• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rano Kau

  Przeczytaj także...
  Wyspa Wielkanocna (hiszp. Isla de Pascua, Territorio Especial de Isla de Pascua, polinez. Rapa Nui, ang. Easter Island) – wyspa na południowym Oceanie Spokojnym w centralnej części Wyniesienia Wschodniopacyficznego. 3791 mieszkańców (70% stanowią Polinezyjczycy), jedyna miejscowość to Hanga Roa. Należy do Chile, wchodzi w skład regionu Valparaíso. Znajduje się w odległości 2078 km od najbliższej zamieszkanej wyspy – Pitcairn i 3600 km od brzegów Chile i jest jedną z najbardziej oddalonych od wysp i lądów zamieszkaną wyspą na świecie, ustępując pierwszeństwa jedynie wyspom Tristan da Cunha. Znana jest przede wszystkim ze znajdujących się na niej wielkich kamiennych posągów przedstawiających głowy – moai.Petroglify – wyryte w skale rysunki, na ogół prehistoryczne dzieła ludzi z ery neolitycznej. Są one ważną formą przedliterackich symboli, używanych od około 10. tysiąclecia p.n.e. do czasów współczesnych, mających różnorodne formy zależnie od czasu i miejsca powstania. Słowo petroglif pochodzi z greki, w której πέτρος petros oznacza skała, a γλύφειν glyphein to wyryć (ich złożenie zostało zaadaptowane pierwotnie w języku francuskim, jako pétroglyphe).
  Orongo - dawne centrum obrzędowe na południowo-zachodnim cyplu Wyspy Wielkanocnej. Kamienne domy zostały odrestaurowane w roku 1974 przez amerykańskiego archeologa Williama Mulloya. Orongo położone jest na krawędzi krateru wulkanu Rano Kau, w pobliżu klifu morskiego o wysokości 250 m. Stanowi część Parku Narodowego Rapa Nui. W przeszłości Orongo stanowiło centrum kultu tangata manu.

  Rano Kaukrater wulkaniczny o średnicy ok. 1,5 km, położony na południowym zachodzie Wyspy Wielkanocnej, którego dno zajmuje zarastające kraterowe jezioro wulkaniczne o średnicy ok. 1 km. W sąsiedztwie krateru znajdują się pozostałości historycznej osady Orongo z kamiennymi domami-łodziami i licznymi petroglifami.

  Krater wulkaniczny – zagłębienie o średnicy zwykle kilkuset metrów na szczycie stożka wulkanicznego lub jego zboczach. Może przybierać różne kształty: lejkowate, miskowate lub cylindryczne. Znajduje się u wylotu komina wulkanicznego.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Panorama Rano Kau

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andrzej Jaguś, Robert Machowski, Mariusz Rzętała. Wyspa Wielkanocna. Tajemniczy skrawek lądu na Pacyfiku. „Geografia w szkole”. 2, s. 16-18, 2014. ISSN 0137-7566. 
  Jezioro wulkaniczne – jezioro, które występuje w kraterach wygasłych wulkanów, a także dolinach zatamowanych przez potoki lawy.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.733 sek.