• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ratusz w Niemczy

  Przeczytaj także...
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Neogotyk – styl w architekturze, a także rzemiośle artystycznym, nawiązujący formalnie do gotyku, powstały około połowy XVIII wieku w Anglii i trwający do początku XX wieku, zaliczany do historyzmu.
  Ryzalit – występ z lica w elewacji budynku w jego części środkowej, bocznej lub narożnej, prowadzony od fundamentów po dach, stanowiący jego organiczną część.
  Ratusz w Niemczy

  Ratusz w Niemczy - neogotycka budowla wzniesiona w latach 1853-1862 przez Friedricha Stülera. Obecnie ratusz jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych miasta.

  Historia[]

  Budynek został wzniesiony w latach 1853-1862 w miejscu poprzedniego ratusza, który został rozebrany w roku 1853, po tym jak uległ zniszczeniu w pożarze. Autorem projektu był pruski architekt Friedrich August Stüler.
  Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 14 czerwca 1992 roku ratusz został wpisany do rejestru zabytków.

  Lukarna, gibel – pionowe okienko na dachu doświetlające poddasze. Pojawiło się w architekturze gotyku we Francji. W okresie baroku najbardziej ozdobne, od XIX wieku stopniowo pozbawiane detali architektonicznych, stosowane do dziś, zachowało swoją praktyczną rolę.Gzyms – element architektoniczny w postaci poziomej, zwykle profilowanej listwy wystającej przed lico muru, która chroni elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową. Nierzadko pełni też funkcję ozdobną. W tym ostatnim przypadku gzyms tworzyć może kilka profilowanych listew z dodatkowymi ozdobami umieszczonymi nad lub pod listwami.

  Architektura[]

  Neogotycki ratusz został wzniesiony na planie czworokąta, ma trzy trakty pomieszczeń, trzy kondygnacje i jest nakryty dachami dwuspadowymi z lukarnami. Kondygnacje podzielone są gzymsami kordonowymi, a szczyty ścian zwieńczono gzymsami koronującymi. Na narożnikach widnieją wieloboczne wieżyczki, a na fasadzie wyróżnia się jednoosiowy ryzalit z tarczą zegarową w górnej części. Ryzalit jest zwieńczony czworoboczną wieżą ze schodkowym szczytem, z wieżyczkami na narożach. Przed budynkiem stoi fontanna z 1973 roku projektu F.Stejera z rzeźbami wojów.
  Obecnie ratusz jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych Niemczy.

  Fasada – główna, efektowna elewacja budynku, o szczególnie dużej dekoracyjności, często nawet monumentalna, spełniająca funkcje reprezentacyjne wobec całego gmachu, a przez to wyróżniająca się spośród pozostałych elewacji. Zazwyczaj jest to elewacja przednia, jednak w budynkach narożnych mogą istnieć dwie fasady, a w wolno stojących nawet trzy lub wszystkie.Friedrich August Stüler (ur. 28 stycznia 1800 w Mühlhausen/Thüringen, zm. 18 marca 1865 w Berlinie) – pruski architekt i urzędnik.

  Przypisy

  1. Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 2005, s. 241. ISBN 83-213-4366-X.
  2. Roman Pawlak: Zabytkowe ratusze. Warszawa: MUZA SA, 2003, s. 37. ISBN 83-7200-991-0.
  3. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 2013-12-01].
  4. Polska na fotografii. [dostęp 2014-06-21].

  Bibliografia[]

 • Józef Pilch, "Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska", Warszawa, Wydawnictwo Arkady, 2005, ISBN 83-213-4366-X.
 • Roman Pawlak, "Zabytkowe ratusze", Warszawa, MUZA SA, 2003, ISBN 83-7200-991-0.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Dawne i współczesne zdjęcia ratusza na stronie "Wratislaviae Amici"
 • Dawne i współczesne zdjęcia ratusza na stronie "Polska na fotografii"
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Trakt, trakt budynku – w architekturze przedział budynku, część budowli zawarta pomiędzy dwiema przeciwległymi pionowymi przegrodami budowlanymi (ścianami, najczęściej nośnymi) lub pomiędzy podporami z elementami przekrycia (ścianami działowymi, kolumnami lub rzędami słupów) w postaci ciągu pomieszczeń, znajdujących się na jednej osi, najczęściej równoległej do osi podłużnej budynku.Wojewódzki konserwator zabytków – kieruje Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, wykonując zadania z zakresu ochrony dóbr kultury wynikających z obowiązujących przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568), ustaw normujących funkcjonowanie gospodarki, administracji publicznej, samorządu, a także innych ustaw resortowych uwzględniających kompetencje wojewódzkiego konserwatora zabytków.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.