Ratownictwo brzegowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ćwiczenia RNLI w Kinghorn (Wielka Brytania)
Spodnie ratunkowe do ewakuacji ludzi z wysztrandowanego statku (wystawa w muzeum)

Ratownictwo brzegowe – część ratownictwa morskiego, zajmuje się udzielaniem pomocy jednostkom i ludziom w niebezpieczeństwie, znajdującym się blisko brzegu (w odległości kilkuset metrów). Użyteczne zwłaszcza tam, gdzie ze względu na odległość od bazy lub małą głębokość, nie mogą być użyte statki ratownicze.

Sztrandowanie (z niem. der Strand – plaża; niepopr. wysztrandowanie) – doprowadzenie do celowego i kontrolowanego osadzenia jednostki pływającej na piaszczystym brzegu, płytkiej wodzie lub na mieliźnie; lądowanie na brzegu. Sztrandowanie stosuje się np. wtedy, gdy jednostka nie jest w stanie dotrzeć do miejsca przeznaczenia, a jej dalsze przebywanie na wodzie może zagrażać znajdującym się na niej ludziom bądź ładunkowi, grozić zatonięciem samej jednostki czy zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Przyczyną sztrandowania może być uszkodzenie jednostki w czasie sztormu.Ratownictwo morskie – działania podejmowane przez organizacje państwowe lub społeczne w celu niesienia pomocy na morzu. Międzynarodowym znakiem ratownictwa morskiego jest czerwony krzyż maltański na białym tle. Wyróżnia się ratowanie:

Pomoc udzielana jest przy użyciu łodzi ratowniczej, dostarczonej w pobliże miejsca katastrofy drogą lądową, samochodów-amfibii, lub przez założenie systemu lin, ułatwiającego ewakuację osób z wysztrandowanego statku.

Amfibia (pojazd amfibijny) – pojazd przystosowany konstrukcyjnie do poruszania się po powierzchni lądu i wody. Są używane głównie przez wojsko i służby ratownicze. Mogą służyć do desantu.Royal National Lifeboat Institution (RNLI), (pol. Królewski Narodowy Instytut Łodzi Ratunkowych) – organizacja pozarządowa zajmująca się ratownictwem wodnym w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Założona została w 1824 roku i od momentu powstania uratowała życie ponad 142 000 osobom. Jej siedziba mieści się w Poole.
Reklama