• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rasmussen - piosenkarz

  Przeczytaj także...
  The Rolling Stones [ðɘ rɘʊlɪŋ stɘʊnz] – brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie. Kodeks (z łac. codex: księga, spis) – akt normatywny zawierający logicznie usystematyzowany zbiór przepisów regulujących określoną dziedzinę stosunków społecznych. Obecnie w Polsce kodeksy są wydawane w formie ustaw; w II RP kilka kodeksów wydano w formie rozporządzenia z mocą ustawy. Kodeks może mieć moc prawną równą ustawie zwykłej (tak jest obecnie w polskim prawie), ale w niektórych systemach prawnych jego pozycja może być wyższa, wskutek czego przepisy innych ustaw sprzeczne z kodeksem podlegają uchyleniu. Normy kodeksowe, nawet jeśli są równe innym ustawom, mają jednak szczególne znaczenie ze względu na kompleksowość normowanych spraw i proces interpretacji przepisów.
  Les Misérables – musical Claude-Michela Schönberga powstały na podstawie powieści Wiktora Hugo Nędznicy. Musical składa się z dwóch aktów (z prologiem oraz epilogiem), trwa ok. 3 godzin.

  Rasmussen, właśc. Jonas Flodager Rasmussen (ur. 28 listopada 1985 w Viborgu) – duński piosenkarz, aktor i trener emisji głosu, reprezentant Danii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Występował między innymi w musicalachWest Side Story" i „Les Misérables" oraz w chórze na scenie z The Rolling Stones.

  W 2018 z piosenką „Higher Ground" został reprezentantem Danii w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Piosenka zainspirowana jest historią wikinga Magnusa Erlendssona, który w 1098 roku wbrew królowi, kodeksowi i utartym zwyczajom odmówił wzięcia udziału w bitwie o Anglesey Sound, nawołując do pokojowego rozwiązania problemu. 10 maja Rasmussen wystąpił jako piąty w kolejności w drugim półfinale konkursu i z piątego miejsca zakwalifikował się do finału, który odbył się 12 maja. Wystąpił w nim z piętnastym numerem startowym i zajął dziewiąte miejsce po zdobyciu 226 punktów w tym 188 punktów od telewidzów (5. miejsce) i 38 pkt od jurorów (20. miejsce).

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  W 2020 został zaproszony do udziału w projekcie Eurovision Home Concerts, w którym zaśpiewał utwór „Higher Ground” i cover zwycięskiej piosenki Emmelie de ForestOnly Teardrops”.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Single[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rasmussen - Eurovision Song Contest Lisbon 2018, eurovision.tv [dostęp 2018-05-11] (ang.).
  2. The lowdown on Denmark's Eurovision 2018 entry, „The Sun”, 12 maja 2018 [dostęp 2018-05-13] (ang.).
  3. Second Semi-Final: Eurovision Song Contest Lisbon 2018, eurovision.tv [dostęp 2018-05-11] (ang.).
  4. Eurovision Song Contest Lisbon 2018 – Grand Final (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-05-12].
  5. Eurovision Home Concerts - Episode 1 premieres today! (ang.). s. eurovision.tv. [dostęp 2020-04-15].
  Wikingowie – skandynawscy wojownicy­­­­­, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.28 listopada jest 332. (w latach przestępnych 333.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 33 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.
  Anglesey (wym. [ˈæŋɡəlsi]; wal. Ynys Môn, wym. [ˈənɨs ˈmoːn]) – wyspa i hrabstwo w północno-zachodniej części Walii. Od stałego lądu oddzielona jest wąską cieśniną Menai Strait. Wyspa połączona jest z lądem stałym za pomocą dwóch mostów: starszym Menai Suspension Bridge, wybudowanym przez Thomasa Telforda w 1826 roku jako połączenie drogowe, i nowszym, dwukrotnie przebudowywanym Britannia Bridge, po którym biegnie droga i linia kolejowa.
  Duńczycy (duń. danskere) – naród germański zamieszkujący głównie w Danii (około 5 mln) oraz w Niemczech (około 50 tys., większość w Szlezwiku), USA (według różnych danych od 320 tysięcy do 1,5 mln osób pochodzenia duńskiego), Kanadzie i Szwecji. Około 90% Duńczyków należy do kościoła ewangelicko-luterańskiego, ale niewielu z nich praktykuje. Posługują się językiem duńskim, jednym z języków skandynawskich.
  Król (łac. rex) – tytuł osoby sprawującej najwyższą władzę w państwie o ustroju monarchicznym; władca przeważnie koronowany w specjalnym obrzędzie; najpowszechniej występujący tytuł monarszy. Słowo „król” w języku polskim i innych językach pochodzi od imienia Karola Wielkiego, np. czeski král, litewski karalius, rosyjski король.
  Only Teardrops – singel Emmelie de Forest, wydany 22 stycznia 2013, pochodzący z płyty o tym samym tytule. Utwór napisali i skomponowali Lise Cabble, Julia Fabrin Jakobsen i Thomas Stengaard.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Emmelie Charlotte-Victoria de Forest (ur. 28 lutego 1993 w Randers) – duńska piosenkarka i autorka tekstów. Zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji 2013 w Malmö z piosenką „Only Teardrops”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.815 sek.