Rasalgethi (Alfa Herculis, α Her) – gwiazda w konstelacji Herkulesa, odległa o około 380 lat świetlnych od Słońca.
Nazwa gwiazdy wywodzi się z arabskiego رأس الجاثي ra's al-džātī i oznacza „głowę klęczącego”. Międzynarodowa Unia Astronomiczna w 2016 roku formalnie zatwierdziła użycie nazwy Rasalgethi dla określenia najjaśniejszego składnika tej gwiazdy.
Międzynarodowa Unia Astronomiczna (ang. International Astronomical Union; fr. Union Astronomique Internationale – IAU/UAI/MUA) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca 10871 zawodowych astronomów (wymagane jest posiadanie co najmniej doktoratu) rekomendowanych przez odpowiednie Komitety Narodowe. Koordynuje działalność badawczą w dziedzinie astronomii na świecie, organizuje kongresy generalne co trzy lata (ostatni, XXVII, odbył się w sierpniu 2012 w Pekinie), sympozja i inne konferencje specjalistyczne, prowadzi działalność wydawniczą i informacyjną (np. telegramy o nowych odkryciach). Zorganizowana jest w 37 komisji specjalistycznych grupujących się w 12 zespołach. Obecnym prezydentem MUA jest Robert Williams, a sekretarzem generalnym Ian F. Corbett.Gwiazda zmienna – gwiazda, która w znaczący sposób zmienia swoją jasność. Ogólnie rzecz biorąc, każda gwiazda wykazuje drobne fluktuacje jasności, ale są one w większości przypadków praktycznie niezauważalne – na przykład jasność Słońca zmienia się o ok. 0,1% w 11-letnim cyklu.
Jest to gwiazda potrójna. Dwa większe składniki tego układu są na niebie oddalone o 4,8″, można je więc zaobserwować osobno już przy użyciu niewielkiej lunety. Są od siebie oddalone o 570 au i okrążają się z okresem 3600 lat. Oba są olbrzymami, a jaśniejszy z nich – jasnoczerwony olbrzym lub nadolbrzym Alfa Herculis A typu widmowego M5II, ma średnicę 680 razy większą niż Słońce. Oznacza to, że we wnętrzu tej gwiazdy zmieściłaby się orbita Marsa. Ciemniejszy z olbrzymów o typie F8 jest okrążany z okresem 51,6 dnia przez nieobserwowany optycznie a jedynie spektroskopowo trzeci składnik układu. Podejrzewa się, że jest to gwiazda typu G8III lub A9V-IV.
Herkules (łac. Hercules, dop. Herculis, skrót Her) – wyrazisty gwiazdozbiór nieba północnego, znany już w starożytności. Nazwa jest łacińską formą imienia mitologicznego herosa Heraklesa. Łatwo rozpoznać ten gwiazdozbiór po charakterystycznym czworoboku tworzącym tułów Herkulesa. W Polsce widoczny od wiosny do jesieni. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 140.Masa Słońca
M
⊙
{displaystyle M_{odot }}
– pozaukładowa jednostka używana w astronomii do określania mas obiektów astronomicznych (gwiazd, gromad, galaktyk itp.).
Alfa Herculis A jest gwiazdą zmienną, co odkrył już w roku 1795 sir William Herschel. Okres zmienności waha się od 50 do 150 dni, a wielkość zmiany to maksymalnie około 1. Dokładniejsze badania wskazują, że gwiazda ma dwa okresy zmienności. Z większą częstotliwością – rzędu 30-100 dni, zachodzą słabe zmiany o około 0,1, natomiast większą zmianę można zaobserwować w okresie ponad 370 dni. W roku 1989 pojawiła się jednak sugestia, że Alfa Herculis A nie jest gwiazdą zmienną a podwójną. Jej niezaobserwowany dotąd towarzysz musiałby znajdować się w odległości 0″19, co mogłoby tłumaczyć zmiany jasności, jednak ta hipoteza nie została jak dotąd potwierdzona empirycznie.
Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24h37min22s). Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris. Gładki obszar równinny Vastitas Borealis na półkuli północnej obejmuje 40% powierzchni planety i może być pozostałością ogromnego uderzenia. W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywny.Gwiazda – kuliste ciało niebieskie stanowiące skupisko powiązanej grawitacyjnie materii w stanie plazmy bądź zdegenerowanej. Przynajmniej przez część swojego istnienia gwiazda w sposób stabilny emituje powstającą w jej jądrze w wyniku procesów syntezy jądrowej atomów wodoru energię w postaci promieniowania elektromagnetycznego, w szczególności światło widzialne. Gwiazdy zbudowane są głównie z wodoru i helu, prawie wszystkie atomy innych cięższych pierwiastków znajdujące się we Wszechświecie powstały w efekcie zachodzących w nich przemian jądrowych lub podczas wieńczących ich istnienie wybuchów.
Rasalgethi jest otoczona przez rozszerzającą się otoczkę materii rozciągającą się w promieniu około 900 au. Tempo tracenia w ten sposób przez nią masy określa się na poziomie od 1×10 do 3×10 mas Słońca na rok.
lista gwiazd w gwiazdozbiorze Herkulesa
lista najjaśniejszych gwiazd w poszczególnych gwiazdozbiorach
lista największych gwiazd
Jim Kaler: RASALGETHI (Alpha Herculis) (ang.). W: STARS [on-line]. 2007-05-04. [dostęp 2014-06-10].

Słońce (łac. Sol, Helius, gr. Ἥλιος Hḗlios) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.Lista największych gwiazd– lista prezentuje wielkości szacunkowe gwiazd w porównaniu do rozmiarów Słońca. W celach porównawczych na liście znalazły się też znane mniejsze gwiazdy.
Warto wiedzieć że... beta
Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
Nadolbrzym – gwiazda o masie od około 10 do 50 mas Słońca i promieniu dochodzącym nawet do ponad 1500 promieni Słońca. Ich czas istnienia jest krótki, od 10 do 50 milionów lat, mogą więc być obserwowane w młodych strukturach, takich jak gromady otwarte, ramiona galaktyk spiralnych czy galaktyki nieregularne. Nie obserwujemy ich w jądrach spiralnych galaktyk ani w galaktykach eliptycznych.
Zestawienie to zawiera gwiazdy w gwiazdozbiorze Herkulesa do jasności 6,5 . Dodatkowo uwzględniono w nim także inne znaczące choć słabsze obiekty gwiazdowe.
Typ widmowy – w astronomii klasyfikacja gwiazd oparta na widmie światła wysyłanego przez gwiazdę. Widmo światła emitowanego przez gwiazdę jest określone przez trzy podstawowe parametry atmosfery gwiazdy, a mianowicie:
SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.
Olbrzym - krótkotrwałe stadium ewolucji gwiazdy mającej średnią masę. Moc promieniowania takiego olbrzyma jest kilkaset razy większa od mocy promieniowania Słońca (nasza gwiazda za około 5 mld lat stanie się olbrzymem i jego średnica wzrośnie ponad stukrotnie, a moc promieniowania tysiąckrotnie).
Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia, 31 557 600 sekund).