• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ranczo - serial telewizyjny  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Beata Olga Kowalska (ur. 29 kwietnia 1966 we Wrocławiu) – polska aktorka filmowa i teatralna. Zajmuje się także choreografią.Patricia Tshilanda "Trish" Kazadi (ur. 17 marca 1988 w Warszawie) – polska aktorka, piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i prezenterka telewizyjna.

  Ranczo – polski serial obyczajowo-komediowy w reżyserii Wojciecha Adamczyka, emitowany od 5 marca 2006 w TVP1. W TVP Polonia emitowany jest dodatkowo z napisami angielskimi. Akcja rozgrywa się w fikcyjnej, niewielkiej miejscowości Wilkowyje, położonej w okolicach Radzynia Podlaskiego. Sceny nagrywane są głównie w miejscowości Jeruzal oraz m.in. w Latowiczu i Sokulach (gdzie mieści się serialowy dworek głównej bohaterki, Lucy).

  Artur Barciś (ur. 12 sierpnia 1956 w Kokawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser.Wilkowyje – fikcyjna miejscowość w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim, w której rozgrywa się akcja serialu Ranczo oraz filmu Ranczo Wilkowyje, siedziba fikcyjnej gminy Wilkowyje. Realnie istniejące w Polsce Wilkowyje to współcześnie dzielnica miasta Tychy, która oprócz nazwy nie ma nic wspólnego z filmem.

  Początkowo planowano zakończyć produkcję serialu w 2009 po czterech seriach, jednak w związku z olbrzymią popularnością produkcji powstały kolejne odcinki. Po sukcesie piątej serii, wyemitowanej w 2011, producent Rancza zapowiedział kontynuację serialu. Oglądalność premierowego odcinka szóstej serii wyniosła 7,3 mln widzów. TVP ogłosiła, że powstaną co najmniej kolejne dwie serie, tj. siódma i ósma. W lipcu 2014 rozpoczęły się zdjęcia do dziewiątej serii. W kwietniu 2015 TVP poinformowała, że powstanie 10. seria Rancza, a w sierpniu 2015 – że będzie ona ostatnią serią serialu. Pomimo zapowiadanego zakończenia produkcji na 10 serii Prezes ATM Grupy powiedział: „Biorąc pod uwagę, jak trudno jest dzisiaj wprowadzić z sukcesem nowy serial, rezygnowanie z tytułu, który przynosi wielomilionową widownię wydaje się być błędem. Nie sądzę, żeby przyszłość „Rancza” była przesądzona. Ani żeby taką decyzję podjęła poprzednia dyrekcja Jedynki. Sprawa jest jednak skomplikowana. Pewnie za jakiś czas producenci ze Studia A będą mogli coś więcej na ten temat powiedzieć.”.

  TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.

  Producentem jest Studio A, należące od 2007 do grupy kapitałowej ATM.

  Serial otrzymał nagrodę Telekamery 2009 2015 i 2016 w kategorii Serial, a także Super Telekamerę Roku.

  W 2014 Ranczo doczekało się spin-offu Ławeczka w Unii. Serial Ławeczka w Unii miał związek z X-leciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Powstało dziesięć odcinków.

  Tomasz Sapryk (ur. 17 listopada 1966 w Warszawie), polski aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, na stałe związany z Teatrem Syrena.Wiesław Komasa (ur. 15 stycznia 1949 w Wiśniczu) — polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser teatralny, lektor i recytator. Absolwent PWST w Krakowie (1971). Ojciec Jana Komasy, reżysera. Od 1988 pedagog warszawskiej PWST.

  Spis treści

 • 1 Opis fabuły
 • 1.1 Seria 1: 2006
 • 1.2 Seria 2: 2007
 • 1.3 Seria 3: 2008
 • 1.4 Seria 4: 2009
 • 1.5 Seria 5: 2011
 • 1.6 Seria 6: 2012
 • 1.7 Seria 7: 2013
 • 1.8 Seria 8: 2014
 • 1.9 Seria 9: 2015
 • 1.10 Seria 10: 2016
 • 2 Postacie
 • 2.1 Główne
 • 2.2 Pierwszoplanowe
 • 2.3 Drugoplanowe
 • 3 Obsada
 • 3.1 Obsada główna
 • 3.2 Obsada drugoplanowa
 • 3.3 Gościnnie
 • 4 Spis serii
 • 5 Felietony „Od Rancza do Rancza”
 • 6 Nagrody
 • 7 Uwagi
 • 8 Przypisy
 • 9 Bibliografia
 • 10 Linki zewnętrzne
 • Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).Mateusz Rusin (ur. 22 sierpnia 1988 w Świebodzicach) – polski aktor. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Występuje także w formacji Kabaret na koniec świata

  Opis fabuły[]

  Seria 1: 2006[]

  Lucy Wilska, Amerykanka polskiego pochodzenia, dziedziczy po zmarłej prababci dworek w niewielkiej miejscowości o nazwie Wilkowyje. Przybywa ona na wieś z zamiarem odsprzedania dworku, jednak po zapoznaniu się z urokiem tej miejscowości postanawia tam zamieszkać, a swą posiadłość wyremontować. To z kolei rodzi ostry sprzeciw wójta, gdyż ten chciał nabyć dworek dla swej córki. Konflikt, jaki wybuchnie między nimi, doprowadzi we wsi do wielu zmian. Wójt, Paweł Kozioł razem z Więcławskim ucieka się do wielu sposobów, aby Lucy zniechęcić i zmusić do opuszczenia Wilkowyj. Polega to m.in. na zamontowaniu głośników w dworku, które wydają straszne odgłosy. Amerykanka poznaje również proboszcza, a zarazem brata bliźniaka wójta, Piotra Kozioła. Zgadza się on przyjść do dworku w nocy i sprawdzić, co tak okropnie hałasuje. Odkrywa kto jest sprawcą zamieszania. Przekonuje też Więcławskiego, aby dokończył remont dworku. W małym budynku obok domu Lucy, mieszka Kusy, bezrobotny pijak i wdowiec. Znał on dobrze prababcię Lucy, zawsze jej pomagał, a ona udostępniła mu miejsce do mieszkania. Kiedyś był malarzem, jednak po stracie ukochanej żony popadł w alkoholizm. Od samego początku bardzo pomaga Lucy, a z czasem między nimi rodzi się prawdziwa miłość, dla której Kusy gotów jest nawet umrzeć. Zanim jednak Lucy sobie to uświadamia zaleca się do niej miejscowy policjant Stasiek i polonista Witebski, którego zachęca do założenia lokalnej gazety. Niestety wójt łamie niezależność gazety i wykorzystuje ją do ośmieszenia brata. Efektem tego jest powstanie gazety parafialnej, również prowadzonej przez Witebskiego, ale pod okiem proboszcza. Wkrótce jednak wójt o wszystkim się dowiaduje i w porozumieniu z bratem, obaj rezygnują z prowadzenia gazet. W Wilkowyjach pod jedynym we wsi sklepem Więcławskiej znajduje się ławeczka, na której całe dnie przesiadują Solejuk, Hadziuk, Pietrek i Jan Japycz, rozmyślając nad różnymi aspektami życia, jednocześnie trwając w alkoholizmie. Gdy Lucy znika na kilka dni, Kusy robi wszystko, aby ją ratować. Witebski natomiast niczym się nie przejmuje. Okazuje się, że Amerykanka została porwana przez Solejuka i Hadziuka dla ogromnego okupu. Odkryły to ich żony i uwolniły Lucy, która im przebaczyła. Dzięki Lucy, Kusy wyrwał się z nałogu, oboje zrozumieli też, co ich łączy. Lucy zostaje nauczycielką angielskiego, którego uczy w salce parafialnej, bo wójt nie wyraził na to zgody w miejscowej szkole, mimo próśb dyrektorki, która pozostała mu uległa. Zbliżają się nowe wybory na wójta, w których oprócz obecnego, startuje również Lucy, jednak tuż przed końcem zgłaszania kandydatów, wycofuje się. Natomiast wójt przejmuje cały jej program wyborczy, co było częścią planu Kusego, aby wójt w końcu zobowiązał się coś zrobić dla gminy.

  Lidia Sadowa (ur. 21 stycznia 1985 w Sokołowie Podlaskim) – polska aktorka teatralna i filmowa. W 2008 r. ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie.Ewa Kuryło (ur. 14 kwietnia 1955 w Koszalinie) – polska aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa. Absolwentka PWST w Warszawie (1980). Występowała na warszawskich scenach w Teatrze Rozmaitości (1980-1984), Teatrze na Woli (1984-1985), Teatrze Syrena (1985-1986). Żona Piotra Pręgowskiego, mają córkę Zofię.

  Seria 2: 2007[]

  Kolejna seria poświęcona jest dalszemu życiu Lucy we wsi Wilkowyje. Ukazuje ona też codzienne życie mieszkańców wsi, w tym także wójta i księdza – zwaśnionych ze sobą bliźniaków, między którymi w ostatnim odcinku dochodzi do pojednania, a którego sprawczynią jest Lucy. Bracia jednak, podczas rozmowy w cztery oczy podtrzymują swoje wzajemne pretensje do siebie, co sprawia, że publiczne „pojednanie” staje się tylko pustym gestem. Do Wilkowyj powraca brat Jana Japycza, Stach. Kusy tymczasem staje się niepijącym artystą, który jest gotów nawet umrzeć z miłości, aby tylko sprawdzić, czy jest godzien kobiety, którą kocha.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Jacek Kawalec (ur. 29 września 1961 w Warszawie) – polski aktor filmowy i dubbingowy. Pierwszy prowadzący program telewizyjny Randka w ciemno zanim zastąpił go Tomasz Kammel. Wystąpił także w programie pt. Rozmowy w toku. Uczestniczył, jako konferansjer, w organizacji Festiwalu Zawodów Filmowych, Telewizyjnych i Teatralnych im. Gustawa Holoubka w Białymstoku w 2010 roku.

  Seria 3: 2008[]

  Miesiąc po fikcyjnym pojednaniu wójta z księdzem we wsi dochodzi do pożaru i doszczętnego spłonięcia restauracji Country Club. Miłość Lucy i Kusego kwitnie, a sami zainteresowani próbują ukrywać swój nieformalny związek. Na wieś powraca Czerepach, który dorobił się fortuny w Brukseli i zakłada razem z Witebskim agresywny koncern medialny, w którego skład wchodzi Radio Wilkowyje i gazeta „Lustro Gminy”. Dzięki tym mediom Czerepach odgrywa się na wójcie za zesłanie go do Brukseli. Jednak gdy wychodzi na jaw, w jaki sposób zdobył swą fortunę, musi ze wsi szybko uciekać. Tymczasem restauracja zostaje odbudowana pod nazwą „U Japycza”, aby upamiętnić zmarłego pomiędzy II, a III serią Jana. We wsi pojawiają się też nowe postacie, jak Weronika Więcławska ze swym orientalnym narzeczonym, czy ksiądz wikariusz Robert. Serię kończy ślub Stanisława Japycza z Michałową i wiadomość, że Lucy jest w ciąży.

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – zgodnie z Konstytucją, najwyższy przedstawiciel polskich władz, gwarant ciągłości władzy państwowej, najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji, zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.Sylwester Maciejewski (właśc. Maciej Sylwester Maciejewski) (ur. 10 lipca 1955 w Żyrardowie) – polski aktor filmowy.

  Seria 4: 2009[]

  Lucy rodzi córeczkę, której Kusy nadaje imię Dorotka. Kusy, jako świeżo upieczony tatuś, staje się nadopiekuńczy, przez co o mało nie zostaje odwołany jego ślub z Lucy. Ślub w końcu dochodzi do skutku i tego samego dnia związek małżeński zawierają trzy pary: Lucy z Kusym, policjant Stasiek z Wioletką i Weronika z Chińczykiem Kao. Do Wilkowyj, jako wrak człowieka, powraca Czerepach. Zawiera układ z wójtem, mający pomóc temu ostatniemu wygrać wybory samorządowe. Jako dyplomowany spin doktor, Czerepach zna się bowiem na technikach manipulacji, udaje mu się rozkochać w sobie Lodzię. Tymczasem na urząd wójta postanawia też kandydować Lucy. Powstaje lokalna telewizja internetowa. Zjawia się ciotka bliźniaków, która upiera się, że nie wyjedzie, dopóki ksiądz z wójtem się nie pogodzą. Więcławska, Hadziukowa i Solejukowa zakładają koncern serowy, a w Wilkowyjach rozgrywa się bitwa pomiędzy mieszkańcami a lokalną mafią. Do pogodzenia bliźniaków w końcu dochodzi. Pomimo intryg, które miały temu zapobiec, Lucy wygrywa wybory na wójta, a Halinę Kozioł czyni swoją zastępczynią, żeby zrobić na złość jej mężowi i ukarać go za wszystkie świństwa, jakie czynił na stanowisku wójta.

  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.Paweł Królikowski (ur. 1 kwietnia 1961 roku w Zduńskiej Woli) – polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy. Realizator telewizyjny. Jego młodszy brat Rafał również jest aktorem.

  Seria 5: 2011[]

  Akcja serii dzieje się po dwóch latach po objęciu przez Lucy stanowiska wójta Wilkowyj. Lucy musi sprawnie połączyć stanowisko wójta gminy Wilkowyje wraz z obowiązkami wobec rodziny – dwuletniej córeczki Dorotki i Kusego. Z poświęceniem stara się, aby ludziom w gminie żyło się lepiej i rzetelnie wykonuje swoje obowiązki. Powołuje komisję, w której w skład wchodzą Halina Kozioł i Lodzia, które razem z policjantem Staśkiem sprawdzają jak traktowane są zwierzęta domowe. Otrzymuje wiele nagród i pochwał, jednak musi poradzić sobie z wieloma problemami. Okazuje się, że zgromadziło się sporo donosów, dotyczących jej działań. Trudne są dla niej też posiedzenia rady gminy, na których szczególnie męczący i krytyczny wobec jej osoby jest radny Myćko i Bartkowiak, a także radny z Dopiewa, twierdzący, że Dopiewo nie ma prawa głosu w ważnych sprawach. Fabian Duda przeszedł wewnętrzną przemianę w uczciwego i lojalnego mężczyznę dzięki Lucy. Bardzo dobrze zna się na funduszach europejskich i namawia mieszkańców gminy na skorzystanie z dopłat. Klaudia widząc jego zaangażowanie i zmianę charakteru ponownie się w nim zakochuje. Były wójt przeprowadza się na plebanię po kłótni z żoną. Więcławski od dwóch lat nie dostaje żadnych zleceń i nie wygrywa przetargów, bo Lucy boi się, ze ludzie oskarżą ją o korupcję. Wszyscy bowiem wiedzą, że Więclawski miał układ z byłym wójtem. Z powodu braku zajęcia znowu nawiązuje z nim kontakt i daje się namówić na kolejny interes z Koziołem. Do dworku przyjeżdża Grażyna, siostra byłej żony Kusego, zostawia im swoją córkę Kingę i wyjeżdża do Niemiec. Lucy i Kusy mają z Kingą wiele kłopotów, a okazuje się, że jest ona ateistką i anarchistką. Wkrótce jednak znajdują wspólny język i nie wyobrażają sobie, aby mogła od nich wyjechać, toteż zostaje u nich na stałe. Wioletka z policjantem Staśkiem starają się o dziecko. Kończy się budowa nowego domu Solejuków, jednak są oni w wielkim sporze z sąsiadami, Wargaczami. Wraca Szymek Solejuk, zakochany w Julii, córce Wargacza, co rodzi jeszcze większy konflikt, załagodzony przez księży. Pietrek i Jola są małżeństwem, mają też dwóch synów – bliźniaków. Pietrek kontynuuje swoją karierę muzyczną, a Jola czuje się zaniedbana przez męża. Patryk namawia ją do powrotu na scenę w duecie. Michałowa skarży się na silny ból pleców. Lekarz orzeka, że będzie musiała odpocząć dwa tygodnie. Na zastępstwo na plebanii pracuje Jola, żona Pietrka. Michałowa martwi się o księży, a gdy dowiaduje się, jak świetnie jest zastępowana, wpada w depresję. W końcu sama sprawdza sytuację i pociesza Jolę. Gdy wraca, otrzymuje bukiet kwiatów od księży. Czerepach, który przysiągł Lodzi, że nie będzie miał do czynienia z byłym wójtem, pracuje w domu kultury. Lodzia prosi go o pomoc w sprawie radnego Myćki. Czerepach przedstawia jej plan, jak można się go pozbyć z rady, w zamian za pozwolenie na biznes z Koziołem. Gdy Myćki nie ma już w radzie i wydaje się, że problem rozwiązany, były wójt kandyduje na jego miejsce. Ujawnia się też jego biznes, a jest nim otwarcie apteki w Wilkowyjach. Wykorzystuje to w kampanii wyborczej, oferując zniżki wyborcom. Ku niezadowoleniu żony Haliny i Lucy, zostaje wybrany, a potem zostaje przewodniczącym rady gminy. Powraca też do domu. Zatrudnia w aptece magistra Ryszarda Polakowskiego, który traktuje swój zawód jak misję. Udziela on porad lekarskich po godzinach, w przekonaniu, że w Wilkowyjach nie ma lekarza. Gdy jednak spotyka doktora Wezóła, przeprasza go i wyjaśnia nieporozumienie. Gdy dowiaduje się, że wielu mieszkańców przychodzi po pomoc do babki zielarki, postanawia zwalczyć ten, jak mówi – zabobon. Wobec bierności policjanta sam idzie powiedzieć jej co o tym myśli. Wkrótce jednak przekonuje się o skuteczności jej działań i prosi ją o opowiedzenie mu o tym, czym się zajmuje. Stwierdza jednak z czasem, że wiedza ta nie może trafić w niepowołane ręce i zaszkodzić, więc niszczy swoje zapiski. Babka jest dla niego pełna podziwu. Kozioł nabywa do swojej apteki bardzo dużą ilość olejku goździkowego, jednak okazuje się, że ma on bardzo krótki termin przydatności. Czerepach wymyśla więc sposób, aby wmówić ludziom, że bardzo potrzebują tego specyfiku. W całej wsi rozwieszane są plakaty ostrzegające przed plagą meszek, na którą jedynym sposobem jest właśnie olejek goździkowy. Lucy gotowa jest ogłosić stan klęski żywiołowej, jednak doktor Wezół uspokaja ją i tłumaczy, że jest to pewnie marketing apteki. Więcławski w kościele przysięga, że nigdy nie weźmie łapówki, po czym może liczyć na uczciwą pracę u Lucy. Pani wójt prosi go o zorganizowanie meczu dla dorosłych. Chce ona bowiem zadbać o zdrowie mieszkańców. Prosi też księdza, by co miesiąc po mszy odbywało się spotkanie z władzami gminy, aby każdy miał prawo interesować się działaniami gminy. To nie podoba się Myćce, który organizuje referendum w sprawie odwołania pani wójt ze stanowiska. Do Wilkowyj przybywa pielęgniarka Jagna, o którą zazdrosna staje się żona doktora. Zjawiają się też praktykanci policji z Włoch: Francesca i Toni. Solejukowa służy za tłumaczkę. Toni zakochuje się w Jagnie, jednak nastraszony przez bywalców ławeczki, rezygnuje z uczucia. Francesca natomiast wdaje się w romans z Witebskim. Podchodzi do związku bardzo poważnie, jednak on uważa, że nie jest gotowy na małżeństwo i chowa się przed nią. Gdy Włosi wyjeżdżają, on pogrąża się w rozpaczy. Efektem tego jest wielogodzinna praca nad nową książką. Kusy prosi Solejukową o telefon do Franceski, która zapewnia o swoim uczuciu do profesora. Witebski porzuca pisanie i uczy się włoskiego przez całe dnie z Solejukową. Wkrótce kończy powieść, a Francesca przybywa do Wilkowyj z całą rodziną. Polonista oświadcza się jej, lecz zapomina o pierścionku. Lucy daje mu pamiątkowy po babci. Ksiądz wikary Robert rozdaje biednym pieniądze, co prowadzi parafię na skraj bankructwa. Ksiądz proboszcz, aby podreperować budżet parafii, angażuje się w interesy z Czerepachem, który zostaje przewodniczącym rady parafialnej. Czerepach oświadcza też, że wyprowadza się z domu, bo żona podcina mu skrzydła. Lodzia jednak zgadza się na jego politykę z Koziołem, a on godzi się z nią. Wkrótce w kościele ogłasza, że były wójt jest kandydatem na senatora w wyborach uzupełniających, których termin zbiega się z referendum w sprawie odwołania Lucy. Kozioł proponuje jej sojusz, ona jednak odmawia. Lucy wygrywa referendum i nadal jest wójtem gminy Wilkowyje. Paweł Kozioł, przy wybitnej pomocy Czerepacha, zostaje senatorem, a Wioletka jest w ciąży.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Katarzyna Żak (ur. 19 października 1963 w Toruniu) – polska aktorka. Znana z ról w serialach: Miodowe lata, jego kontynuacji Całkiem nowe lata miodowe oraz Ranczo.

  Seria 6: 2012[]

  Akcja 6. serii „Rancza” przedstawia dalsze perypetie mieszkańców Wilkowyj. Lucy nadal musi stawiać czoło wyzwaniom na stanowisku wójta gminy. Pragnie aby polepszyły się warunki życia mieszkańców. W tym celu podejmuje działania, aby zlikwidować bezrobocie w gminie. Okazuje się jednak, że większość bezrobotnych oczekuje jedynie pomocy finansowej i nie zamierza podejmować żadnej pracy. Ostatecznie zostają tylko cztery kobiety. Pani wójt prosi o pomoc Więcławskiego, który jednak tłumaczy jej, że nie może za nikogo wymyślić co ma robić. Okazuje się, że bezrobotne wpadają na pomysł założenia spółdzielni, jednak chcą, aby Więcławski był jej prezesem. Magister Polakowski przyłapuje w aptece Kozioła, który wyjada leki. Pełen oburzenia, odchodzi z pracy. Zwierza się z problemów Babce zielarce. Tymczasem Kusy przychodzi do niej po krem dla Lucy i tak rodzi się pomysł. Więcławski zakłada w Wilkowyjach drugą aptekę, w której pracuje magister Polakowski, a prezesem spółdzielni zostaje Babka, która zna recepturę na krem odmładzający. Cztery bezrobotne uczą się receptury i pod okiem Babki produkują krem na większą skalę. Z czasem poszerzają działalność o robienie pluszowych zabawek dla dzieci. Paweł Kozioł, były wójt, zostaje senatorem, jednak z czasem uświadamia sobie, że życie na takim stanowisku nie jest proste. Pomimo początkowych gaf i niepowodzeń, senator Kozioł staje się politycznym celebrytą zapraszanym do wielu programów telewizyjnych, albowiem jego prostacki i surowy styl bycia okazuje się atutem podczas telewizyjnych debat i wystąpień. Cały czas pozostaje jednak pod przemożnym wpływem Czerepacha – obecnie dyrektora biura senatora i jedynego doradcy. Ksiądz wikary Robert wyjechał na studia do Rzymu. Do Wilkowyj przybywa biskup Sądecki z nowym wikarym, księdzem Maciejem. Nowy wikary jest oczytany i wykształcony. Ma też bardzo duży zbiór książek. Zna łacinę i włoski. Mimo to nie potrafi nawiązać kontaktu z prostymi ludźmi. Początkowo Michałowa i proboszcz nie są w stanie się z nim porozumieć, bo nie rozumieją połowy jego słów. Wkrótce jednak wszyscy się do niego przekonują. Związek Francesci i Witebskiego trwa. Nie może ona jednak wrócić do policji, z powodu obywatelstwa. Przychodzi do Lucy po pomoc. Lucy uszczęśliwiona przedstawia jej propozycję pracy w straży gminnej, którą chce powołać. Solejukowa służy za tłumaczkę w rozmowie. Francesca zgadza się bez wahania. Solejukowa pod namową Klaudii i Kingi zdaje maturę, co spotyka się z oburzeniem męża, który postanawia zostać świadkiem koronnym, jednak policjant nie jest w stanie sprostać jego wymaganiom. Gdy Solejukowej udaje się zdać maturę, postanawia rozpocząć studia filozoficzne, co prowadzi do jeszcze większej złości męża. Klaudia, studiująca psychologię chce przeprowadzić z nim rozmowę, jednak o mało nie dochodzi do bójki. Związek Klaudii i Fabiana Dudy trwa, jednak ma swoje gorsze okresy, jak to, że Duda całował się z Kingą. Klaudia jednak wybaczyła im. Wioletka, będąca w zaawansowanej ciąży jest zazdrosna o męża Staśka, bo pracuje z nim Francesca. Za radą Więcławskiej symuluje bóle, aby wzbudzić jego zainteresowanie. Lucy jest przejęta losem bezpańskich psów. Mało kogo jednak udaje jej się tym zainteresować. Prosi o pomoc Kusego, który wymyśla sposób, jak można zwrócić na to uwagę społeczeństwa. Proboszcz przyprowadza wikarego na posiedzenia rady gminy. Lucy jest pełna entuzjazmu, jednak ostrzega księdza, że może nie być łatwo, bo zna zachowania radnych, którzy są krytyczni wobec wszelkich zmian. Pani wójt mówi o projekcie, aby na każde urodzone dziecko przypadały dwie książki: jedna do czytania dziecku, druga dla rodziców o opiece nad dzieckiem. Bartkowiak i radny z Dopiewa jak zwykle są przeciwni, jednak przemówienie księdza Macieja, uświadamia im, że odrzucając książki są winni grzechu zaniechania. Lucy dziękuje księdzu wikaremu i proboszczowi, zapewnia też proboszcza, że wikary doskonale sobie radzi w rozmowie z ludźmi. Kinga otrzymuje pozwolenie od Witebskiego na prowadzenie programu w lokalnej telewizji. Jest bardzo krytyczna w stosunku do systemu oświaty. Dyrektorka bierze to do siebie i czuje się obrażona. Lucy przeprasza ją szczerze, ona jest jednak niepocieszona. Kusy uświadamia sobie, że trzeba coś zrobić z oświatą. Wywołuje więc rewolucję oświatową w szkole w Wilkowyjach, za którą odpowiedzialność bierze dyrektorka. Nauczyciele są najpierw niechętni, potem jednak czują, że tylko tak można wychować nowe pokolenie. Francesca dowiaduje się, że jej były narzeczony dowiedział się gdzie jest i chce przyjechać. Jest on groźnym przestępcą z mafii kalabryjskiej. Francesca i Witebski ukrywają się u Lucy, w kanciapie Kusego. Włoch wkrótce przyjeżdża do restauracji. Solejukowa wykorzystując znajomość włoskiego wzbudza w nim współczucie dla polonisty. Mówi też, że Francesca nie mogła inaczej postąpić. Tak więc Włoch odjeżdża. Hadziukowa i Więcławska nie są zachwycone z faktu, że Solejukowa będzie miała wyższe wykształcenie niż one. Pietrek znajduje dla Joli profesora od śpiewu, który krytykuje głos Joli. Pietrek przekupuje go. W końcu Jola staje w obronie męża i rezygnują z lekcji. Myćko i Wargacz są niezadowoleni z sytuacji w domu. Ich żony znalazły pracę i przestały się ich bać. Mówią to proboszczowi, jednocześnie zarzucając mu korupcję. Proboszcz chwali pomysł Lucy, jednak jednocześnie staje po stronie mężów tych pań. Lucy i Michałowa nie mogą zrozumieć o co księdzu chodzi. Ksiądz obraża się i ostrzega, że sytuacja może stać się poważna. We wsi wybucha protest przeciwko Lucy (pikietujący chcą odwołania pani wójt). Wśród protestujących są Myćko i Wargacz. Dołącza do nich też Solejuk, zły na żonę, która zaczęła studiować. Lucy chce zrozumieć o co tak naprawdę chodzi protestującym, nie jest to jednak proste. Proboszcz prosi o wsparcie brata, który jako senator mógłby zareagować. On jednak nie ma zamiaru niczego robić. Na plebanii zostaje zorganizowane spotkanie Lucy z protestującymi, któremu przysłuchuje się ksiądz. Lucy idzie na kompromis i mówi, że mogą oni raz w miesiącu powiedzieć veto i uchwała nie wejdzie w życie. Ich jednak mało co jest w stanie zadowolić. Po namowie proboszcza, przystępują na te warunki i w kościele zostaje podpisane porozumienie. Szkołę odwiedza kurator, jednak po interwencji senatora, dyrektorka otrzymuje medal i kurator odjeżdża. Czerepach ogłasza w kościele, że powstaje nowe ugrupowanie polityczne, a mianowicie Polska Partia Uczciwości, której prezesem jest Kozioł. Ludzie nie mogą wprost uwierzyć zarówno w powstanie partii, jak i jej nazwę. Wszyscy przecież znają byłego wójta i Czerepacha. Wioletka rodzi dziecko.

  Marta Chodorowska (ur. 1 listopada 1981 w Sztumie) – polska aktorka. Rozpoznawalność aktorce przyniosły role w serialach Ranczo i Sprawiedliwi.Violetta Arlak, właśc. Violetta Zmarlak, wyst. też jako Viola Arlak (ur. 1 stycznia 1968 roku w Krakowie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, także estradowa.

  Seria 7: 2013[]

  Paweł Kozioł i Arkadiusz Czerepach zakładają Polską Partię Uczciwości. Jej członkami zostają Myćko, Wargacz i Maciej Solejuk. Do dworku przyjeżdża Monika – agentka sztuki zafascynowana obrazami Jakuba „Kusego”. Klaudia Kozioł rozstaje się z Fabianem Dudą i przenosi swoje uczucia dla awangardowego reżysera z Lublina Łukasza. Czerepach podsyca w Wilkowyjach antyklerykalne nastroje, przez co staje się wrogiem miejscowych kobiet. Leokadia Czerepach jedzie na kurs do Brukseli. Lucy Wilska zostaje aresztowana przez prokuraturę pod zarzutem korupcji w gminie. Ksiądz proboszcz trafia do aresztu za pobicie prokuratora, który go obraził i fałszywie zarzucił korupcję w parafii i molestowanie ministrantów. Bywalcy ławeczki wyruszają do więzienia uwolnić Lucy, ale przypadkowo uwalniają swojego kolegę Wargacza, który postanowił później wrócić do celi. Ksiądz i Kusy wychodzą z więzienia za wstawiennictwem ks. biskupa, parafianie witają go oklaskami. Senatorowa ukrywa się u aptekarza Ryszarda. W końcu senator dowiaduje się, że celem aresztowania Lucy, jest tak naprawdę znalezienia „haka” na niego samego. Wraz z Czerepachem jadą do Warszawy, aby stanąć twarzą w twarz z politycznym wrogiem. Po spotkaniu, dzięki intrydze byłego wójta i nacisku, jaki wywarli na pośle, Lucy wychodzi na wolność. Po powitalnej kolacji Lucy wyrzuca Kusego z domu. Na plebanię przyjeżdża biskup z niezwykłą propozycją dla Michałowej, którą chce zabrać do siebie. Dzięki kolegom z ławeczki Michałowa została przekonana, że nigdzie już na swoje lata przeprowadzać się nie musi, bo nigdzie indziej nie znajdzie tak spokojnego miejsca. Kusy wyznaje swoją miłość do Lucy w szalony sposób – pali swoje wszystkie obrazy. Duda spotyka się z Klaudią i wszystko zaczyna się układać, do czasu, kiedy zauważa, że Jagna się w nim zakochała. Duda porzuca Klaudię i wyznaje miłość Jagnie. Klaudia zapowiada słoną zemstę.

  Bartłomiej Kasprzykowski (ur. 19 maja 1977 w Szczecinie) – polski aktor filmowy i teatralny, również lektor telewizyjny.Wiktor Zborowski (ur. 10 stycznia 1951 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy, radiowy (Teatr Polskiego Radia) i dubbingowy. Absolwent XI LO im. Mikołaja Reja w Warszawie (1969), PWST w Warszawie (1973). Siostrzeniec Jana Kobuszewskiego. Mąż Marii Winiarskiej, ma dwie córki: Zofię i Hannę.

  Seria 8: 2014[]

  Do Wilkowyj wraca ks. Robert. Ks. Maciej początkowo nie mógł tego znieść, jednak po krótkich niesnaskach księża godzą się. Paweł Kozioł wdaje się w romans z Moniką, agentką sztuki, która próbowała uwieść Kusego. W ramach terapii małżeńskiej prowadzonej przez Klaudię u Hadziuków i Solejuków, zastosowano wymianę małżeńską polegającą na tym, że Hadziukowa zamieszkuje u Solejuków, a Solejuk u Hadziuków. Doktorowa zakłada chór, w czym potem pomaga jej wikary Maciej, posiadający wykształcenie muzyczne. Klaudia i Fabian po wszystkich kłótniach wybaczają sobie dzięki Kindze, która zwabia ich do swojego pokoju i zamyka w nim, dopóki się nie pogodzą. Halina i Lodzia, które mają zostać posłankami, ubliżają Lucy i zarzucając jej zazdrość. W końcu kłócą się z panią wójt, oświadczając, że może je nawet zwolnić. Fabian Duda otrzymuje od PPU propozycję zostania posłem, jednak mówi tylko, że się zastanowi. W gruncie rzeczy nie chce opuszczać Wilkowyj, w odróżnieniu od Jagny, która wyjeżdża do Lublina, aby pracować w szpitalu. Tę pracę tak naprawdę załatwiła jej Klaudia, aby zniszczyć jej związek z Fabianem. Lucy utwierdzona przez Czerepacha w przekonaniu, że Fabian za jej plecami zgodził się na polityczną karierę,obraża się na niego. Tymczasem w urzędzie zjawia się prokurator, przynosząc jej całą teczkę kolejnych donosów i uprzedza ją o tym, że musi być wszczęte śledztwo. Obrazy Kusego odnoszą duży sukces na wystawie w Nowym Jorku. Później Kusy z Moniką jadą do Warszawy na wystawę jego obrazów, która zostaje skrytykowana, a Kusy wdaje się w bójkę. Tymczasem w Wilkowyjach wybuchają kolejne skandale. Na tle tych wszystkich wydarzeń, Lucy postanawia wrócić na stałe do Ameryki. Ogłasza to w urzędzie. We wsi wybuchają kłótnie i spory o kupno dworku i objęcia po Lucy stanowiska wójta. Solejukowa, Hadziukowa i Więcławska również kłócą się. Podobnie dzieje się na ławeczce. Dochodzi również do konfliktu między Lodzią i Haliną. Tymczasem ksiądz proboszcz otrzymuje wezwanie do kurii, po którym nie zdradza ani słowa z rozmowy z biskupem. Proboszcz zwołuje zebranie w kościele na którym uświadamia mieszkańcom, że Wilkowyje nie są w stanie poradzić sobie bez Lucy Wilskiej, której tak wiele zawdzięczają. Cała wieś idzie razem z księżmi pod dworek, gdzie ksiądz prosi, aby Lucy jednak nie wyjeżdżała. Chwilę później Stach Japycz zaczyna śpiewać Rotę, a do niego dołączają się wszyscy zgromadzeni. Halina godzi się z Lodzią, Więcławska z Solejukową i Hadziukową, a Solejuk z Hadziukiem. Tak więc, Lucy Wilska decyduje się jednak zostać w Wilkowyjach i pozostać wójtem do końca kadencji. Godzi się też z Lodzią, Haliną i Fabianem, proponując mu poparcie w nowych wyborach na wójta. Polska Partia Uczciwości uzyskuje 14,9% poparcia w wyborach parlamentarnych, przez co tworzy koalicję rządową. Czerepach zostaje wicepremierem, a senator Kozioł postanawia wystartować w wyborach prezydenckich. Do Wilkowyj przybywa biskup Sądecki i podczas mszy świętej ogłasza, że ksiądz proboszcz Piotr Kozioł został biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej. Odbywa się też debiut chóru. Po namowie Michałowej, biskup Sądecki mówi też, że ksiądz Robert będzie nowym proboszczem.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Cezary Żak (ur. 22 sierpnia 1961 w Brzegu Dolnym) – polski aktor, znany z ról w serialach telewizyjnych Miodowe lata, Ranczo oraz Ludzie Chudego. Jest mężem Katarzyny Żak (aktorki), z którą ma dwie córki, Aleksandrę i Zuzannę. Cioteczny brat satyryka Tadeusza Drozdy. Właściciel szkoły językowej w Gliwicach.

  Seria 9: 2015[]

  Ksiądz Piotr Kozioł rozpoczyna urzędowanie na stanowisku biskupa pomocniczego, jednak z powodu remontu w kurii nadal mieszka w Wilkowyjach. Ksiądz Robert natomiast próbuje się odnaleźć na stanowisku proboszcza parafii Wilkowyje. Lucy podtrzymuje swoją decyzję o nie kandydowaniu na wójta Wilkowyj. Popiera kandydującego na to stanowisko Fabiana Dudę. Lucy zostaje szefem jego komitetu wyborczego, tak jak obiecała. W komitecie są też Klaudia i Kinga. W wyborach startują również Więcławska i Radny z Dopiewa. Klaudia nie kryje swojego niezadowolenia z kandydatury jej chłopaka. Chciałaby po studiach wyjechać na zawsze z Wilkowyj. Nie zamierza też zostać wójtową, jak kiedyś jej matka. Senator wywiesza na domu urzędowe tablice, a Klaudia swoją psychologiczną. Halina nie chce czuć się jak w urzędzie więc zakrywa je bluszczem. Oburzona Klaudia zdejmuje swoją tablicę i rozpoczyna prowadzenie audycji w miejscowym radiu. Lucy jest przekonana, że Fabian ma duże szanse. Robią na niej duże wrażenie jego pomysły. Kusy uważa, że mieszkańcy mogą mieć inne zdanie. Więcławska mówi o swojej decyzji przyjaciółkom, które popierają ją i z entuzjazmem doradzają. W skład jej komitetu wchodzą więc Solejukowa i Hadziukowa. Klaudia widząc, że Fabian ma groźną konkurencję przestaje narzekać i czynnie angażuje się w jego kampanię wyborczą. Posłowie z PPU jadą na zaprzysiężenie do Sejmu. Halina i Lodzia sparaliżowane tremą rezygnują z mandatów poselskich. Czerepach zostaje wicepremierem co odbija się na relacjach z Koziołem. Więcławski, Jędrek (prokurator który uwolnił Lucy z aresztu) i dyrektorka szkoły zostają wiceministrami. Czerepach zatrudnia asystentkę Olę, która pracuje w brukowcu „Super Fakty” i ma za zadanie zniszczyć PPU. Jędrek staje się lojalny wobec Kozioła i popiera jego wszystkie decyzje. Zaczyna też mówić o Lucy – Amerykanka. Monika, agentka sztuki Kusego, kontynuuje romans z Jerrym, przyjacielem Lucy z ambasady. Ksiądz Piotr Kozioł jako biskup chce zwalczyć każdy grzech w Wilkowyjach, nawet najmniejszy. Swoją misję rozpoczyna w dworku. Odkrywa, że bez ślubu żyją ze sobą Monika z Jerrym i Kinga z leśnikiem Pawłem. Ma o to pretensje do Lucy, że na to pozwala. Lucy przejęta słowami księdza chce rozwiązać ten problem. Tłumaczy to Kindze, która nie podziela jej zdania. Uspokaja jednak, że leśnik wyjeżdża w obowiązkach. Podobnie jak Jerry. Lucy z czystym sumieniem może powiedzieć to proboszczowi. Tymczasem biskup znajduje nowy problem moralny, a mianowicie to, że jego bratanica Klaudia mieszka bez ślubu z Dudą. Mówi więc Dudzie, żeby odesłał ją do rodziców. Fabian sprzeciwia mu się. Biskup nie może w to uwierzyć. Lucy jest zaskoczona odwagą i stanowczością Fabiana. Próbuje mu jednak wytłumaczyć, że może to nie jest właściwy sposób. Policjant Stasiek wyjeżdża na studia do Szczytna. Na jego miejsce przychodzi nowy posterunkowy Wojtek, który próbuje poprawić bezpieczeństwo w gminie. Instaluje monitoring który nie przypada do gustu mieszkańcom wsi. Panowie z ławeczki postanawiają zrobić porządek. Proszą Marianka Solejuka aby wyłączył kamery. Monika zwołuje naradę w sprawie nogi Kusego, na którą utyka od lat. Wzywa Babkę zielarkę i doktora Wezóła. Wszystkie lekarskie badania nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Babka odkrywa, że utykanie bierze się z ciągłego strachu Kusego, że zrobi coś źle i zniszczy wszystkim życie. Monika robi znowu awanturę Lucy i oskarża ją o niszczenie życia Kusemu, tym samym doprowadza ją do płaczu. Lucy nie wie jak ma postąpić. Płacze w nocy, mówi jednak, że to nic takiego. Odbywa rozmowę z mężem. Kusy uważa, że jego wielkiej sztuki nie można porównać ze zwyczajną pracą Lucy. Próbuje ją uspokoić, a jednak jego dalsze słowa coraz bardziej ją załamują. Godzą się, ale Lucy czuje, że musi coś zrobić. Czerepach radzi Więcławskiej, żeby skompromitowała i ośmieszyła Dudę, to wtedy jej poparcie wzrośnie. Dlatego na spotkania Fabiana i Lucy z ludźmi, podsyłani są Myćko, Wargacz i radny z Dopiewa, którzy zarzucają korupcję i oczerniają Lucy i jej kandydata. Lucy jest załamana, bo nigdy nie spodziewałaby się czegoś takiego. Wkrótce Więcławska przekonana przez przyjaciółki odwołuje ataki. Komitety wyborcze przystępują do układania programów i wymyślania haseł wyborczych. Fabian jest za zmianami na lepsze, a Więcławska za stabilizacją. Wkrótce kampania staje się coraz bardziej agresywna. W powietrze wypuszczone są tysiące balonów zachęcających do głosu na Więcławską, a pod jej sklepem rozdawane są kupony ze zniżką na zakupy. Pojawiają się też transparenty namawiające do głosowania na Dudę. Michałowa naciska na księdza, by zareagował. Ksiądz wzywa kandydatów na rozmowę i uświadamia, że Kościół pozostanie neutralny w sensie politycznym, ale nie moralnym i potępi grzech. Michałowa zakłada stronę internetową zrzeszającą gospodynie księży. Strona ta wywołuje mieszane uczucia pośród środowiska kapłańskiego. W związku z tym na plebanii pojawia się osobiście biskup Sądecki. Po naradzie z biskupem Koziołem zezwala na dalsze prowadzenie strony Internetowej jednak pod oficjalną kontrolą w kurii. Solejukowa niespodziewanie wygrywa 5 milionów. Nie wie co zrobić z pieniędzmi. Po Wilkowyjach szybko rozchodzą się plotki, a ich życie zamienia się w koszmar. Ktoś dewastuje ich samochód, innym razem wybija okno kamieniem. Hadziukowa i Więcławska odwracają się od Solejukowej, a bywalcy ławeczki od Solejuka. Więcławska zgadza się na debatę z Dudą. Martwi się, że sobie nie poradzi, bo nie zna się na funduszach europejskich, z czego dobry jest Duda. Więcławski aby pomóc żonie w kampanii gotów jest złamać wszelkie przepisy. Więcławska zabiera głos jako pierwsza, a gdy mówić ma Fabian, gaśnie światło. Klaudia jest oburzona nieuczciwym postępowaniem Więcławskich. Więcławska zaprasza ją na rozmowę i przekonuje, że dla jej dobra Duda powinien przegrać wybory. Uświadamia jej też, że sama nieświadomie źle doradzała mu w kampanii. Lucy nie może zrozumieć czemu Więcławscy tak nieuczciwie postępują. Ma też duży żal do Kusego, który cały czas pesymistycznie podchodzi do kandydatury Fabiana i wytyka mu błędy. Klaudia idzie do spowiedzi i szczerze wyznaje, że źle doradzała Fabianowi, którego tak kocha i gotowa jest dla niego zostać nawet wójtową. Ola – asystentka wicepremiera Czerepacha zostaje wyznaczona do wzięcia udziału w wyborach do parlamentu europejskiego. Partia Uczciwości zwołuje konferencję prasową, w której prezes Kozioł oskarża swojego koalicjanta o nieudolne rządzenie krajem, krytykuje za to, że los obywateli i dobro kraju ma za nic, bo nie chce przeprowadzić reform proponowanych przez wiceministrów Polskiej Partii Uczciwości. W koalicji rządowej wybucha niespodziewany konflikt, którego skutki mogą być katastrofalne dla PPU. I chociaż koalicjant chce załagodzić spór, to politycy Polskiej Partii Uczciwości, za namową Kozioła, wychodzą z rządu, a Czerepach składa dymisję z funkcji wicepremiera. Oznacza to tylko jedno – konieczność ogłoszenia nowych wyborów parlamentarnych, które zbiegną się w czasie z wyborami na prezydenta. Po upadku rządu i ogłoszeniu nowych wyborów liderem we wszystkich sondażach jest Paweł Kozioł i jego partia. Solejukowie w kościele publicznie ogłaszają na co przeznaczą wygrane pieniądze, przerywając nieznośną sytuacją zazdrosnych mieszkańców. Dzielą oni pieniądze między siedmioro dzieci, część przeznaczają na cele charytatywne i remont organów w kościele, a za resztę urządzają wielkie przyjęcie i zapraszają na nie wszystkich. Ola, która przeszła na stronę PPU, przyznaje, że coraz bardziej podoba jej się w Wilkowyjach. Lucy tymczasem ze zdumieniem odkrywa, że Halina i Lodzia za jej plecami jeszcze przed zakończeniem wyborów idą do Więcławskiej i świetnie się razem dogadują. W kurii kończy się remont, jednak biskup Piotr Kozioł po namowach Michałowej decyduje się pozostać na plebanii, aby nie stracić kontaktu z wiernymi. Lucy odbywa z Kusym poważną rozmowę. Mówi mu, że przyjęła bardzo korzystną propozycję pracy w USA i zdecydowała się wrócić do Ameryki razem z córką Dorotką, na rok, czy dwa. Chce dać Kusemu czas na rozwinięcie jego malarskiej kariery. Zapewnia go jednak, że to nie na zawsze. Dowiaduje się o tym Michałowa i razem z księdzem biskupem idzie do dworku ciepło pożegnać panią wójt, która tak wiele zrobiła dla Wilkowyj. Na przyjęciu u Solejuków, Wioletka odczytuje wyniki wyborów i okazuje się, że nowym wójtem gminy Wilkowyje zostaje Więcławska. Proponuje ona Fabianowi stanowisko zastępcy. Chce też stworzyć nowe miejsce pracy dla Klaudii. Kusy próbuje przekonać Lucy do pozostania, ona jednak nie zmienia swej decyzji. Cieszy się, że Więcławska w końcu postąpiła uczciwie. Uważa, że Wilkowyje poradzą sobie równie dobrze bez niej. Kusy nie jest tego pewien. Zrozumiał też, że nie docenił tego co ma.

  Studio A - firma specjalizująca się w produkcji seriali. Powstała w maju 1994 roku. Obecnie firma należy do ATM Grupa S.A., która w lipcu 2007 nabyła 75% udziałów Studio A.Sokule – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Wiskitki. Ma charakter typowo rolniczy.

  Seria 10: 2016[]

  W kwietniu 2015 TVP poinformowała, że powstanie 10. seria Rancza. We wrześniu 2015 rozpoczęły się do niej zdjęcia, zaś w grudniu 2015 podano, że jej emisja przewidziana jest na jesień 2016.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  ATM Grupa Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w podwrocławskiej miejscowości Bielany Wrocławskie, założone 6 lutego 1992 roku, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Działalność rozpoczęło jako ATM Total Vision s.c., trzy lata później przekształcone w spółkę z o.o. "ATM", a w 2003 – w spółkę akcyjną. Na samym początku firma tworzyła newsy, reportaże i filmy dokumentalne, ale później rozpoczęła produkcję programów cyklicznych, teleturniejów i reality shows.
  TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).
  Komedia (łac. comoedia, z gr. κωμῳδία komodia, od wyrazów κῶμος komos – pochód i ᾠδή ode – pieśń) – jeden z trzech, obok tragedii i dramatu właściwego, gatunków dramatycznych. Komedie cechuje pogodny nastrój, komizm, najczęściej żywa akcja i szczęśliwe dla bohaterów zakończenie. Komedia rozwijała się już w starożytnej Grecji i Rzymie. Przedstawia komicznie sytuacje i wady bohaterów.
  Magdalena Kuta (właśc. Magdalena Kuta-Jastrzębska, ur. 27 maja 1957 roku w Warszawie) - polska aktorka teatralna i filmowa. W 1981 ukończyła Wydział aktorski PWST w Warszawie. Współpracuje z Teatrem Rozmaitości.
  Elżbieta Romanowska (ur. 4 czerwca 1983 w Głogowie) – polska aktorka telewizyjna i teatralna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
  Leon Stanisław Niemczyk (ur. 15 grudnia 1923 w Warszawie, zm. 29 listopada 2006 w Łodzi) – polski aktor filmowy i teatralny.

  Reklama