• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Raport Taylora

  Przeczytaj także...
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.Scottish Football League – organizator piłkarskich rozgrywek ligowych w Szkocji w latach 1890–2013. W sezonie 2012/2013 obejmował Scottish First Division, Scottish Second Division oraz Scottish Third Division. W lipcu 2013 doszło do połączenia Scottish Football League i Scottish Premier League, w wyniku którego utworzono Scottish Professional Football League, obejmujący cztery najwyższe klasy rozgrywkowe w Szkocji.
  Tragedia na Hillsborough − wydarzyła się 15 kwietnia 1989 roku na Hillsborough – stadionie Sheffield Wednesday w Sheffield, podczas meczu półfinału Pucharu Anglii pomiędzy Liverpool F.C. a Nottingham Forest i pochłonęła 96 ofiar śmiertelnych. Wszyscy byli fanami klubu Liverpool FC. To największa stadionowa katastrofa, jaka kiedykolwiek wydarzyła się w Wielkiej Brytanii.

  Raport Taylora – dokument sporządzony przez Petera Taylora, lorda Gosforth po tragedii na Hillsborough w roku 1989. Jego początkowa wersja opublikowana została w sierpniu tego samego roku, zaś finalna w styczniu 1990 roku. Początkowa wersja opierała się na przyczynach katastrofy; końcowa próbowała natomiast poprawić bezpieczeństwo na stadionach.

  The Football League (nazywane również od sponsora tytularnego: Sky Bet Football League), to rozgrywki piłkarskie, w których uczestniczą profesjonalne kluby z Anglii i Walii. Założone w 1888 roku, są to najstarsze tego typu rozgrywki na świecie.St. Johnstone Football Club – szkocki klub piłkarski z siedzibą w Perth, grający obecnie w Scottish Premiership. Klub powstały w 1884 roku, od 1989 roku swoje mecze rozgrywka na stadionie McDiarmid Park. W sezonie 2008/2009 zespół zwyciężył w rozgrywkach Scottish Football League First Division i awansował do Scottish Premier League po siedmioletniej absencji. Tradycyjnymi rywalami zespołu są dwa kluby z miasta Dundee: Dundee United F.C. oraz Dundee F.C. mecze pomiędzy tymi drużynami nazywane są Tayside Derby. Brązowy medalista mistrzostw Szkocji z sezonu 1970/1971.

  Według raportu na wszystkich większych obiektach powinny się znajdować tylko miejsca siedzące. The Football League z Anglii oraz Scottish Football League ze Szkocji wprowadziły te regulacje dla zespołów z dwóch najwyższych lig.

  Niektóre zespoły już wcześniej zmieniły swoje stadiony, między innymi nowy obiekt St. Johnstone otwarto na sezon 1989/1990.

  Raport Taylora zawierał także inne punkty, między innymi sprzedaż alkoholu na stadionach, niszczenie barierek, ogrodzeń, kołowrotków oraz ceny biletów.

  Koszty przebudowy stadionów oszacowano na 700–800 milionów funtów. Biedne kluby dostały dotacje. Początkowo fanom nie podobała się ta zmiana, ponieważ nowe obiekty mogły pomieścić mniej widzów niż stare oraz podniesiono ceny biletów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lord Taylor's interim report on the Hillsborough stadium disaster (ang.). southyorks.police.uk. [dostęp 10.08.2009].
  2. Lord Taylor's final report on the Hillsborough stadium disaster (ang.). southyorks.police.uk. [dostęp 10.08.2009].
  3. 96 wolnych miejsc na świecie (pol.). LFC.pl. [dostęp 28.03.2011].
  4. Calls grow for return of terraces (ang.). BBC Sport, 14.03.2007. [dostęp 10.08.2009].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.587 sek.