• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ranomi Kromowidjojo

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Mistrzostwa świata w pływaniu znane też jako mistrzostwa świata w sportach wodnych, to zawody pływackie. Ich organizatorem jest FINA – Światowa Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na długim basenie (50-metrowym). Są one bardziej prestiżowe i znane niż rozgrywane co dwa lata mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie. Zawody rozgrywane są w systemie eliminacje – półfinały – finały.
  Styl dowolny – styl pływacki, w którym w tak określonej konkurencji zawodnik może płynąć dowolnym sposobem. Wyjątkiem od tej reguły jest konkurencja stylu zmiennego w konkurencji indywidualnej i sztafety zmiennej, kiedy to styl dowolny oznacza każdy inny sposób pływania niż styl motylkowy (delfin), styl grzbietowy lub styl klasyczny (żabka). Po przepłynięciu każdej długości pływalni i przy zakończeniu wyścigu, pływak musi dotknąć ściany dowolną częścią ciała. Część ciała pływaka przez cały czas trwania wyścigu musi "łamać" powierzchnię wody, z takim wyjątkiem, że dozwolone jest całkowite zanurzenie się pływaka w czasie nawrotu i na dystansie nie dłuższym niż 15 metrów po starcie i po każdym nawrocie. Przed tym punktem głowa musi "złamać" powierzchnię wody. Start w stylu dowolnym rozpoczyna się skokiem ze słupka.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Ranomi Kromowidjojo (ur. 20 sierpnia 1990 w Sauwerd) – holenderska pływaczka surinamsko-jawajskiego pochodzenia, trzykrotna mistrzyni olimpijska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy, rekordzistka świata na krótkim basenie.

  Femke Heemskerk; a właściwie Frederike Johanna Maria Heemskerk (ur. 21 września 1987 w Roelofarendsveen) – holenderska pływaczka, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, dwukrotna mistrzyni świata (basen 25 m), mistrzyni Europy, dwukrotna złota medalistka mistrzostw Europy (basen 25 m).Inge Dekker (ur. 18 sierpnia 1985 w Assen – holenderska pływaczka, mistrzyni, wicemistrzyni i brązowa medalistka olimpijska, mistrzyni świata, trzykrotna mistrzyni świata (basen 25 m), dwukrotna mistrzyni Europy, dwunastokrotna mistrzyni Europy (basen 25 m).

  Specjalizuje się w stylu dowolnym. Odnosiła sukcesy na mistrzostwach Europy juniorów, jej pierwszą dorosłą imprezą były mistrzostwa Europy w Budapeszcie (2006). Z miejsca stała się ważnym punktem sztafet kraulowych, ma na swym koncie medale mistrzostw Europy, brąz MŚ na długim basenie (2007). W Pekinie wspólnie z koleżankami Inge Dekker, Femke Heemskerk i Marleen Veldhuis sięgnęła po złoto (4x100 metrów kraulem). Sztafeta w identycznym składzie w marcu 2008 pobiła rekord świata na tym dystansie (3:33.62), a w lipcu 2009, podczas mistrzostw świata w Rzymie osiągnęła jeszcze lepszy wynik (3:31.72).

  Mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie to zawody pływackie. Ich organizatorem jest FINA – Światowa Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na krótkim basenie (25-metrowym). Są one mniej prestiżowe niż rozgrywane co dwa lata mistrzostwa świata w pływaniu. W ramach zawodów rozgrywane są tylko konkurencje pływackie.Pierwszy pływacki rekord świata na 50 metrów stylem dowolnym na długim basenie (50-metrowym) został odnotowany przez Światową Federację Pływacką (FINA) w 1976 roku. Na basenie krótkim (25-metrowym) rekordy notowane są od 3 marca 1991 roku.

  Dwukrotnie została wybrana najlepszą sportsmenką roku w Holandii (2011 oraz 2012). W 2012 została wybrana najlepszą pływaczką w Europie.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

 • 2007 MelbourneBronze medal blank.svg brąz – 4 ×100 m stylem dowolnym
 • 2009 RzymGold medal blank.svg złoto – 4 ×100 m stylem dowolnym
 • | edytuj kod]

 • 2002 MoskwaGold medal blank.svg złoto – 4 ×200 m stylem dowolnym
 • | edytuj kod]

 • 2006 BudapesztSilver medal blank.svg srebro – 4 ×100 m stylem dowolnym
 • 2008 EindhovenGold medal blank.svg złoto – 4 ×100 m stylem dowolnym
 • Rekordy świata[ | edytuj kod]

  Wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • Najlepsza sportsmenka roku 2011 i 2012 w Holandii.
 • Najlepsza pływaczka w Europie roku 2012.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Historia rekordu świata na 50 m stylem dowolnym
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ranomi Kromowidjojo – profil Rio 2016 (ang.). [dostęp 2016-10-17].
  2. Ranomi Kromowidjojo Bio, Stats, and Results | Olympics at Sports-Reference.com, www.sports-reference.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  3. Celebrating "Kromowidjojo", Language Log [dostęp 2018-07-26] (ang.).
  4. PŚ w pływaniu: rekord świata Kromowidjojo i Polski Majchrzaka. Onet Sport, 2017-08-07. [dostęp 2017-08-09].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona
 • Rekordy życiowe na swimrankings.net
 • Jawa – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Należy do Indonezji, a największe miasto wyspy, Dżakarta, jest stolicą tego kraju. Wyspę zamieszkuje 130 mln osób. Na obszarach nizinnych Jawy Centralnej na jeden km² przypada 2000 osób. Powierzchnia Jawy to 126,7 tys. km², co daje jej trzynaste miejsce wśród wysp na świecie i piąte w Indonezji.28. Mistrzostwa Europy w Pływaniu odbyły się w Budapeszcie (Węgry), pod patronatem Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN – Ligue Européenne de Natation). Trwały od dnia 26 lipca do 6 sierpnia. Oprócz zawodów pływackich na basenie 50-metrowym zawodnicy rywalizowali także w pływaniu długodystansowym na otwartym akwenie, skokach do wody i pływaniu synchronicznym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Surinam (nid. Suriname, Republika Surinamu – Republiek Suriname) – państwo w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, położone nad Oceanem Atlantyckim. Do 25 listopada 1975 kolonia holenderska pod nazwą Gujana Holenderska.
  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Eindhoven – miasto w południowej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, nad rzeką Dommel (dorzecze Mozy). Powierzchnia wynosi 88,84 km², z czego 87,75 km² to ląd, a 1,09 km² to tereny zalane wodą. Miasto liczy 225 tys. mieszkańców (2012), co czyni je piątym pod względem ludności w Holandii. W skład aglomeracji wchodzą m.in. Valkenswaard, Veldhoven, Heeze, Best oraz Oirschot.
  Nagroda dla najlepszego Pływaka i Pływaczki Roku na Świecie (ang. Swimming World Swimmers of the Year) przyznawana jest corocznie od 1966 roku przez magazyn Swimming World Magazine. W latach 1964-1965 nagroda nie była przyznawana pływaczkom. Pierwszym zwycięzca był Don Schollander, a zwyciężczynią Claudia Kolb.
  Magdalena Johanna Maria Veldhuis; znana jako Marleen Veldhuis (ur. 29 czerwca 1979 w Borne) – holenderska pływaczka specjalizująca się krótkich dystansach, złota, srebrna i brązowa medalistka olimpijska, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy, rekordzistka świata.
  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.