• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czy pomożesz?

  TAK    NIE
  Temat nie został wyczerpany?
  Zapraszamy na Forum Naukowy.pl
  Jeśli posiadasz konto w serwisie Facebook rejestracja jest praktycznie automatyczna.
  Wystarczy kilka kliknięć.

  Ranczo - serial telewizyjny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Senat Rzeczypospolitej Polskiej – organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) polskiego parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające.Beata Olga Kowalska (ur. 29 kwietnia 1966 we Wrocławiu) – polska aktorka filmowa i teatralna. Zajmuje się także choreografią.

  Ranczo – polski serial obyczajowo-komediowy w reżyserii Wojciecha Adamczyka, emitowany od 5 marca 2006 w TVP1. W TVP Polonia emitowany jest dodatkowo z napisami angielskimi. Akcja rozgrywa się w fikcyjnej, niewielkiej miejscowości Wilkowyje, położonej w okolicach Radzynia Podlaskiego. Sceny nagrywane są głównie w miejscowości Jeruzal oraz m.in. w Latowiczu i Sokulach (gdzie mieści się serialowy dworek głównej bohaterki, Lucy).

  Patricia Tshilanda "Trish" Kazadi (ur. 17 marca 1988 w Warszawie) – polska aktorka, piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i prezenterka telewizyjna.Artur Barciś (ur. 12 sierpnia 1956 w Kokawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser.

  Początkowo planowano zakończyć produkcję serialu w 2009 po czterech seriach, jednak w związku z olbrzymią popularnością produkcji powstały kolejne odcinki. Po sukcesie piątej serii, wyemitowanej w 2011, producent Rancza zapowiedział kontynuację serialu. Oglądalność premierowego odcinka szóstej serii wyniosła 7,3 mln widzów. TVP ogłosiła, że powstaną co najmniej kolejne dwie serie, tj. siódma i ósma. W lipcu 2014 rozpoczęły się zdjęcia do dziewiątej serii. W kwietniu 2015 TVP poinformowała, że powstanie 10. seria Rancza.

  Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.Wilkowyje – fikcyjna miejscowość w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim, w której rozgrywa się akcja serialu Ranczo oraz filmu Ranczo Wilkowyje, siedziba fikcyjnej gminy Wilkowyje. Realnie istniejące w Polsce Wilkowyje to współcześnie dzielnica miasta Tychy, która oprócz nazwy nie ma nic wspólnego z filmem.

  Producentem jest Studio A, należące od 2007 do grupy kapitałowej ATM.

  Serial otrzymał nagrodę Telekamery 2009 i 2015 w kategorii Serial, a także Super Telekamerę Roku.

  W 2014 Ranczo doczekało się spin-offu Ławeczka w Unii. Serial Ławeczka w Unii miał związek z X-leciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Powstało dziewięć odcinków.

  TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.

  Spis treści

 • 1 Opis fabuły
 • 1.1 Seria 1: 2006
 • 1.2 Seria 2: 2007
 • 1.3 Seria 3: 2008
 • 1.4 Seria 4: 2009
 • 1.5 Seria 5: 2011
 • 1.6 Seria 6: 2012
 • 1.7 Seria 7: 2013
 • 1.8 Seria 8: 2014
 • 1.9 Seria 9: 2015
 • 1.10 Seria 10: 2016
 • 2 Postacie
 • 3 Kadencja
 • 3.1 Wójt
 • 4 Obsada
 • 4.1 Obsada główna
 • 4.2 Obsada drugoplanowa
 • 4.3 Gościnnie
 • 5 Spis serii
 • 6 Felietony „Od Rancza do Rancza”
 • 7 Nagrody
 • 8 Uwagi
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Tomasz Sapryk (ur. 17 listopada 1966 w Warszawie), polski aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, na stałe związany z Teatrem Syrena.Jolanta (gr. ion + anthos – fiołek + kwiat) – imię żeńskie pochodzenia greckiego. W Polsce to imię używane jest od XIII w., początkowo w formie Jolenta.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Seria 1: 2006[ | edytuj kod]

  Lucy Wilska, Amerykanka polskiego pochodzenia, dziedziczy po zmarłej prababci dworek w niewielkiej miejscowości o nazwie Wilkowyje. Przybywa ona na wieś z zamiarem odsprzedania dworku, jednak po zapoznaniu się z urokiem tej miejscowości postanawia tam zamieszkać, a swą posiadłość wyremontować. To z kolei rodzi ostry sprzeciw wójta, gdyż ten chciał nabyć dworek dla swej córki. Konflikt, jaki wybuchnie między nimi, doprowadzi we wsi do wielu zmian. Między Lucy a Kusym (wdowcem i pijakiem) rodzi się miłość.

  Minister – urzędnik, który jest członkiem rządu (Rady Ministrów) i kieruje ministerstwem. Słowo minister pochodzi od łac. minister – sługa, pomocnik.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Seria 2: 2007[ | edytuj kod]

  Kolejna seria poświęcona jest dalszemu życiu Lucy we wsi Wilkowyje. Ukazuje ona też codzienne życie mieszkańców wsi, w tym także wójta i księdza – zwaśnionych ze sobą bliźniaków, między którymi w ostatnim odcinku dochodzi do pojednania, a którego sprawczynią jest Lucy. Bracia jednak, podczas rozmowy w cztery oczy podtrzymują swoje wzajemne pretensje do siebie, co sprawia, że publiczne "pojednanie" staje się tylko pustym gestem. Do Wilkowyj powraca brat Jana Japycza, Stach. Kusy tymczasem staje się niepijącym artystą, który jest gotów nawet umrzeć z miłości, aby tylko sprawdzić, czy jest godzien kobiety, którą kocha.

  Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).Ewa Kuryło (ur. 14 kwietnia 1955 w Koszalinie) – polska aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa. Absolwentka PWST w Warszawie (1980). Występowała na warszawskich scenach w Teatrze Rozmaitości (1980-1984), Teatrze na Woli (1984-1985), Teatrze Syrena (1985-1986). Żona Piotra Pręgowskiego, mają córkę Zofię.

  Seria 3: 2008[ | edytuj kod]

  Miesiąc po fikcyjnym pojednaniu wójta z księdzem we wsi dochodzi do pożaru i doszczętnego spłonięcia restauracji Country Club. Miłość Lucy i Kusego kwitnie, a sami zainteresowani próbują ukrywać swój nieformalny związek. Na wieś powraca Czerepach, który dorobił się fortuny w Brukseli i zakłada razem z Witebskim agresywny koncern medialny, w którego skład wchodzi Radio Wilkowyje i gazeta Lustro Gminy. Dzięki tym mediom Czerepach odgrywa się na wójcie za zesłanie go do Brukseli. Jednak gdy wychodzi na jaw, w jaki sposób zdobył swą fortunę, musi ze wsi szybko uciekać. Tymczasem restauracja zostaje odbudowana pod nazwą „U Japycza”, aby upamiętnić zmarłego pomiędzy II a III serią Jana. We wsi pojawiają się też nowe postacie, jak Weronika Więcławska ze swym orientalnym narzeczonym, czy ksiądz wikariusz Robert. Serię kończy ślub Stanisława Japycza z Michałową i wiadomość, że Lucy jest w ciąży.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Jacek Kawalec (ur. 29 września 1961 w Warszawie) – polski aktor filmowy i dubbingowy. Pierwszy prowadzący program telewizyjny Randka w ciemno zanim zastąpił go Tomasz Kammel. Wystąpił także w programie pt. Rozmowy w toku. Uczestniczył, jako konferansjer, w organizacji Festiwalu Zawodów Filmowych, Telewizyjnych i Teatralnych im. Gustawa Holoubka w Białymstoku w 2010 roku.

  Seria 4: 2009[ | edytuj kod]

  Lucy rodzi córeczkę, której Kusy nadaje imię Dorotka. Kusy, jako świeżo upieczony tatuś, staje się nadopiekuńczy, przez co o mało nie zostaje odwołany jego ślub z Lucy. Ślub w końcu dochodzi do skutku i tego samego dnia związek małżeński zawierają trzy pary: Lucy z Kusym, policjant Stasiek z Wioletką i Weronika z Chińczykiem Kao. Do Wilkowyj, jako wrak człowieka, powraca Czerepach. Zawiera układ z wójtem, mający pomóc temu ostatniemu wygrać wybory samorządowe. Jako dyplomowany spin doktor, Czerepach zna się bowiem na technikach manipulacji, udaje mu się rozkochać w sobie Lodzię. Tymczasem na urząd wójta postanawia też kandydować Lucy. Powstaje lokalna telewizja internetowa. Zjawia się ciotka bliźniaków, która upiera się, że nie wyjedzie, dopóki ksiądz z wójtem się nie pogodzą. Więcławska, Hadziukowa i Solejukowa zakładają koncern serowy, a w Wilkowyjach rozgrywa się bitwa pomiędzy mieszkańcami a lokalną mafią. Do pogodzenia bliźniaków w końcu dochodzi. Pomimo intryg, które miały temu zapobiec, Lucy wygrywa wybory na wójta, a Halinę Kozioł czyni swoją zastępczynią, żeby zrobić na złość jej mężowi i ukarać go za wszystkie świństwa, jakie czynił na stanowisku wójta.....

  Internetowa Baza Filmu Polskiego (filmpolski.pl) – największa pośród istniejących, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.

  Seria 5: 2011[ | edytuj kod]

  Akcja serii dzieje się po dwóch latach po objęciu przez Lucy stanowiska wójta Wilkowyj. Lucy musi sprawnie połączyć stanowisko wójta gminy Wilkowyje wraz z obowiązkami wobec rodziny – dwuletniej córeczki Dorotki i Kusego, a także siostrzenicy pierwszej żony Kusego, Kingi, podrzuconej przez matkę. Były wójt zakłada w Wilkowyjach aptekę, a także wraca do polityki jako przewodniczący rady gminy. Ksiądz proboszcz, aby podreperować budżet parafii, angażuje się w interesy z Czerepachem. Tomek oświadcza się Franczesce i daje jej pierścionek zaręczynowy po babci Lucy. Lucy wygrała referendum i nadal jest wójtem. Paweł Kozioł, przy wybitnej pomocy Czerepacha, zostaje senatorem, a Wioletka jest w ciąży.

  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.Paweł Królikowski (ur. 1 kwietnia 1961 roku w Zduńskiej Woli) – polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy. Realizator telewizyjny. Jego młodszy brat Rafał również jest aktorem.

  Seria 6: 2012[ | edytuj kod]

  Akcja 6. serii „Rancza” przedstawia dalsze perypetie mieszkańców Wilkowyj. Lucy nadal musi stawiać czoło wyzwaniom na stanowisku wójta gminy. Paweł Kozioł, były wójt, zostaje senatorem, jednak z czasem uświadamia sobie, że życie na takim stanowisku nie jest proste. Pomimo początkowych gaf i niepowodzeń, senator Kozioł staje się politycznym celebrytą zapraszanym do wielu programów telewizyjnych, albowiem jego prostacki i surowy styl bycia okazuje się atutem podczas telewizyjnych debat i wystąpień. Cały czas pozostaje jednak pod przemożnym wpływem Czerepacha – obecnie dyrektora biura senatora i jedynego doradcy. W Wilkowyjach powstaje konkurencyjna apteka, prowadzona przez Więcławskiego. Do Wilkowyj przybywa nowy ksiądz wikary, ks. Maciej, który zastępuje poprzedniego wikarego, ponieważ wyjechał on na studia do Rzymu. Solejukowa pod namową Klaudii i Kingi zdaje maturę i zaczyna studia filozoficzne. We wsi wybucha protest przeciwko Lucy (pikietujący chcą odwołania pani wójt), który udaje się jednak zażegnać. Wioletka rodzi dziecko.

  Katarzyna Żak (ur. 19 października 1963 w Toruniu) – polska aktorka. Znana z ról w serialach: Miodowe lata, jego kontynuacji Całkiem nowe lata miodowe oraz Ranczo.Marta Chodorowska (ur. 1 listopada 1981 w Sztumie) – polska aktorka. Rozpoznawalność aktorce przyniosły role w serialach Ranczo i Sprawiedliwi.

  Seria 7: 2013[ | edytuj kod]

  Paweł Kozioł i Arkadiusz Czerepach zakładają Polską Partię Uczciwości. Jej członkami zostają Myćko, Wargacz i Maciej Solejuk. Do dworku przyjeżdża Monika – agentka sztuki zafascynowana obrazami Jakuba „Kusego”. Klaudia Kozioł rozstaje się z Fabianem Dudą i przenosi swoje uczucia dla awangardowego reżysera z Lublina Łukasza. Czerepach podsyca w Wilkowyjach antyklerykalne nastroje, przez co staje się wrogiem miejscowych kobiet. Leokadia Czerepach jedzie na kurs do Brukseli. Lucy Wilska zostaje aresztowana przez prokuraturę pod zarzutem korupcji w gminie. Ksiądz proboszcz trafia do aresztu za pobicie prokuratora, który go obraził i fałszywie zarzucił korupcję w parafii i molestowanie ministrantów. Bywalcy ławeczki wyruszają do więzienia uwolnić Lucy, ale przypadkowo uwalniają swojego kolegę Wargacza, który postanowił później wrócić do celi. Ksiądz i Kusy wychodzą z więzienia za wstawiennictwem ks. biskupa, parafianie witają go oklaskami. Senatorowa ukrywa się u aptekarza Ryszarda. W końcu senator dowiaduje się, że celem aresztowania Lucy, jest tak naprawdę znalezienia „haka” na niego samego. Wraz z Czerepachem jadą do Warszawy, aby stanąć twarzą w twarz z politycznym wrogiem. Po spotkaniu, dzięki intrydze byłego wójta i nacisku, jaki wywarli na pośle, Lucy wychodzi na wolność. Po powitalnej kolacji Lucy wyrzuca Kusego z domu. Na plebanię przyjeżdża biskup z niezwykłą propozycją dla Michałowej, którą chce zabrać do siebie. Dzięki kolegom z ławeczki Michałowa została przekonana, że nigdzie już na swoje lata przeprowadzać się nie musi, bo nigdzie indziej nie znajdzie tak spokojnego miejsca. Kusy wyznaje swoją miłość do Lucy w szalony sposób – pali swoje wszystkie obrazy. Duda spotyka się z Klaudią i wszystko zaczyna się układać, do czasu, kiedy zauważa, że Jagna się w nim zakochała. Duda porzuca Klaudię i wyznaje miłość Jagnie. Klaudia zapowiada słoną zemstę.

  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.Violetta Arlak, właśc. Violetta Zmarlak, wyst. też jako Viola Arlak (ur. 1 stycznia 1968 roku w Krakowie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, także estradowa.

  Seria 8: 2014[ | edytuj kod]

  Do Wilkowyj wraca ks. Robert. Ks. Maciej początkowo nie mógł tego znieść, jednak po krótkich niesnaskach księża godzą się. Paweł Kozioł wdaje się w romans z Moniką, agentką sztuki, która próbowała uwieść Kusego. W ramach terapii małżeńskiej prowadzonej przez Klaudię u Hadziuków i Solejuków, zastosowano wymianę małżeńską polegającą na tym, że Hadziukowa zamieszkuje u Solejuków, a Solejuk u Hadziuków. Klaudia i Fabian po wszystkich kłótniach wybaczają sobie dzięki Kindze, która zwabia ich do swojego pokoju i zamyka w nim, dopóki się nie pogodzą. Lucy postanawia wyjechać do Ameryki. Polska Partia Uczciwości uzyskuje 14,9% poparcia w wyborach parlamentarnych, przez co tworzy koalicję rządową. Czerepach zostaje wicepremierem, a senator Kozioł postanawia wystartować w wyborach prezydenckich. Ksiądz proboszcz Piotr Kozioł zostaje biskupem pomocniczym, a ksiądz Robert nowym proboszczem.

  Bartłomiej Kasprzykowski (ur. 19 maja 1977 w Szczecinie) – polski aktor filmowy i teatralny, również lektor telewizyjny.Wiktor Zborowski (ur. 10 stycznia 1951 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy, radiowy (Teatr Polskiego Radia) i dubbingowy. Absolwent XI LO im. Mikołaja Reja w Warszawie (1969), PWST w Warszawie (1973). Siostrzeniec Jana Kobuszewskiego. Mąż Marii Winiarskiej, ma dwie córki: Zofię i Hannę.

  Seria 9: 2015[ | edytuj kod]

  Ksiądz Piotr Kozioł rozpoczyna urzędowanie na stanowisku Biskupa Pomocniczego jednak z powodu remontu w kurii nadal mieszka w Wilkowyjach. Ksiądz Robert natomiast próbuje się odnaleźć na stanowisku Proboszcza Parafii Wilkowyje. Lucy podtrzymuje swoją decyzję o nie kandydowaniu na Wójta Wilkowyj. Popiera kandydującego na to stanowisko Fabiana Dudę. W wyborach startują również Więcławska i Radny z Dopiewa. Posłowie z PPU jadą na zaprzysiężenie do Sejmu. Halina i Lodzia sparaliżowane tremą rezygnują z mandatów poselskich. Czerepach zostaje wicepremierem co odbija się na relacjach z Koziołem. Więcławski, Jędrek (prokurator który uwolnił Lucy z Aresztu) i dyrektorka szkoły zostają wiceministrami. Policjant Stasiek wyjeżdża na studia do Szczytna. Na jego miejsce przychodzi nowy posterunkowy Wojtek, który próbuje poprawić Bezpieczeństwo w Gminie. Instaluje monitoring który nie przypada do gustu mieszkańcom Wilkowyj. Panowie z Ławeczki postanawiają zrobić porządek. Proszą Marianka Solejuka aby wyłączył kamery. Michałowa zakłada stronę internetową zrzeszającą gospodynie Księży. Strona ta wywołuje mieszane uczucia pośród środowiska Kapłańskiego. W związku z tym na Plebanii pojawia się osobiście Biskup Sądecki. Po naradzie z Biskupem Koziołem zezwala na dalsze prowadzenie strony Internetowej jednak pod oficjalną kontrolą w Kurii. Solejukowa wygrywa 5 milionów złotych. Nie wie co zrobić z pieniędzmi.

  Cezary Żak (ur. 22 sierpnia 1961 w Brzegu Dolnym) – polski aktor, znany z ról w serialach telewizyjnych Miodowe lata, Ranczo oraz Ludzie Chudego. Jest mężem Katarzyny Żak (aktorki), z którą ma dwie córki, Aleksandrę i Zuzannę. Cioteczny brat satyryka Tadeusza Drozdy. Właściciel szkoły językowej w Gliwicach.Studio A - firma specjalizująca się w produkcji seriali. Powstała w maju 1994 roku. Obecnie firma należy do ATM Grupa S.A., która w lipcu 2007 nabyła 75% udziałów Studio A.

  Seria 10: 2016[ | edytuj kod]

  W kwietniu 2015 TVP poinformowała, że powstanie 10. seria Rancza. W lipcu 2015 rozpoczną się zdjęcia do dziesiątej serii.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Czy wiesz że...? beta

  Sokule – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Wiskitki. Ma charakter typowo rolniczy.
  ATM Grupa Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w podwrocławskiej miejscowości Bielany Wrocławskie, założone 6 lutego 1992 roku, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Działalność rozpoczęło jako ATM Total Vision s.c., trzy lata później przekształcone w spółkę z o.o. "ATM", a w 2003 – w spółkę akcyjną. Na samym początku firma tworzyła newsy, reportaże i filmy dokumentalne, ale później rozpoczęła produkcję programów cyklicznych, teleturniejów i reality shows.
  Aspirant Policji (asp.) – stopień aspirancki w Policji. Na stopień ten mianuje komendant wojewódzki Policji. Aspirantem może zostać policjant, który posiada odpowiednią grupę zaszeregowania (dowódca drużyny w Oddziale Prewencji, dzielnicowy, asystent lub detektyw). Nadanie wyższego stopnia nie może nastąpić wcześniej niż po przesłużeniu w stopniu aspiranta 3 lat. Odpowiednik wojskowego stopnia chorążego oraz aspiranta w Państwowej Straży Pożarnej.
  TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).
  Komedia (łac. comoedia, z gr. κωμῳδία komodia, od wyrazów κῶμος komos – pochód i ᾠδή ode – pieśń) – jeden z trzech, obok tragedii i dramatu właściwego, gatunków dramatycznych. Komedie cechuje pogodny nastrój, komizm, najczęściej żywa akcja i szczęśliwe dla bohaterów zakończenie. Komedia rozwijała się już w starożytnej Grecji i Rzymie. Przedstawia komicznie sytuacje i wady bohaterów.
  Magdalena Kuta (właśc. Magdalena Kuta-Jastrzębska, ur. 27 maja 1957 roku w Warszawie) - polska aktorka teatralna i filmowa. W 1981 ukończyła Wydział aktorski PWST w Warszawie. Współpracuje z Teatrem Rozmaitości.
  Archidiecezja lubelska – jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim ustanowiona diecezją 23 września 1805 bullą papieża Piusa VII Quemadmodum Romanorum Pontificum, archidiecezją z archikatedrą w Lublinie 25 marca 1992 bullą papieża Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus.

  Reklama

  tt