• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rapallo

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Mieczysław Woroniecki (ur. 1848, zm. 1908) – ziemianin i działacz społeczny (gałąź lubelska). Syn Adama i Leokadii z Potockich (1809-1876). 26 stycznia 1876 r. w parafii św. Krzyża (Warszawa) ożenił się z Marią hr. Drohojowską z Drohojowa h. Korczak, z którą miał: córki: Marię (1877-1963), Elżbietę; Różę (1885-1962), Teresę (1893-1948); synów: dominikanina i sługę bożego Jacka (1878-1949), Jana (1880-1960), Stefana (1883-1948), Henryka Marię Wojciecha (1886-1948).
  Rzemiosło – zawodowe wykonywanie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, posiadającą udokumentowane kwalifikacje do wykonywania danej działalności gospodarczej we własnym imieniu i na swój rachunek, przy zatrudnieniu niewielkiej liczby pracowników, których praca ma na celu wspieranie działalności rzemieślnika. O tym, czy dana działalność jest rzemiosłem decydują jej właściwości,charakter, niewielka skala i rozmiar oraz brak cechy uciążliwości środowiskowej oraz społecznej typowej dla działalności przemysłowej lub też produkcyjnej w znacznym rozmiarze. Jako przykład rzemiosła można podać artystyczny wyrób cegieł prowadzony w niewielkim rozmiarze, a jako działalność przemysłową- produkcję materiałów budowlanych w specjalnie przeznaczonych do tego urządzeniach prowadzona w znacznych rozmiarach w sposób zorganizowany i ciągły.

  Rapallo – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji Genua.

  Miasto Rapallo jest znanym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym nad Morzem Liguryjskim. Jest tu duże i znane kąpielisko morskie na Riwierze Włoskiej. Miasto jest połączone autostradą z Genuą. Rozwija się w nim rzemiosło artystyczne. W historii znane jest z traktatów w Rapallo w 1920 i 1922 roku.

  Liguria – region administracyjny w zachodnich Włoszech, o powierzchni 5416 km², 1,7 miliona mieszkańców i ze stolicą w Genui (727000 mieszkańców). Gęstość zaludnienia 325 osób na km². Od południa oblana jest przez wody Morza Liguryjskiego, od zachodu graniczy z Francją, od północy z Piemontem, a od wschodu z regionami: Emilia-Romania i Toskania.Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".

  W Rapallo urodził się Mieczysław Woroniecki, polski ziemianin i działacz społeczny.

  Według danych na rok 2005 gminę zamieszkiwało 30 224 osób, 897 os./km².

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Traktaty w Rapallo
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Źródło danych: Istituto Nazionale di Statistica
 • Warto wiedzieć że... beta

  Morze Liguryjskie (wł. Mar Ligure) – część Morza Śródziemnego. Rozciąga się od Wybrzeża Liguryjskiego na północy (Włoska Riwiera, Liguria) i Wybrzeża Toskańskiego na wschodzie po francuską wyspę Korsyka i włoską Elbę. Zatoka Genueńska stanowi jego północną część. Na południowym wschodzie Wyspy Toskańskie łączą Morze Liguryjskie z Morzem Tyrreńskim. Morze jest zlewiskiem dla wielu rzek północno-zachodnich Włoch m.in. rzeki Arno. Zasolenie wynosi ok 38 promili.
  Riwiera Włoska (La Riviera) to wybrzeże Morza Liguryjskiego we Włoszech, przedłużenie Riwiery Francuskiej (Lazurowego wybrzeża). Ciągnie się od granicy z Francją do miasta La Spezia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.