Rannapungerja (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rannapungerja (est. Rannapungerja jõgi) – rzeka przepływająca przez gminy Tudulinna i Mäetaguse w prowincji Virumaa Wschodnia w Estonii. Rzeka wypływa z miejscowości Atsalama. Uchodzi do jeziora Pejpus w miejscowości Rannapungerja. Ma długość 52 km i powierzchnię dorzecza 594,6 km². W pobliżu rzeki na północ od miejscowości Rannapungerja znajduje się grupa kilku kurhanów. Głównymi dopływami są Mäetaguse i Tagajõgi.

Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.Pejpus, Jezioro Czudzkie (est. Peipsi järv, ros. Чудское озеро) − jezioro na granicy między Estonią i Rosją. Wraz z jeziorami Ciepłym (est. Lämmijärv) oraz Pskowskim (est. Pihkva järv) tworzy jeden zbiornik o łącznej powierzchni 3550 km². Łącznie ze wspomnianymi stanowi piąte pod względem wielkości jezioro Europy.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Rzeki Estonii
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Rannapungerja jõgi VEE1058700 (est.). Keskkonnainfo. [dostęp 2014-06-9]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-14)].
    2. 9169 Kääbas • Mälestised (est.). Kultuurimälestiste Riiklik Register. [dostęp 2014-06-09].
    Reklama