• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ratusz w Londynie

  Przeczytaj także...
  Współczynnik przenikania ciepła (U, również – k) – współczynnik określany dla przegród cieplnych, szczególnie w budownictwie, umożliwiający obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę cieplną, a także porównywanie własności cieplnych przegród budowlanych. Ciepło przepływające przez przegrodę określa wzór:Efektywność energetyczna, czyli efektywne wykorzystanie energii, ma na celu zmniejszenia ilości energii potrzebnej do dostarczania produktów i usług. Przykładowo izolacja termiczna budynku pozwala na użycie mniejszej ilości energii do jego ogrzewania i chłodzenia – tak by osiągnąć i utrzymać komfortową temperaturę. Instalowanie lamp fluorescencyjnych (świetlówek) albo świetlików zmniejsza ilość energii potrzebnej do uzyskania takiego samego poziomu oświetlenia jak przy użyciu tradycyjnych żarówek. Świetlówki kompaktowe zużywają o dwie trzecie mniej energii, a ich czas pracy jest od 6 do 10 razy dłuższy niż tradycyjnych żarówek. Poprawa efektywności energetycznej jest najczęściej osiągana przez zastosowanie wydajniejszych technologii lub procesów produkcyjnych.
  Ratusz (niem. Rathaus, dosł. dom rady) – reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej, zwykle tradycyjna siedziba samorządowych władz miejskich. Budowany był najczęściej na planie prostokąta i nadawano mu formę monumentalną.

  Ratusz w Londynie (ang. City Hall in London) – siedziba władz Londynu (Greater London Authority) i burmistrza Londynu.

  Znajduje się na południowym brzegu Tamizy niedaleko Tower Bridge. Budynek został zaprojektowany przez sir Normana Fostera (Foster and Partners), oficjalnie otwarty w lipcu 2002 roku. Jego konstrukcja była częścią programu „Więcej Londynu” („More London”), którego celem jest odnowienie południowego brzegu Tamizy, obszaru pomiędzy Tower Bridge a London Bridge, i budowa tam przyjaznych środowisku biurowców i centrów handlowych.

  Foster and Partners – firma architektoniczna w Wielkiej Brytanii. Praktyka architektoniczna jest ściśle powiązana z założycielem Lordem Fosterem. W biurze tym powstało wiele słynnych projektów architektonicznych, m.in. wieżowców. Szczególnie znana jest z projektów terminali lotniczych.Architektura high-tech (również hi-tech) – kierunek w architekturze, zaliczający się do rozumianego w szerokim sensie postmodernizmu, skupiający się na intensywnym wykorzystaniu nowych technologii zarówno w konstrukcji budynków, jak i w ich wyposażeniu technicznym oraz opierający wyraz architektoniczny budynku na cechach.

  Architektura[ | edytuj kod]

  Budynek architektury high-tech o charakterystycznej bryle kojarzącej się z niekształtnym jajkiem, czy też kaskiem motocyklowym stał się obiektem rozpoznawalnym na całym świecie. Budowa rozpoczęła się w 2000 roku i została zakończona dwa lata później. Obiekt ma 12 kondygnacji, w tym dwie podziemne. Ratusz, będący budynkiem użyteczności publicznej, posiada sale komisji oraz salę konferencyjną, mogącą pomieścić do 250 osób. Budynek ma 45 m wysokości. Dziesięć pięter ponad gruntem daje powierzchnię całkowitą 18 000 m, w tym powierzchni użytkowej 12 000 m. Elewacje to 7 300 m potrójnie przeszklonych, powlekanych szyb o niskiej emisyjności. Wewnątrz, ponad salą konferencyjną, znajduje się spiralna rampa prowadząca na piętro dostępne dla zwiedzających.

  Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy. Tower Bridge – most zwodzony w Londynie (mylony niekiedy z sąsiednim Mostem Londyńskim, London Bridge) przeprowadzony przez Tamizę w pobliżu Tower of London, od której bierze swą nazwę. Jeden z najbardziej znanych obiektów w Londynie, zbudowany w stylu wiktoriańskim. Jego historia zaczęła się w roku 1872, kiedy to parlament angielski rozpatrzył projekt ustawy dotyczącej budowy drugiego mostu nad Tamizą. Mimo zastrzeżeń zgłaszanych przez zarząd zamku Tower of London ustawa została uchwalona. Postawiono jednak warunek, który został spełniony, styl mostu miał harmonizować ze stylem zamku. Architektem jego był Horace Jones, który zastosował modną podówczas konstrukcję: stalowy szkielet obłożony kamieniem w stylu neogotyckim. Most został ukończony w 1894. Jest mostem zwodzonym, umożliwiającym przepływanie statków oceanicznych do około 40,5 m wysokości powyżej poziomu wody.

  Użyte technologie[ | edytuj kod]

  Zaprojektowany przy użyciu zaawansowanych technik komputerowego modelowania budynku ratusz stanowi radykalną zmianę w podejściu do formy architektonicznej. Ma ona znaczny wpływ na charakterystykę energetyczną budynku. Jego kształt i orientacja osiągają optymalną efektywność energetyczną poprzez maksymalizację cieniowania i minimalizację powierzchni narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dzięki temu zapewniony jest minimalny zysk ciepła w lecie i minimalna stratę ciepła w zimie. Urzędy są naturalnie wentylowane.

  Norman Robert Foster, Lord Foster of Thames Bank (ur. 1 czerwca 1935 w Manchesterze w Wielkiej Brytanii) – brytyjski architekt.Ogniwo słoneczne, ogniwo fotowoltaiczne, ogniwo fotoelektryczne, fotoogniwo – element półprzewodnikowy, w którym następuje przemiana (konwersja) energii promieniowania słonecznego (światła) w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego, czyli poprzez wykorzystanie półprzewodnikowego złącza typu p-n, w którym pod wpływem fotonów o energii większej, niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika, elektrony przemieszczają się do obszaru n, a dziury (zob. nośniki ładunku) do obszaru p. Takie przemieszczenie ładunków elektrycznych powoduje pojawienie się różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.

  Warte uwagi jest chłodzenie budynku. Jest ono realizowane za pomocą wód gruntowych. Pompy gruntowe zasilane są z ogniw fotowoltaicznych umieszczonych na dachu. Po użyciu do celów chłodniczych woda przeznaczana jest do spłukiwania toalet.

  Wybrane dane techniczne[ | edytuj kod]

 • Każdy z 3844 szklanych paneli elewacji został wykonany oddzielnie za pomocą lasera.
 • Ratusz jest jednym z najbardziej efektywnych energetycznie budynków w Londynie.
 • Ratusz wykorzystuje około 25% energii, jakiej potrzebuje konwencjonalny budynek użyteczności publicznej podobnej wielkości.
 • Średnia wartość współczynnika przenikania ciepła: U=0,7-0,8 W/m2K
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Strona biura projektowego
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. holidaycheck.pl. [dostęp 2013-06-03].
  2. emporis.com. [dostęp 2013-06-03].
  3. london.gov.uk. [dostęp 2013-06-03].
  Tamiza (ang. Thames, w starożytności zwana Tamesis) – rzeka w południowej Anglii. Tamiza ma 346 kilometrów długości i jest jedną z najdłuższych rzek Wysp Brytyjskich. Obszar źródłowy we wzgórzach Cotswold na wysokości ok. 110 m. Omija łukiem wzgórza Chiltern i przepływa tworząc zakola przez Basen Londyński. Uchodzi do Morza Północnego tworząc estuarium, które rozpoczyna się już w Londynie (London Bridge), kilkadziesiąt kilometrów od morza.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.