• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Raspator

  Przeczytaj także...
  Wydawnictwo Lekarskie PZWL – polskie wydawnictwo istniejące od 1945 roku, wydające literaturę fachową dla pracowników systemu opieki zdrowotnej, podręczniki szkolne i akademickie i publikacje popularnonaukowe. Do 1993 roku państwowe wydawnictwo istniało pod nazwą Państwowe Zakłady Wydawnictw Lekarskich (PZWL). W 1998 roku nastąpiła prywatyzacja, aktualnie stanowi część grupy wydawniczej PWN.Narzędzia chirurgiczne, instrumenty chirurgiczne – ogół specjalistycznych narzędzi używanych przez chirurga w czasie operacji. Określenie to dotyczy zarówno instrumentów używanych w chirurgii miękkiej, jak i twardej. Wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej.
  Okostna (łac. Periosteum) – włóknista błona ochraniająca kość od zewnątrz, jest silnie unaczyniona (odżywia kość) i unerwiona. Znajdują się w niej tzw. komórki kościotwórcze, od których zaczyna się wytwarzanie tkanki kostnej w okresie wzrastania kości lub po ich złamaniu. Pozwala na przyrost kości na grubość. Okostna ma za zadanie chronić i regenerować uszkodzoną tkankę kostną, szczególnie w okresie wzrostu oraz złamania.
  Raspator

  Raspatornarzędzie chirurgiczne służące do oddzielania okostnej od kości, stosowane w chirurgii narządu ruchu.

  Jego wielkość i kształt zależą od obszaru, w którym jest używany, jednak generalnie składa się z rękojeści i końcówki roboczej przypominającej dłuto lub łyżkę. Czasem narzędzie jest wyprofilowane u nasady tej końcówki w sposób ułatwiający pewne oparcie kciuka (ilustracja), którym raspator jest przyciskany do kości w momencie wykonywania ruchu roboczego.

  Ortopedia (gr. orthos – prosty, prawidłowy oraz paideía – wychowanie, wykształcenie) – dział medycyny zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób i urazów narządu ruchu: szkieletu (z wyjątkiem kości czaszki), układu więzadłowo-stawowego oraz uszkodzeń mięśni, nerwów i naczyń. W Polsce specjalizacja lekarska z ortopedii i traumatologii może być rozpoczęta po odbyciu podyplomowego stażu lekarskiego.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Danuta Wejroch: Praca instrumentariuszki. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1963. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.