• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rasa - hinduizm

  Przeczytaj także...
  Bóg lub bóstwo – istota nadprzyrodzona, której istnienie postuluje większość religii. Zajmuje się nim teologia i filozofia, gdzie jest ono uważane za zagadnienie metafizyczno-egzystencjalne. Ze względu na duże zróżnicowanie rozumienia tego pojęcia, trudno jest o jego jednoznaczną definicję (co dodatkowo utrudniają założenia teologiczne związane z tym zagadnieniem, pochodzące z poszczególnych religii). Jako najbardziej różniące się od siebie, należy wyodrębnić definicje używane przez religie politeistyczne i monoteistyczne, deizm, panteizm oraz panenteizm.Kadamba (Neolamarckia cadamba) – gatunek drzewa z rodziny marzanowatych. Powszechnie występuje na Subkontynencie Indyjskim, rośnie również w Azji Południowo-Wschodniej i południowej części Chin.
  Bhakti (sanskr. bhakti – przywiązanie, miłość; termin zwykle oddawany jako pobożność) – forma religijności w hinduizmie przejawiająca się głębokim emocjonalnym i intelektualnym oddaniem Bogu, której metaforą może być miłosny związek z bóstwem, a zarazem niezwykle silny, żywiołowy ruch religijno-społeczny. Osoba praktykująca bhakti nazywana jest bhaktą.

  Rasa – w wisznuizmie (szczególnie w krysznaizmie) jeden z rodzajów bezpośredniego związku z Bogiem (Kryszną). Rasa jest efektem i celem praktykowania bhaktijogi.

  Wisznuizm (nazywany czasami niepoprawnie spolszczoną nazwą wajsznawizm) – gałąź hinduizmu, w której Wisznu lub jeden z jego awatarów wielbiony jest jako Bóg. Najpopularniejszą religią wisznuicką jest krysznaizm.Bhaktisiddhanta Sarswati Thakura (1874-1937) – hinduski duchowny i nauczyciel w tradycji gaudija wisznuizmu, astronom i astrolog wedyjski.

  Rodzaje[ | edytuj kod]

 • Santa-rasa – określana jako związek neutralny. Osoby w takim związku doceniają wielkość Boga, a nie angażują się w pełni w służbę dla niego. Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakura jako przykład osób tej rasy podaje rzekę Jamunę, drzewa kadamba, krowy, a także przedmioty należące do Kryszny, np. laskę czy flet.
 • Dasja-rasa – charakteryzuje się wolnością od wszelkich materialistycznych pokus, a także od wątpliwości. Osoby tej rasy wielbią Boga za jego wielkość i aktywnie mu służą. Dasja-rasa może występować z innymi rasami. Przykładami osób w dasja-rasie są np. gopi: Citraka, Patraka i Raktaka, zaangażowane w bezpośrednią służbę dla Kryszny.
 • Sakhja-rasa – osoby w tej rasie uważają Krysznę za swojego przyjaciela, często zapominając o jego boskości. Przykład takiego zachowania przejawiają towarzysze zabaw małego Kryszny z Wrindawanu.
 • Watsalja-rasa – określana jako związek rodzicielski. Kryszna był synem Dewaki, ale opiekę nad nim sprawowała Jaśoda, której bezgraniczna miłość jest przykładem watsalja-bhakti.
 • Madhurja-rasa – rasa której wyróżnikami są słodycz i doskonałe piękno. Bóg występuje jako czuły kochanek madhurja-maji, czyli Radharani. Uważa się, że czczenie Radharani daje w efekcie ten sam rodzaj związku z Kryszną, który przejawia ona. Dostrzec i docenić ten rodzaj związku (uważanego przez wisznuitów za najwznioślejszy) mogą jedynie ci, którzy tę rasę przejawiają.
 • Bhaktijoga – określenie duchowej praktyki z kręgu hinduizmu (m.in. wisznuizmu) polegające na rozwijaniu miłosnego związku (bhakti) z Bogiem.Krysznaizm – początkowo odrębna religia w łonie hinduizmu, później (po uznaniu Kryszny za awatara Wisznu) forma wisznuizmu, w której źródłem wszechrzeczy – isztadewatą czyli Bogiem osobistym – jest Kryszna. Dla wyznawców Gaudija wisznuizmu Kryszna jest Najwyższą Osobą Boga i źródłem dziesięciu swoich inkarnacji (awatarów) (w tym również Wisznu).
  Warto wiedzieć że... beta

  Flet – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów wargowych. Zazwyczaj ma postać cienkiej, pustej w środku rurki (istnieją również flety o innych kształtach, np. okaryna).
  Jaśoda – w Mahabharacie wychowawczyni, przybrana matka i opiekunka Kryszny, żona pobożnego pasterza Nandy z Gokuli w północnych Indiach, małej miejscowości położonej w pobliżu świętej rzeki Jamuny i mitycznego lasu Vrindavan.
  Jamuna (dewanagari यमुना नदी, trl. yamunā nadī, ang. Jamuna, Jamna) – rzeka w północnej części Indii, główny dopływ Gangesu. Źródła w Himalajach w stanie Uttaranchal, ujście w mieście Allahabad.
  Radha (dewanagari राधा ) (także Radharani) – w hinduizmie córka Wriśabanu i Kirti, ukochana gopi Kryszny. W wisznuizmie (krysznaizmie) uważa się, że Radha i Kryszna są jednością w dwóch formach (Radha jest emanacją Kryszny tożsamą z nim). Wisznuici uważają, że dla osiągnięcia najwyższej formy doskonałości (raganuga) konieczne jest znalezienie guru, który jest w pełni oddany Radharani.
  Kryszna (dewanagari कृष्ण, trl. kṛṣṇa, ang. Krishna ) – Bóg w hinduizmie. W Bhagawadgicie opisany jest jako Najwyższa Istota i Najwyższy Bóg. Kryszna i związane z nim opowieści pojawiają się w wielu filozoficznych i teologicznych dziełach hinduizmu. Chociaż te opisy różnią się szczegółami, związanymi z daną tradycją, to zasadnicza charakterystyka jest zawsze taka sama. Opisuje ona boskie wcielenie (inkarnację), pasterskie dzieciństwo i młodość, a następnie bohaterskiego wojownika i nauczyciela. Ogromna popularność Kryszny w Indiach spowodowała, że także różne niehinduistyczne religie, pochodzące z Indii, znają to imię.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.