• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Raniuszki

  Przeczytaj także...
  Raniuszek amerykański (Psaltriparus minimus) – gatunek małego ptaka z rodziny raniuszków. Występuje w Ameryce Północnej. Najmniejszy amerykański ptak wróblowy.Półkula północna – część kuli ziemskiej, półkula położona na północ od równika. Obejmuje szerokości geograficzne od 0° do 90°N.
  Sikory, sikorowate (Paridae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes). Obejmuje gatunki lądowe, nadrzewne, zamieszkujące półkulę północną i całą Afrykę. Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:

  Raniuszki (Aegithalidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes) obejmująca kilkanaście gatunków. Zasiedlają wyłącznie półkulę północną. W Polsce występuje jeden gatunek – raniuszek zwyczajny.

  Są to małe ptaki, wyglądem przypominające sikory, łacińska nazwa rodzaju Aegithalos wywodzi się z greki i oznacza właśnie sikorę. Podobnie jak sikory, raniuszki są owadożerne.

  Raniuszki słyną z budowy bardzo specyficznych gniazd. Są to owalne konstrukcje z otworem wlotowym z boku, wykonane niemal w całości z mchu. Maskowane są dodatkami z porostów, kory i pajęczyn.

  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.Język grecki klasyczny, greka klasyczna – stadium rozwojowe języka greckiego, używanego w okresie klasycznym (500 r. p.n.e. - 350 r. p.n.e.) starożytnej Grecji. Był to jeden z ważniejszych języków starożytności, rozpowszechniony na znacznych obszarach Półwyspu Bałkańskiego i Azji Mniejszej oraz na Cyprze. Dzisiaj ten język można studiować na filologii klasycznej. Był to język bogatej literatury, w okresie klasycznym działali Tukidydes, Arystofanes, Platon, mówcy ateńscy.

  Systematyka[edytuj kod]

  Do rodziny zaliczane są następujące rodzaje:

 • Leptopoecile
 • Psaltriparus – jedynym przedstawicielem jest Psaltriparus minimus – raniuszek amerykański
 • Aegithalos
 • Przypisy

  1. Aegithalidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Aegithalidae Reichenbach, 1850 - raniuszki - Long-tailed tits (wersja: 2016-04-24). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-03-16].
  3. Frank Gill, David Donsker: Bushtits, leaf warblers & reed warblers (ang.). IOC World Bird List: Version 6.1. [dostęp 2016-03-16].

  Bibliografia[edytuj kod]

  1. Andrzej Kruszewicz: Ptaki Polski. 2, Wróblowe - ptaki śpiewające. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2006. ISBN 83-7073-455-3.

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • (ang.) Krótkie filmy z różnymi gatunkami raniuszków
 • Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.Wróblowe (Passeriformes) – rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Największy rząd ptaków, obejmujący około 5400 gatunków, czyli ponad połowę wszystkich występujących dziś gatunków ptaków. Nazwa rzędu wywodzi się od nazwy wróbla zwyczajnego (zwanego domowym) Passer domesticus. Wielu autorów uważa, że wróblowe wyewoluowały około 75 mln lat temu w środowisku leśnym na południowym kontynencie Gondwanie. Inni badacze, np. Gerald Mayr, uznają jednak za bardziej prawdopodobne, że wróblowe powstały już po wymieraniu kredowym, co miałoby być bardziej zgodne z danymi paleontologicznymi i paleobiogeograficznymi. Przystosowały się do życia w większości siedlisk lądowych na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Wśród innych ptaków wyróżniają się charakterystyczną budową podniebienia, krtani oraz stóp.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.