• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Raszków - gmina

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Powiat ostrowski – powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ostrów Wielkopolski.
  Dąbrowy Krotoszyńskie - jeden z największych w Polsce kompleksów naturalnych lasów dębowych, zajmuje teren blisko 23 tys. ha.
  Krajobraz gminy (Janków Zaleśny)

  Raszkówgmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim.

  Siedziba gminy to Raszków.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 11 218 osób.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Gmina Krotoszyn – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie krotoszyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Raszków ma obszar 134,46 km², w tym:

 • użytki rolne: 85%
 • użytki leśne: 7%
 • Gmina stanowi 11,58% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Gmina Ostrów Wielkopolski – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Raszków w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Raszkow.png

  Zabytki na terenie gminy[]

 • Janków Zaleśny z eklektycznym kościołem,
 • Koryta z XIX-wiecznym kościołem,
 • Przybysławice z pałacem Niemojowskich,
 • Pogrzybów z klasycystycznym kościołem.
 • Gospodarka[]

  Na terenach sąsiadujących z osią RaszkówOstrów dominuje drobna działalność produkcyjno-usługowo-handlowa (przemysł spożywczy), na pozostałych głównym źródłem utrzymania ludności jest rolnictwo.

  Przybysławice – wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Raszków.Gmina Pleszew – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim.

  Przyroda[]

 • Obszar Chronionego Krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie i Baszków Rochy,
 • Las Korytnicki,
 • 3 parki krajobrazowe, dworskie.
 • Sąsiednie gminy[]

  Dobrzyca, Krotoszyn, Ostrów Wielkopolski, Ostrów Wielkopolski, Pleszew

  Przypisy

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Obszar chronionego krajobrazu – forma ochrony przyrody. Obszary takie zajmują różnej wielkości tereny, zwykle rozległe, obejmujące pełne jednostki środowiska naturalnego takie jak doliny rzeczne, kompleksy leśne, ciągi wzgórz, pola wydmowe, torfowiska.
  Województwo kaliskie – województwo istniejące w latach 1975–1998 ze stolicą w Kaliszu; w 1999 zostało podzielone między województwo wielkopolskie, województwo dolnośląskie oraz województwo łódzkie.
  Koryta – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Raszków, na skraju powiatu, nad Lutynią, przy drodze powiatowej Raszków-Dobrzyca, 17 km na północny zachód od Ostrowa (dojazd autobusami ostrowskiej komunikacji miejskiej). W miejscowości jest gimnazjum oraz szkoła podstawowa.
  Pogrzybów – wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Raszków.
  Gmina Dobrzyca – gmina wiejska (od 1 stycznia 2014 r. gmina miejsko-wiejska) w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim. Podzielona jest na 17 sołectw, obejmujących 19 wsi.
  Janków Zaleśny - wieś w gminie Raszków, w powiecie ostrowskim, w województwie wielkopolskim. Liczy około tysiąca mieszkańców.
  Baszków – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie krotoszyńskim, w gminie Zduny. Liczy ponad 800 mieszkańców. Przez okoliczne łąki przebiegają rzeki: Orla, Żydowski Potok i Borownica.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.