kolegium Jezuickim. Mieści się przy placu Piłsudskiego.

  Położenie[]

  Według danych z roku 2006 Rawa Mazowiecka ma obszar 13,69 km², w tym:

 • użytki rolne: 62%
 • użytki leśne: 6%
 • Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia miasta wynosiła 14,28 km². Miasto stanowi 2,14% powierzchni powiatu.

  Rawa Mazowiecka jako miasto stanowiące wydzieloną gminę miejską jest w całości otoczona przez gminę wiejską Rawa Mazowiecka.

  W latach 1462-1793 Rawa była stolicą województwa rawskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa skierniewickiego.

  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.Antoni Jeziorański, ps. Antoni Jovanovic (ur. 29 maja 1827 w Warszawie, zm. 16 lutego 1882 we Lwowie) – generał polski powstania styczniowego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała, pot. Kolej Rogowska – pierwsza i jedyna muzealna kolej wąskotorowa w województwie łódzkim. Poprzednie nazwy to Rogow Feldbahn, Rogowska Kolej Dojazdowa i Rogowska Kolej Wąskotorowa. Używana obecnie nazwa funkcjonowała także w okresie międzywojennym.
  Kazimierz IV Andrzej Jagiellończyk, lit. Kazimieras I Andrius Jogailaitis, biał. Казімір I Ягелончык (ur. 30 listopada 1427 w Krakowie, zm. 7 czerwca 1492 w Grodnie) – wielki książę litewski w latach 1440–1492, król Polski w latach 1447–1492. Jeden z najaktywniejszych polskich władców, za panowania którego Korona, pokonując zakon krzyżacki w wojnie trzynastoletniej, odzyskała – po 158 latach – Pomorze Gdańskie, a dynastia Jagiellonów stała się jednym z czołowych domów panujących w Europie. Zdecydowany przeciwnik magnaterii, przyczynił się do wzmocnienia znaczenia Sejmu i sejmików, co jednak stało się z krzywdą dla mieszczaństwa.
  Jan Antoni Grabowski (ur. 16 marca 1882 w Rawie Mazowieckiej, zm. 19 lipca 1950 w Warszawie) – pedagog, pisarz, znawca sztuki, autor podręczników geometrii, monografii zabytków, przewodników po Warmii i Mazurach, twórca wielu książek dla dzieci i młodzieży, z których największą popularność zyskały pełne ciepła i humoru opowiadania o zwierzętach.
  Stanisław Markiewicz (ur. 8 sierpnia 1839 w Rawie Mazowieckiej - zm. 25 listopada 1911 w Warszawie) był założycielem Towarzystwa Kolonii Letnich dla Ubogiej i słabowitej Dziatwy Miasta Warszawy. Towarzystwo to zinicjowało wysyłanie dzieci przedmieść warszawskich w 1882 roku, a 4 lata później kolonie doczekały się podstaw prawnych i szybko rozprzestrzeniły się również w innych miastach.
  Diecezja łowicka - diecezja obrządku łacińskiego w metropolii łódzkiej w Polsce ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus.
  Parafia Ewangelicko-Augsburska w Rawie Mazowieckiej – Ewangelicko-Augsburska parafia w Rawie Mazowieckiej, należąca do diecezji warszawskiej. Mieści się przy ulicy Warszawskiej.
  Droga krajowa nr 8 – droga krajowa o długości 815 km prowadząca przez Polskę od granicy z Czechami w Kudowie-Zdroju do granicy z Litwą w Budzisku. Stanowi polski odcinek międzynarodowej trasy E67 oraz fragment trasy Via Baltica. Przebiega przez pięć województw: dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie. Jest najdłuższą drogą krajową w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.