Rapti (strefa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rapti (nep. राप्ती) – jedna ze stref w regionie Madhja-Paśćimańćal, w Nepalu. Stolicą tej strefy jest miasto Tulsipur, ale największym miastem jest Ghorahi.

Tulsipur (nep. तुलसिपुर) - miasto w południowo-zachodnim Nepalu; w dystrykcie Dang Deokhuri. Według danych szacunkowych na rok 2010 liczy 51 591 mieszkańców . Ośrodek przemysłowy.Język nepalski, nepali (dawne nazwy: gorkhali, khas kura) – język z grupy indoaryjskiej, z rodziny języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 17 mln ludzi – w tym ok. 11 mln (spis z 2001 r.) to mieszkańcy Nepalu (reszta to m.in. mieszkańcy północnych Indii – przede wszystkim okolic Dardżylingu) i Sikkimu.

Rapti dzieli się na 5 dystryktów:

Dystrykt Salyan (nep. दाङ) − jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Rapti. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 1462 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 213 500 ludzi. Stolicą jest Salyan Khalanga.Madhja-Paśćimańćal Wikas Kszetr (nep. मध्य पश्चिमाञ्चल, ang. Mid-Western Development Region) - jeden z pięciu regionów Nepalu. Graniczy z Indiami na południu, z Chinami na północy, z regionem Sudur-Paśćimańćal na zachodzie oraz z regionem Paśćimańćal na wschodzie. Stolicą regionu jest Bīrendranagara.
 • Dystrykt Dang Deokhuri (Ghorahi),
 • Dystrykt Pyuthan (Pyuthan),
 • Dystrykt Rolpa (Liwang),
 • Dystrykt Rukum (Musikot),
 • Dystrykt Salyan (Salyan Khalanga).
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zones, Regions and Districts of Nepal (ang.). colorfulnepal.com. [dostęp 2016-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-05)].
 • Nepal (nep. नेपाल trl. Nepāl, trb. Nepal; nazwa tymczasowa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, nep. संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल trl. Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl, trb. Sanghija Lokatantrik Ganatantra Nepal) – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.Dystrykt Dang Deokhuri (nep. दाङ) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Rapti. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 2955 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 462 380 ludzi. Stolicą jest Ghorahi.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dystrykt Pyuthan (nep. दाङ) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Rapti. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 1309 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 212 484 ludzi. Stolicą jest Pyuthan.
  Dystrykt Rukum (nep. रुकुम) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Rapti. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 2877 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 188 438 ludzi. Stolicą jest Musikot.
  Liwang – village development committee w zachodniej części Nepalu w strefie Rapti w dystrykcie Rolpa. Według nepalskiego spisu powszechnego z 2001 roku liczył on 1858 gospodarstw domowych i 8425 mieszkańców (4310 kobiet i 4115 mężczyzn).
  Dystrykt Rolpa (nep. रोल्पा) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Rapti. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 1879 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 210 004 ludzi. Stolicą jest Liwang.

  Reklama