Na planie filmu.
Jeruzal, lipiec 2007
Ranczo Wilkowyje – polski film fabularny z 2007 roku w reżyserii Wojciecha Adamczyka, którego fabuła nawiązuje do serialu telewizyjnego Ranczo wyprodukowanego przez TVP.
Film został nakręcony między realizacją 2. i 3. sezonu serialu Ranczo. Zawiera fabularne rozwinięcia wątków 2. sezonu serialu, ale przedstawia alternatywną wersję wydarzeń, niezależną wobec sezonu 3. Jako osobny film kinowy, prezentuje rozwiązania formalne, znacząco odbiegające od poetyki serialu, m.in. wizualizację koszmarnego snu wójta, słowne wulgaryzmy po polsku i angielsku, krótko pokazaną nagość, typowo filmowe najazdy kamery, bardziej wyrazistą muzykę, krótkie sceny gagowe czy widowiskowy pościg na furmankach z popisami kaskaderskimi.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Grzegorz Woś - (ur. 30 kwietnia 1981 w Jedlinie-Zdroju) – polski aktor, teatralny filmowy i telewizyjny. W 2007 roku ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Aktor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.
Film był wyświetlany w kinach i został udostępniony do sprzedaży na DVD.
Do małej polskiej wsi przeprowadza się Amerykanka Lucy (Ilona Ostrowska) i zamieszkuje w małym dworku. Lucy związuje się uczuciowo z Kusym (Paweł Królikowski), który jest malarzem, a poza tym niepijącym alkoholikiem. Sytuację komplikuje przybycie z Ameryki byłego męża Lucy, Louisa (Radosław Pazura). Na tym tle rozgrywają się liczne zabawne perypetie całej galerii osobliwych postaci wiejskiego światka.
Danuta Borsuk (ur. 15 października 1963) – polska aktorka filmowa i teatralna. W latach 1982-85 występowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W 1985 zdobyła wykształcenie (Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku). Od 1985 do 1986 grała w Teatrze Dramatycznym im. Węgierki w Białymstoku. W latach 1986-93 aktorka warszawskiej Pracowni "Teatr".Alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.
Wójtowi (Cezary Żak) śni się pewnej nocy horror z powracającym Czerepachem (Artur Barciś) w roli głównej. Niedługo potem dowiaduje się o kontroli antykorupcyjnej przeprowadzonej przez Regionalną izbę obrachunkową. W dniu jej rozpoczęcia okazuje się, że kontrolerem jest miesiąc wcześniej przyjęty na to stanowisko Czerepach. Wójt wraz z Więcławskim (Grzegorz Wons) próbują przeszkodzić mu wykonanie kontroli.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Franciszek Pieczka (ur. 18 stycznia 1928 w Godowie) – polski aktor teatralny i filmowy. Kawaler Orderu Orła Białego.
Tymczasem stali bywalcy ławeczki postanawiają założyć biznes i sprzedawać na placu w Wilkowyjach piwo w kuflach. Nazywają swój pomysł „Budka z piwem”. Jednak, ponieważ po krótkim czasie są zmęczeni swoją pracą, zatrudniają w Budce nowopoznanego chłopaka Klaudii, filozofa Emanuela (Grzegorz Woś).
Sylwester Maciejewski (właśc. Maciej Sylwester Maciejewski) (ur. 10 lipca 1955 w Żyrardowie) – polski aktor filmowy.Paweł Królikowski (ur. 1 kwietnia 1961 roku w Zduńskiej Woli) – polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy. Realizator telewizyjny. Jego młodszy brat Rafał również jest aktorem.
Informacje dodatkowe[ | edytuj kod]
Okres zdjęciowy rozpoczął się 17 lipca 2007. Zdjęcia były realizowane w Latowiczu i Jeruzalu.
Język angielski, którym głównie między sobą porozumiewali się Lucy, Kusy i Louis, został uzupełniony polskimi napisami, a gdy film był nadawany na kanałach Telewizji Polskiej również polskim lektorem, z którego po pewnym czasie zrezygnowano z powodu obecności napisów o treści dokładnie tej samej, co tekst czytany przez lektora.
Film był zadedykowany zmarłemu aktorowi Rancza, Leonowi Niemczykowi.
Ilona Ostrowska – Lucy Wilska
Cezary Żak – 2 role: wójt Paweł Kozioł i ksiądz Piotr Kozioł
Paweł Królikowski – Kusy
Artur Barciś – Arkadiusz Czerepach
Radosław Pazura – Louis
Marta Lipińska – Michałowa
Violetta Arlak – Halina Kozioł
Bogdan Kalus – Tadeusz Hadziuk
Sylwester Maciejewski – Maciej Solejuk
Piotr Pręgowski – Patryk Pietrek
Franciszek Pieczka – Stach Japycz
Dorota Chotecka – Krystyna Więcławska
Grzegorz Wons – Andrzej Więcławski
Katarzyna Żak – Kazimiera Solejukowa
Arkadiusz Nader – policjant Stasiek Kotecki
Magdalena Waligórska-Lisiecka – barmanka Wioletka
Marta Chodorowska – Klaudia Kozioł
Piotr Ligienza – Fabian Duda
Magdalena Kuta – księgowa Leokadia Paciorek
Grzegorz Woś – Emanuel
Danuta Borsuk – matka panny młodej
Filip Bobek – doręczyciel kwiatów
Aleksander Mikołajczak – kierowca taksówki
Ryszard Chlebuś – chłop
Waldemar Czyszak – chłop
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Ranczo Wilkowyje w bazie IMDb (ang.)
Ranczo Wilkowyje w bazie Filmweb
Ranczo Wilkowyje w bazie filmpolski.pl

Regionalna izba obrachunkowa (RIO) – państwowy, zewnętrzny i niezależny organ kontroli i nadzoru jednostek samorządu terytorialnego oraz innych podmiotów określonych w ustawie, w zakresie gospodarki finansowej (budżetu) i zamówień publicznych. Izby prowadzą również działalność informacyjną i szkoleniową w zakresie spraw budżetowych. Z punktu widzenia gospodarki finansowej regionalne izby obrachunkowe są państwowymi jednostkami budżetowymi.Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.
Warto wiedzieć że... beta
Katarzyna Żak (ur. 19 października 1963 w Toruniu) – polska aktorka. Znana z ról w serialach: Miodowe lata, jego kontynuacji Całkiem nowe lata miodowe oraz Ranczo.
Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.
Marta Chodorowska (ur. 1 listopada 1981 w Sztumie) – polska aktorka. Rozpoznawalność aktorce przyniosły role w serialach Ranczo i Sprawiedliwi.
Wojciech Adamczyk (ur. 4 lipca 1959 w Szczecinie) – polski reżyser teatralny i telewizyjny, aktor, profesor sztuk teatralnych.
Filip Andrzej Bobek (ur. 9 października 1980 w Gdańsku) – polski aktor, znany z ról w serialach telewizyjnych BrzydUla, Prosto w serce, Przyjaciółki oraz Singielka.
Violetta Arlak, właśc. Violetta Zmarlak, wyst. też jako Viola Arlak (ur. 1 stycznia 1968 roku w Krakowie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, także estradowa.
Kino – rodzaj sztuki widowiskowej uwiecznionej na taśmie filmowej lub wideo, w której aktor lub grupa aktorów odgrywa role dla widowni, lub nagrany jest obraz ruchomy z podkładem dźwiękowym lub bez. Terminem tym określa się też czasem sam spektakl lub też budynek, w którym on jest wyświetlany.