• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ranjit Bhatia

  Przeczytaj także...
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 – zawody lekkoatletyczne podczas igrzysk w Rzymie rozgrywane były od 31 sierpnia do 8 września. Areną zmagań lekkoatletów był stadion olimpijski. Przeprowadzono 34 konkurencje, w których wystartowało 1016 zawodniczek i zawodników z 72 krajów. Najlepszy wynik medalowy osiągnęła amerykańska sprinterka Wilma Rudolph, która zdobyła 3 złote medale.
  Order Imperium Brytyjskiego (pełna nazwa ang.: The Most Excellent Order of the British Empire, pol. Najwspanialszy Order Imperium Brytyjskiego) – odznaczenie brytyjskie, ustanowione 4 czerwca 1917 przez Jerzego V. Motto orderu brzmi: For God and the Empire (pol. Za Boga i Imperium).

  Ranjit Bhatia (ur. 27 maja 1936 w Londynie, zm. 9 lutego 2014) – indyjski lekkoatleta, biegacz długodystansowy, uczestnik igrzysk olimpijskich w Rzymie (1960), publicysta sportowy.

  Studiował w Jesus College na uniwersytecie oksfordzkim (był stypendystą Rhodesa). Jako wyróżniający się lekkoatleta powołany został w 1960 do reprezentacji Indii na igrzyska olimpijskie w Rzymie, gdzie bez większego powodzenia startował w biegu na 5000 metrów i maratonie – na krótszym dystansie odpadł w biegu eliminacyjnym, w maratonie natomiast z czasem 2:57:06 zajął jedno z ostatnich miejsc, przegrywając m.in. z dwoma kolegami z reprezentacji. Przyjaźnił się z Milkhą Singhem, "latającym Sikhem", mistrzem igrzysk imperium brytyjskiego i igrzysk azjatyckich na krótszych dystansach, który również startował w Rzymie.

  Po zakończeniu kariery zawodniczej Bhatia zajmował się statystyką lekkoatletyczną. Publikował w periodykach sportowych, m.in. w "Britain's Athletics Weekly", relacjonował (dla różnych czasopism) siedem olimpiad. Olimpijczyk z Monachium (1972) Sriram Singh wspominał, że interwencji Bhatii zawdzięczał korektę czasu w biegu na 800 metrów, którego pomiar zakłóciła kolizja gołębia z aparaturą elektroniczną. Znany w środowisku lekkoatletycznym jako "Bhatia Sahib", był także autorem publikacji książkowych, m.in. Reebok Handbook of Indian Athletics (1999) i Sangam Book of Asian Games (1982). Zawodowo pracował jako lektor matematyki w Lawrance School w Sanawar, później w St. Stephen's College w Delhi, gdzie również zajmował się prowadzeniem zajęć lekkoatletycznych.

  W uznaniu osiągnięć sportowych oraz wkładu w sportowe kontakty brytyjsko-indyjskie odznaczony został Orderem Imperium Brytyjskiego. Był żonaty (żona Rani), miał dwie córki (Ritu i Tavishi). Zmarł po długiej chorobie 9 lutego 2014.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Distance runner Olympian Ranjit Bhatia passes away, "The Times of India", 9 lutego 2014 (dostęp: 10 lutego 2014)
 • Olympian Ranjit Bhatia passes away, "The Hindu", 10 lutego 2014 (dostęp: 10 lutego 2014)
 • wyniki olimpijskie Ranjita Bhatii (dostęp: 10 lutego 2014) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.