• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ranunculus cortusifolius

  Przeczytaj także...
  Liść (łac. folium) – organ roślinny, element budowy części osiowej (pędowej) roślin telomowych. Wyrastające z węzłów końcowe elementy rozgałęzień pędu, wyodrębniające się ze względu na funkcję i budowę od łodygi (nie mają np. zdolności do nieprzerwanego wzrostu). Pełnią głównie funkcje odżywcze i z tego powodu mają zwykle dużą powierzchnię umożliwiającą ekspozycję na odpowiednią ilość promieniowania słonecznego. Poza tym liście biorą udział w transpiracji, gutacji i wymianie gazowej. Nierzadko liście pełnią także funkcje spichrzowe, czepne, ochronne, obronne i pułapkowe, w takich przypadkach ulegając daleko idącym przystosowaniom w zakresie funkcji i budowy.Geofity kłączowe, geofity ryzomowe – jedna z form życiowych roślin – geofitów obejmująca rośliny, których pączki odnawiające znajdują się na podziemnych kłączach, w nich też gromadzone są zapasy pokarmowe, niezbędne do przetrwania niesprzyjającego wegetacji roślin okresu, np. suszy lub zimy. Warstwa gleby i ściółki chroni je przed wysychaniem lub przemarznięciem. W okresie niesprzyjającym u roślin tych obumiera cały pęd nadziemny. Na wiosnę pęd odradza się z kłącza.
  Jaskrowate (Ranunculaceae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu jaskrowców (Ranunculales). Liczy ok. 2,5 tysiąca gatunków (w Polsce ok. 75 gatunków). Występują one głównie w klimacie umiarkowanym i chłodnym, często w obszarach górskich, ale zasięg ogólny obejmuje wszystkie obszary lądowe z wyjątkiem pustynnych obszarów północnej Afryki i Australii. W Polsce na łąkach i w lasach oraz w górach.

  Ranunculus cortusifolius Willd. – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje endemicznie na Wyspach Kanaryjskich, Azorach oraz na Maderze. Ponadto jest uprawiany w różnych częściach świata. Nazwa gatunkowa pochodzi od słów cortusi, za łacińską nazwą rodzaju zarzyczka – Cortusa, oraz folius, które oznacza 'liście'. Nazwę tę można tłumaczyć jako „zarzyczkolistny”.

  Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:Endemit – takson (najczęściej gatunek) unikatowy dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie.

  Morfologia[]

  Pokrój Bylina dorastająca do 50–120 cm wysokości. Jest jednym z gatunków jaskra, które osiągają największe rozmiary. Liścieklapowane. Mają sercowaty lub okrągły kształt. Mierzą 30 cm długości oraz 25 cm szerokości. Są skórzaste, mniej lub bardzie owłosione. Brzegi są ząbkowane. Kwiaty Są zebrane w baldachogrona. Mają jasnożółtą barwę. Dorastają do 5 cm średnicy.

  Biologia i ekologia[]

  Roślina jest geofitem ryzomowym. Występuje na łąkach i polanach w lasach. Rośnie powszechnie w lasach wawrzynolistnych. Występuje na wysokości od 500 do 800 m n.p.m. Kwitnie od kwietnia do maja. Preferuje stanowiska w pełnym nasłonecznieniu lub półcieniu. Najlepiej rośnie na żyznym, raczej wilgotnym, dobrze przepuszczalnym podłożu. Źle znosi niskie temperatury – minimalna temperatura zimą wynosi 10 °C. Latem, w czasie wysokich temperatur, roślina przechodzi w stan uśpienia, a jej liście usychają, po czym wypuszcza nowe liście jesienią.

  Wyspy Kanaryjskie (hiszp. Islas Canarias, oficjalna nazwa jednostki administracyjnej Comunidad Autónoma de Canarias) – archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki, zaliczanych do Makaronezji . Wyspy te należą do Hiszpanii i tworzą dwie prowincje: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria.Bylina (łac. herba perennis) – roślina zielna żyjąca dłużej niż dwa lata i zwykle wielokrotnie w tym czasie wydająca nasiona bądź zarodniki (wyjątkiem są zakwitające raz hapaksanty). Byliny wraz z krzewinkami, krzewami i drzewami określane są mianem roślin wieloletnich.

  Zobacz też[]

 • Lista gatunków z rodzaju jaskier
 • Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-30].
  2. Ranunculus cortusifolius Willd. (ang.). The Plant List. [dostęp 16 maja 2015].
  3. Ranunculus cortusifolius (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 16 maja 2015].
  4. Discover Life: Point Map of Ranunculus cortusifolius (ang.). Encyclopedia of Life. [dostęp 16 maja 2015].
  5. Ranunculus cortusifolius - Canary Buttercup (ang.). San Marcos Growers. [dostęp 16 maja 2015].
  6. Ranunculus cortusifolius (ang.). Plant World Seeds. [dostęp 16 maja 2015].
  7. Laurel Forest Habitat (ang.). Canary Island Flora. [dostęp 16 maja 2015].
  8. Ranunculus cortusifolius (Canary Buttercup) (ang.). RarePlants.es. [dostęp 16 maja 2015].
  Binominalne nazewnictwo gatunków, nazewnictwo binominalne, nazewnictwo dwuimienne – zasada naukowego oznaczania nazwy gatunku biologicznego z wykorzystaniem dwu członów – pierwszym członem nazwy jest nazwa rodzajowa w formie rzeczownika, a drugim tzw. epitet gatunkowy, czyli nazwa gatunkowa, najczęściej w formie przymiotnikowej.Makaronezyjskie lasy wawrzynolistne (hiszp. Laurisilva, port. Laurissilva) – lasy spotykane na kanaryjskich wyspach La Gomera, La Palma, Gran Canaria i Teneryfa oraz na należącej do Portugalii wyspie Madera i w archipelagu Azorów. Stanowią relikt trzeciorzędowy. Część ich obszaru - Park Narodowy Garajonay na wyspie La Gomera i lasy wawrzynowe Madery – wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na Maderze lasy te zajmują około 20% powierzchni lądu, gdzie indziej zostało ich jeszcze mniej – lasy zostały wyniszczone pod uprawy, m.in. trzciny cukrowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Baldachogrono (łac. corymbus) – rodzaj kwiatostanu, w którym szypułki poszczególnych kwiatów wyrastają na różnej wysokości na pędzie głównym i dorastają mniej więcej do tej samej wysokości. Zbliżony budową do niego jest podbaldach.
  Kwiat – organ roślin nasiennych, w którym wykształcają się wyspecjalizowane elementy służące do rozmnażania. Stanowi fragment pędu o ograniczonym wzroście ze skupieniem liści płodnych i płonnych, służących odpowiednio, bezpośrednio i pośrednio do rozmnażania płciowego (generatywnego). Kwiat charakterystyczny dla roślin nasiennych (czyli kwiatowych) jest organem homologicznym do kłosa zarodnionośnego (sporofilostanu) roślin ewolucyjnie starszych.
  Zarzyczka (Cortusa L.) – rodzaj roślin należący do rodziny pierwiosnkowatych. W florze Polski występuje tylko jeden gatunek. Gatunkiem typowym jest Cortusa matthioli L..
  Madera, oficjalnie Region Autonomiczny Madery (port. Madeira) – niezależne politycznie i posiadające odrębną administrację terytorium portugalskie.
  Lista gatunków z rodzaju jaskier Ranunculus – lista gatunków rodzaju roślin należącego do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju rozróżniono 413 gatunków, natomiast kolejnych 1941 taksonów ma status gatunków niepewnych.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.