• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ras Muhammad

  Przeczytaj także...
  Synaj (arab. شبه جزيرة سيناء Shibh Jazīrat Sīnā, hebr. סיני Sinai) – półwysep w kształcie trójkąta, otoczony Morzem Śródziemnym od północy, Zatoką Sueską i kanałem Sueskim od zachodu, Morzem Czerwonym od południa i Zatoką Akaba od wschodu. Półwysep Synaj leży w Azji Zachodniej i jest częścią Egiptu, którego większa część leży w Afryce Północnej. Administracyjnie podzielony jest na dwie prowincje gubernatorskie (muhafazy): Synaj Północny i Synaj Południowy.Jaszczurki (Lacertilia, dawniej Sauria) – grupa gadów łuskonośnych obejmująca czworonożne lub beznogie zwierzęta lądowe o wydłużonym ciele, oczach posiadających powieki, mocnych szczękach i diapsydalnej czaszce. Występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą oraz na wielu wyspach oceanicznych. Są najliczniejszą grupą gadów obejmującą ponad 4000 gatunków.
  Skorupiaki (Crustacea) – podtyp stawonogów, w większości wodnych. Wiele gatunków wchodzi w skład planktonu. Znanych jest ponad 50 tysięcy gatunków. Badaniem skorupiaków zajmuje się karcynologia
  Rafa koralowa w Ras Muhammad, u wylotu Ukrytej Zatoki
  Okolice Ras Muhammad
  Liczne miejsca nurkowe (Shark Reef & Yolanda Reef)
  Namorzyny w Kanale Namorzynowym

  Ras Muhammad (arab. رأس محمد) – przylądek na Riwierze Morza Czerwonego, u południowych wybrzeży Półwyspu Synaj w muhafazie Synaj Południowy w Egipcie (na najdalej wysuniętym na południe skrawku półwyspu).

  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).

  W 1983 roku przylądek wraz z terenami przyległymi został objęty ochroną w ramach pierwszego narodowego parku morskiego w Egipcie. Park ten pierwotnie zawierał przylądek Ras Muhammad, rafę koralową oraz wyspy Tiran. W 1989 roku park morski przekształcono w Park Narodowy Ras Muhammad. Obejmuje część lądową (133 km²) i morską (327 km²) u wybrzeża Morza Czerwonego (56 km długości). Przylądek dzieli Ukryta Zatoka, u jej wejścia znajdują się dwa cyple: Ras Yolanda i Ras Burg, na północy znajduje się Ras Zatar.

  Muhafaza (arab. محافظة – muhafazah, liczba mnoga: muhafazat) – jednostka podziału administracyjnego wielu państw arabskich, m.in. Iraku, Syrii, Jemenu, Libanu, Egiptu, Omanu, Jordanii, do 2003 roku także Libii.Przylądek – cypel, wystający fragment lądu, który wysuwa się w duży zbiornik wodny i stanowi załamanie linii brzegowej.

  Park jest zarządzany przez Egipską Agencję do spraw Środowiska Naturalnego, która odpowiada za ochronę. Przepisy są tutaj ściśle przestrzegane, teren jest wolny od śmieci, dlatego też korale i ryby nie są niepokojone. Wszelkie inwestycje na terenie parku są zabronione i tylko 12% z 460 km² jego powierzchni jest udostępnione zwiedzającym.

  Rozgwiazdy (Asteroidea) – gromada morskich drapieżników z typu szkarłupni (Echinodermata). Są to wolno żyjące zwierzęta o wyraźnie gwiaździstej budowie oraz ogromnej różnorodności barw, kształtów i rozmiarów.Orły (Aquilinae) – podrodzina ptaków z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Obejmuje gatunki drapieżne, jednak jeśli to możliwe, zjadające również padlinę, zamieszkujące cały świat poza Antarktydą. Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:

  Ras Muhmmad obfituje w bogactwo raf koralowych, występuje tutaj ok. 150 gatunków koralowców. Silne prądy morskie przynoszą ogromne ilości planktonu i innego pokarmu, wzmagającego wzrost korali oraz przyciągającego duże ławice ryb pelagicznych i rafowych. Występuje tutaj ponad 1000 gatunków ryb, w tym rekiny, barakudy, tuńczyki. Stwierdzono 40 gatunków rozgwiazd, ok. 100 gatunków jeżowców, 25 gatunków mięczaków i około 150 gatunków skorupiaków. Można spotkać również żółwie morskie (Chelonia mydas i Eretmochelys imbricata). Na lądzie i w powietrzu można zobaczyć dzikie zwierzęta, m.in.: lisy, jaszczurki, orły, sokoły i jastrzębie.

  Prąd morski – duże i niemal niezmienne ruchy wody w oceanach wywołane przede wszystkim występowaniem wiatrów stałych oraz różnicami temperatur, bądź zasolenia, a także ruchem obrotowym Ziemi, który modyfikuje ich kierunek.Lis – nazwa zwyczajowa oznaczająca drapieżnego ssaka z rodzaju Vulpes, najczęściej stosowana w odniesieniu do gatunku Vulpes vulpes (w języku polskim zwanego lisem pospolitym, lisem rudym lub po prostu lisem), a także przedstawicieli innych gatunków, podobnych do lisa, a zaliczanych do rodzajów: Alopex, Dusicyon i Urocyon.

  Zwiedzanie[ | edytuj kod]

  Odwiedzający mogą skorzystać z informacji, punktów handlowych i gastronomicznych oraz wysłuchać objaśnień parkowych strażników przygotowujących turystów. Park jest czynny codziennie (oprócz piątków) od 10 rano do zmroku. Nazywany jest rajem dla nurków, ze względu na występujące tu piękne rafy koralowe, z reguły dostępne tylko łodziami. Strażnicy parku kategorycznie egzekwują obowiązujące w nim przepisy. Na terenie parku nie wolno śmiecić, niszczyć i zbierać organizmów zarówno żywych, jak i martwych, dotykać korali, karmić zwierząt czy łapać ryb poza miejscami wyznaczonymi. Zabrania się wkraczania za tereny zamknięte oraz nurkowania i cumowania poza wyznaczonymi miejscami.

  Rafa – skała podwodna, w formie wału albo grzbietu, której górna część znajduje się tuż pod albo tuż nad powierzchnią wody. Rafy stanowią zagrożenie dla żeglugi.Namorzyny, lasy namorzynowe, mangrowe, mangrowia – wiecznie zielona, pionierska formacja roślinna wybrzeży morskich w niemal całej strefie międzyzwrotnikowej. Jej zasięg w tej strefie ograniczają zimne prądy morskie omywające zachodnie wybrzeża Ameryki Południowej i Afryki. Namorzyny stanowią formację ziemno-wodną powstającą na przybrzeżnych płyciznach morskich, w miejscach osłoniętych (rafami koralowymi, w zatokach, lagunach i ujściach rzek). Niektóre płaskie wyspy pokrywają w całości. Szerokość pasa namorzynów sięgać może kilku kilometrów. Na ogół występują w obszarze pływów morskich i dlatego bywają też określane jako lasy pływowe. Określenie to nie jest jednak ścisłe, bowiem nie zawsze w miejscach występowania namorzynów pływy są wyraźne. Namorzyny zajmują ok. 150 tysięcy km (stan w roku 2010), przy czym między 1980 i 2010 rokiem ubyło ich 35 tysięcy km. Państwa, na których wybrzeżach znajdują się największe zasoby tej formacji to Indonezja (21%), Brazylia (9%) i Australia (7%).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Galeria zdjęć Ras Muhammad
 • Wejścia do Parku od strony lądu – zdjęcie (ang.)
 • O Parku Narodowym Ras Muhammad (ang.)
 • Mapa Ras Muhammad w Wikimapii
 • Mapa miejsc nurkowych w Ras Muhammad
 • Urzędowy opis (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Rafa – skała podwodna, w formie wału albo grzbietu, której górna część znajduje się tuż pod albo tuż nad powierzchnią wody. Rafy stanowią zagrożenie dla żeglugi.
  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
  Sokoły (Falconinae) – podrodzina ptaków z rodziny sokołowatych (Falconidae). Obejmuje gatunki drapieżne, zamieszkujące cały świat.
  Jastrzębie (Accipitrinae) – podrodzina ptaków z rodziny jastrzębiowatych. Obejmuje gatunki drapieżne, przeważnie zamieszkujące lasy. Mają stosunkowo krótkie i szerokie skrzydła oraz długi ogon, dzięki czemu uzyskują z jednej strony dużą prędkość zaraz po starcie, a z drugiej - zwrotność w locie. Charakteryzują się doskonałym wzrokiem. Podczas polowania atakują znienacka z zasadzki.
  Barrakudowate, barakudowate (Sphyraenidae) – monotypowa rodzina drapieżnych, morskich ryb okoniokształtnych (Perciformes). Są uważane za potencjalnie niebezpieczne dla człowieka. Na niewielką skalę poławia się je gospodarczo dla smacznego mięsa, ale w mięśniach dużych, starszych osobników niektórych gatunków gromadzi się toksyczna dla ludzi ciguatoksyna.
  Rekiny (fr. requin) – ogólna nazwa grupy gatunków, rodzajów, a nawet rodzin drapieżnych ryb chrzęstnoszkieletowych z podgromady spodoustych, charakteryzujących się opływowym, wrzecionowatym tułowiem, heterocerkalną płetwą ogonową, 5–7 otworami skrzelowymi umiejscowionymi tuż za głową oraz bardzo ostrymi zębami. W zapisie kopalnym szczątki rekinów znane są z warstw dewonu. Wiele gatunków jest poławianych dla mięsa, skór i tranu. Niektóre są niebezpieczne dla ludzi ze względu na możliwość pogryzienia – nawet śmiertelnego.
  Jeżowce (Echinoidea, z gr. echinos – jeż + eidos – rodzaj) – gromada morskich zwierząt zaliczanych do typu szkarłupni (Echinodermata), charakteryzujących się kulistym, mniej lub bardziej spłaszczonym, różnorodnie ubarwionym ciałem gęsto pokrytym wapiennymi, ruchomo osadzonymi kolcami. Zamieszkują strefę denną wód słonych o zasoleniu powyżej 20‰ wszystkich stref geograficznych kuli ziemskiej. Większość gatunków występuje w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Przeciętnie osiągają 6–12 cm średnicy. Niektóre gatunki są wyposażone w jadowy narząd raniący (tzw. pedicellaria), będące w istocie zmodyfikowanymi, nieco krótszymi kolcami zakończone kleszczykami w postaci trzech twardych ruchomych szponów, przebijających skórę i wprowadzających jad. Gruczoły jadowe znajdują się u nasady kolca. Produkują one toksyny niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Do szczególnie niebezpiecznych można zaliczyć Toxopneustes pileolus oraz inne jeżowce należące do rodzaju Tripneustes oraz rodzin Echinothuridae i Diadematidae, których ukłucia wywołują oprócz bólu trudności oddechowe, drgawki i utratę przytomności, a w skrajnych przypadkach śmierć przez uduszenie. U gatunków występujących w strefie tropikalnej niebezpieczne bywają również same kolce, również połączone z gruczołami jadowymi. Jadowitość zachowują nawet wysuszone igły jadowe i pedicellaria. Ukłucia nawet niejadowitych jeżowców mogą wywoływać infekcje bakteryjne. W zapisie kopalnym jeżowce znane są od paleozoiku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.