• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ramot HaSzawim

  Przeczytaj także...
  Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.Hod ha-Szaron (hebr. הוד השרון; arab. هود هشارون) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu.
  Erez (hebr. ארז; pol. Cedr) - kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

  Ramot HaSzavim (hebr. רמות השבים; oficjalna pisownia w ang. Ramot HaShavim; pol. Wzgórza Powrotu) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Derom ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Położenie[]

  Leży na równinie Szaron w aglomeracji miejskiej Gusz Dan, w otoczeniu miast Ra’anana, Kefar Sawa i Hod ha-Szaron, oraz moszawów Giv'at Hen i Kfar Malal.

  Samorząd Regionu Derom ha-Szaron (hebr. מועצה אזורית דרום השרון) – samorząd regionu położony w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.Kfar Malal (hebr. כפר מל"ל) – moszaw położony w samorządzie regionu Drom HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Historia[]

  Moszaw został założony w 1933 przez żydowskich imigrantów z Niemiec. W 1951 uzyskał status samorządu lokalnego, jednak w 2003 powrócił do statusu moszawu.

  Kultura i sport[]

  W moszawie jest ośrodek kultury i sportu, oraz basen kąpielowy.

  Gospodarka[]

  Gospodarka moszawu opiera się na rolnictwie i hodowli drobiu.

  Spółka Ramot HaShavim Feed Mill Agricultural Cooperativy Society produkuje pasze dla żywego inwentarza.

  Gusz Dan (hebr. גוש דן) – obszar metropolitalny w Izraelu, obejmujący dzielnice Tel Awiwu, sąsiednie miasta Dystryktu Tel Awiwu jak i Dystryktu Centralnego. Jest on położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jest to największy wielkomiejski obszar w Izraelu, z populacją oszacowaną na około 3,870,100 mieszkańców.Ra’anana (hebr. ‏רעננה‎; pol. „Świeży”) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu.

  Komunikacja[]

  Wzdłuż zachodniej granicy moszawu przebiega droga ekspresowa nr 4 (Erez-Kfar Rosz ha-Nikra), brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nią. Lokalną drogą prowadzącą na wschód można dojechać do moszawu Kfar Malal i drogi nr 402 prowadzącej na północ do miasta Kefar Sawa lub na południe do miasta Hod ha-Szaron. Lokalną drogą prowadzącą na zachód można dojechać do moszawu Giv'at Hen i miasta Ra’anana.

  Moszaw (hebr. מושב; wioska, osada) – spółdzielnia rolnicza, które tworzyli syjoniści napływający masowo do Palestyny podczas aliji na początku XX wieku. W moszawach podobnie jak w kibucach kładzie się nacisk na pracę społeczną.Samorząd lokalny w Izraelu (hebr. מועצה מקומית‎, Moetza Mekomit) jest instancją lokalnej władzy samorządowej, która odpowiada za administrację nad miejscowością zbliżoną wielkością do miasta, ale bez niezbędnej liczby mieszkańców i innych wymogów by uzyskać prawa miejskie.

  Przypisy

  1. Mo'atza Mekomit Ramot ha'Shavim (ang.). W: Five Stars Flag [on-line]. [dostęp 5 stycznia 2009].
  2. Ramot HaShavim Feed Mill Agricultural Cooperativy Society (ang.). W: DunsGuide Global - Israel Business Guide [on-line]. [dostęp 5 stycznia 2009].

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne moszawu Ramot HaSzawim Google Maps
 • Mapa moszawu Ramot HaSzawim Amudanan
 • Dystrykt Centralny (hebr.: מחוז המרכז, Meḥoz haMerkaz) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 1 293 km². Zamieszkany przez 1 613 700 mieszkańców (dane z 2005). Stolicą dystryktu jest Ramla.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
  Równina Szaron (hebr. השרון, HaSharon) – wąska nizina w Izraelu, nad Morzem Śródziemnym. Długość niziny 180 km, szerokość 6-20 km.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.