• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ranczo - serial telewizyjny  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Beata Olga Kowalska (ur. 29 kwietnia 1966 we Wrocławiu) – polska aktorka filmowa i teatralna. Zajmuje się także choreografią.Patricia Tshilanda "Trish" Kazadi (ur. 17 marca 1988 w Warszawie) – polska aktorka, piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i prezenterka telewizyjna.

  Ranczopolski serial komediowo-obyczajowy w reżyserii Wojciecha Adamczyka, emitowany w TVP1 od 5 marca 2006 do 24 maja 2009, a potem od 6 marca 2011 do 27 listopada 2016. W TVP Polonia emitowany z napisami angielskimi. Obecnie powtórki serialu emitowane są na kanałach TVP HD, TVP Seriale i TVP1.

  Artur Barciś (ur. 12 sierpnia 1956 w Kokawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser.Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.

  Historia i opis[ | edytuj kod]

  Akcja rozgrywa się w fikcyjnej, niewielkiej miejscowości Wilkowyje, położonej w okolicach Radzynia Podlaskiego. Sceny nagrywane były głównie w miejscowości Jeruzal oraz m.in. w Latowiczu i Sokulach (gdzie mieści się serialowy dworek głównej bohaterki, Lucy).

  Szczytno (niem. Ortelsburg, mazur. Scÿtno) – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. Siedziba gminy miejskiej Szczytno. TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.

  Początkowo planowano zakończyć produkcję serialu w 2009 po czterech seriach, jednak w związku z olbrzymią popularnością produkcji powstały kolejne odcinki. Po sukcesie piątej serii, wyemitowanej w 2011, producent Rancza zapowiedział kontynuację serialu. Oglądalność premierowego odcinka szóstej serii wyniosła 7,3 mln widzów. TVP ogłosiła, że powstaną co najmniej kolejne dwie serie, tj. siódma i ósma. W lipcu 2014 rozpoczęły się zdjęcia do dziewiątej serii. W kwietniu 2015 TVP poinformowała, że powstanie 10. seria Rancza.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Tomasz Sapryk (ur. 17 listopada 1966 w Warszawie), polski aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, na stałe związany z Teatrem Syrena.

  Producentem serialu było Studio A, należące od 2007 do grupy kapitałowej ATM.

  W 2014 Ranczo doczekało się spin-offu Ławeczka w Unii. Serial Ławeczka w Unii miał związek z dziesięcioleciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Powstało dziesięć odcinków.

  Książki na bazie serialu[ | edytuj kod]

  Na podstawie serialu wydano także dwie powieści Ranczo (rok wyd. 2014) i Ranczo 2 (rok wyd. 2014), autorstwa Andrzeja Grembowicza (Roberta Bruttera) i Jerzego Niemczuka.

  Andrzej Sebastian Duda (ur. 16 maja 1972 w Krakowie) – polski prawnik, nauczyciel akademicki, były wiceminister sprawiedliwości, były podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, były członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji.Państwowa Komisja Wyborcza – w ustroju prawnym Rzeczypospolitej stały (od 1991 r.), najwyższy w Polsce organ wyborczy właściwy w sprawach przeprowadzania wyborów w Polsce, tj. wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do organów samorządu terytorialnego i do Parlamentu Europejskiego oraz referendum. Jest organem władzy wykonawczej.

  Film pełnometrażowy[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Ranczo Wilkowyje.

  W 2007 powstał pełnometrażowy film Ranczo Wilkowyje, w którym wystąpili bohaterowie serialu.

  W 2020 roku planowano nagranie kolejnego filmu na bazie serialu pt. Ranczo Zemsta wiedźm, jednak projekt anulowano po śmierci odtwórcy roli serialowego Kusego Pawła Królikowskiego w związku z tym, że scenariusz filmu opierał się w znacznej mierze na tej postaci.

  Kontrowersje[ | edytuj kod]

  Scenariusz odcinka 115., wyemitowanego w ramach oczekiwania na zakończenie przedłużonego głosowania w wyborach na Prezydenta RP i pierwotnie planowanego do emisji po zakończeniu ciszy wyborczej, zawierał wybory na wójta Wilkowyj, w których startował Fabian Duda. Serial zawierał między innymi ujęcia samolotu latającego nad wsią z banerem „Głosuj na Dudę”. Po emisji Państwowa Komisja Wyborcza otrzymała kilka skarg twierdzących, że została złamana cisza wyborcza, bowiem jednym z kandydatów startujących w wyborach był Andrzej Duda – co było zbiegiem okoliczności, gdyż odcinki nagrano jeszcze w 2014 roku, gdy Andrzej Duda nie był kandydatem na prezydenta, a postać Fabiana Dudy została stworzona podczas drugiej serii serialu, emitowanej już w 2007 roku.

  Arcybiskup (gr. αρχή, arché - pierwszeństwo, gr. επίσκοπος, epískopos - nadzorca, biskup) – tytuł honorowy lub urząd nadawany biskupom ważniejszych diecezji (archidiecezja), a także jako wyróżnienie samej osoby biskupa ("ad personam").Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – uczelnia publiczna powołana do życia w 1944 roku, jako piąty uniwersytet w Polsce.

  Spis serii[ | edytuj kod]
  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wybory prezydenckie w Polsce w 2015 roku - zgodnie z art 128. Konstytucji RP odbędą się w dzień wolny przypadający 75-100 dni do końca kadencji urzędującego Prezydenta. 5-letnia kadencja prezydenta Bronisława Komorowskiego kończy się 6 sierpnia 2015 r., więc I tura odbędzie się między 3 a 17 maja. II tura - w wypadku gdy żaden kandydat nie uzyska minimalnej większości głosów - będzie miała miejsce między 17 a 31 maja 2015 r. Będą to pierwsze wybory prezydenckie przeprowadzone na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego.
  Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie – szkoła wyższa, zlokalizowana w Szczytnie, jedyna uczelnia w kraju, która kształci kadry oficerskie policji.
  Wiesław Komasa (ur. 15 stycznia 1949 w Wiśniczu) — polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser teatralny, lektor i recytator. Absolwent PWST w Krakowie (1971). Ojciec Jana Komasy, reżysera. Od 1988 pedagog warszawskiej PWST.
  Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).
  Mateusz Rusin (ur. 22 sierpnia 1988 w Świebodzicach) – polski aktor. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Występuje także w formacji Kabaret na koniec świata
  Lidia Sadowa (ur. 21 stycznia 1985 w Sokołowie Podlaskim) – polska aktorka teatralna i filmowa. W 2008 r. ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.098 sek.