• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Raniżów - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Mielec – miasto powiatowe w południowo-wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim. Miasto położone w dolinie Wisłoki, w Kotlinie Sandomierskiej, historycznie znajdujące się w Małopolsce. Miasto liczy 61 238 mieszkańców i ma powierzchnię 46,89 km² (stan na 31 marca 2013 r.). Jest członkiem Związku Miast Polskich.
  Gmina Sokołów Małopolski – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.
  Urząd Gminy Raniżów

  Raniżówgmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie kolbuszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.

  Siedziba gminy to Raniżów.

  Według danych z 30 czerwca 2005 gminę zamieszkiwały 7292 osoby.

  Gmina Głogów Małopolski (dawn. gmina Głogów) – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.Posuchy – przysiółek wsi Zielonka w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie kolbuszowskim, w gminie Raniżów.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Raniżów ma obszar 96,77 km², w tym:

 • użytki rolne: 74%
 • użytki leśne: 18%
 • Gmina stanowi 12,5% powierzchni powiatu.

  Położenie[]

  W dorzeczu Łęgu (Zyzogi) i Turki, na wyżynnych terenach Płaskowyżu Kolbuszowskiego leży gmina Raniżów. W jej skład, oprócz Raniżowa, wchodzi: Wola Raniżowska, Staniszewskie, Zielonka, Mazury, Posuchy, Poręby Wolskie, Korczowiska oraz liczne przysiółki i osiedla. Miejscowości te skupione są wokół dwóch głównych szlaków komunikacyjnych: drogi nr 875 z Mielca do Leżajska mającej dziś największe znaczenie dla gminy oraz drugorzędnej dziś trasy wiodącej niegdyś z Przyszowa do Rzeszowa i dalej na południe. Gmina, położona dawniej w głębi Puszczy Sandomierskiej, dziś z powodu karczowania pod uprawę tylko w 18% porośnięta jest przez lasy, choć ostatnio wskaźnik ten zdaje się wzrastać.

  Puszcza Sandomierska – zwarty kompleks leśny ciągnący się południkowo na terenie Kotliny Sandomierskiej. W okresie średniowiecza była to naturalna granica pomiędzy Polską a księstwami ruskimi. Puszcza Sandomierska jest ważnym ekosystemem Polski południowo-wschodniej. Obecnie znaczna część znajduje się w granicach obszaru Natura 2000 Puszcza Sandomierska PLB180005.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Raniżów w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Ranizow.png

  Sołectwa[]

  Korczowiska, Mazury, Poręby Wolskie, Posuchy, Raniżów, Staniszewskie, Wola Raniżowska, Zielonka.

  Sąsiednie gminy[]

  Dzikowiec, Głogów Małopolski, Jeżowe, Kamień, Kolbuszowa, Sokołów Małopolski

  Przypisy

  Gmina Dzikowiec (do końca 2001 gmina Stary Dzikowiec) - gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie kolbuszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.Wola Raniżowska – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie kolbuszowskim, w gminie Raniżów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rzeszów (łac. Resovia, ukr. i łemkow. Ряшів, jid. רײַשע) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, siedziba władz województwa podkarpackiego i powiatu rzeszowskiego. Jest miastem centralnym aglomeracji rzeszowskiej. Znajduje się tu kuria diecezji rzeszowskiej.
  Przyszów – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie stalowowolskim, w gminie Bojanów. Wieś jest podzielona na dwa sołectwa Przyszów I i Przyszów III.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Województwo podkarpackie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 roku. Powstało poprzez scalenie ziem dawnego województwa rzeszowskiego sprzed 1975 roku (z wyjątkiem powiatu gorlickiego), tj. województw przemyskiego i rzeszowskiego, oraz części krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Województwo zajmuje powierzchnię 17 846 km² i zajmuje 11 miejsce w kraju. Pod względem liczby mieszkańców (2 128 687 osób) znajduje się na 9 miejscu w Polsce. Jest najdalej na południe wysuniętym województwem Polski.
  Gmina Kamień – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.
  Poręby Wolskie – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie kolbuszowskim, w gminie Raniżów.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.