• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rawa Blues Festival  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Vernon Reid (ur. 22 sierpnia 1958 w Londynie) – brytyjski gitarzysta rockowy i jazzowy, założyciel i lider grupy Living Colour.Memphis – miasto w środkowej części Stanów Zjednoczonych, w południowo-zachodniej części hrabstwa Shelby, w stanie Tennessee, nad rzeką Missisipi. Nazwa pochodzi od miasta Memfis w starożytnym Egipcie. Obszar metropolitalny Memphis obejmuje 1,35 mln mieszkańców (2018).
  Organizatorzy Rawa Blues Festival podczas konferencji prasowej 06.10.2009

  Rawa Blues Festival – największy i jeden z najstarszych w Polsce, jeden z największych na świecie, festiwal muzyki bluesowej. Od początku organizowany w Katowicach w hali widowiskowo-sportowej – Spodek. Nazwa festiwalu pochodzi od katowickiej rzeki Rawy. Twórcą i organizatorem festiwalu jest Ireneusz Dudek – polski muzyk bluesowy.

  Stan wojenny – jeden ze stanów nadzwyczajnych, polegający na przejęciu administracji przez wojsko. Stan wojenny może być wprowadzony przez rząd danego kraju w celu przywrócenia porządku publicznego w wypadku takich zdarzeń jak zamach stanu czy w celu zdławienia opozycji politycznej.Easy Rider - polski zespół blues-rockowy założony w kwietniu 1980 roku we Wrocławiu. Pierwszy skład zespołu stanowili:

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsza edycja festiwalu odbyła się na przełomie kwietnia i maja 1981. Podczas I Ogólnopolskich Spotkań z Bluesem Rawa Blues, bo taką wtedy nosił nazwę ten festiwal, organizowano imprezy w śląskich klubach: Akant, Kwadraty, Medyk, Puls i Wahadło, a na scenie znaleźli się m.in. Elżbieta Mielczarek, Paweł Ostafil, Dżem i Easy Rider. Przez kolejne lata, również w stanie wojennym, na scenach pojawiali się wszyscy najważniejsi polscy wykonawcy bluesa. Do 1991 lokalny festiwal bluesowej muzyki głównie krajowych zespołów. Od 1992 festiwal zyskał miano międzynarodowego dzięki staraniom twórcy festiwalu prezentując liczących się wykonawców zagranicznych. Koncerty w hali Spodka w 1992 roku zgromadziły około 10 000 słuchaczy, a od tego czasu na festiwalu regularnie można spotkać gwiazdy światowego bluesa.

  Tadeusz Nalepa (ur. 26 sierpnia 1943 w Zgłobniu, zm. 4 marca 2007 w Warszawie) – polski kompozytor, gitarzysta, wokalista, harmonijkarz i autor tekstów.Otis Mark Taylor (ur. 30 lipca 1948, Chicago) – amerykański piosenkarz bluesowy, multiinstrumentalista grający na gitarze, banjo, mandolinie i harmonijce.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gienek Loska, właśc. Hienadź Łoska (białorus. Генадзь Лоска, ros. Геннадий Лоска, Giennadij Łoska, ur. 8 stycznia 1975 w Białooziersku na Białorusi) – wokalista i gitarzysta białoruskiego pochodzenia, mieszkający na stałe w Warszawie.
  Magda Piskorczyk – polska wokalistka i instrumentalistka. Gra na gitarach: akustycznej, elektrycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych. Wykonuje głównie muzykę zakorzenioną w tradycji afro-amerykańskiej i afrykańskiej. Aranżuje i komponuje, była gościem festiwali międzynarodowych m.in. na Tajwanie, w Niemczech, Szwecji, Norwegii, Anglii, na Węgrzech i we Francji. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Prowadzi warsztaty muzyczne według własnego programu autorskiego, między innymi w ramach Bluesa nad Bobrem. Efektem takich warsztatów w warszawskim OKO jest wydana w 2012 roku płyta Magda Piskorczyk Masterclass.
  Bogdan Szweda - (ur. 31 maja 1967 w Chorzowie) - polski muzyk bluesowy, gitarzysta, wokalista, kompozytor, aranżer i autor tekstów. Używa zarówno gitary elektrycznej jak również akustycznej a w szczególności technik: slide oraz fingerpicking.
  Jody Williams (ur. 9 października 1950 w Brattleboro, Vermont) – amerykańska działaczka społeczna, koordynatorka prac Międzynarodowej Kampanii na Rzecz Walki z Minami Przeciwpiechotnymi (International Campaign to Ban Landmines, ICBL). Wraz z tym ruchem wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla w 1997. Współpracowała także z innymi organizacjami humanitarnymi oraz edukacyjnymi, m.in. w Nikaragui, Hondurasie i Salwadorze.
  Elżbieta Mielczarek (ur. 18 listopada 1958 w Łodzi) – polska piosenkarka bluesowa, szczególnie aktywna w latach 80. XX wieku. Nazywano ją "pierwszą damą bluesa".
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Rawa − potok w dorzeczu Wisły. Jest największym prawym dopływ Brynicy (która poprzez Przemszę zasila rzekę Wisłę).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.066 sek.