• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ramiro I - król Aragonii

  Przeczytaj także...
  Sancho Ramírez (ur. przed 1045 - zm. 6 lipca 1094) − król Aragonii (1064-1094, jako Sancho I) oraz Nawarry (1076-1094, jako Sancho V).Syn – nazwa relacji rodzinnej dla krewnego pierwszego stopnia w linii prostej (zstępny, potomek) płci męskiej, należącego do dzieci z danego związku (rodziców).
  Sobrarbe (kat. Sobrarb) to comarca w Hiszpanii, w Aragonii, w prowincji Huesca. Stolicami są Boltaña i Aínsa. Comarca ma powierzchnię 2.202,7 km². Mieszka w niej 6 854 obywateli.

  Ramiro I z Aragonii (ur. przed 1007, zm. 8 maja 1063) - pierwszy tytularny król Aragonii (1035-1063).

  Był nieślubnym synem Sancho III, króla Nawarry i Sanchy de Aybar. Po ojcu, w 1035, odziedziczył małą dolinę w północno-zachodnim zakątku dzisiejszej prowincji Huesca z tytułem króla. Po śmierci swojego brata Gonzalo w 1037 otrzymał hrabstwo Sobrarbe (na wschód od jego ówczesnych posiadłości) oraz hrabstwo Ribagorza. Zginął podczas oblężenia Graus.

  Lista władców Aragonii. W latach 926-1134 również władców Nawarry, od 1164 także hrabiów Barcelony, a od 1238 królów WalencjiBiblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  22 sierpnia 1036 ożenił się z Gisbergą, córką Bernarda Rogera z Bigorre. Po ślubie panna młoda zmieniła imię na Ermesinda. Para razem miała 5 dzieci:

 • Sancho Ramíreza - król Aragonii
 • Garcíę - biskup Jaca,
 • Sanchę - żona Ermengola III z Barbastro, hrabiego Urgell,
 • Urrakę - zakonnica w Santa Cruz de la Serós,
 • Teresę.
 • Przypisy

  1. Manuel Tunón de Lara, Julio Valdeón Baruque, Antonio Domínguez Ortiz: Historia Hiszpanii. Szymon Jędrusiak (tłum.). Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych, 1997, s. 131. ISBN 83-7052-226-2.
  Jaca (arag. Chaca) - miasto w północnowschodniej Hiszpanii, położone w prowincji Huesca, niedaleko granicy z Francją. 4-krotnie ubiegało się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 1998, 2002, 2010 i w 2014.Santa Cruz de la Serós – gmina w Hiszpanii, w prowincji Huesca, w Aragonii, o powierzchni 26,96 km². W 2011 roku gmina liczyła 194 mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sancho III z Nawarry, zwany Wielkim (ur. ok. 985, zm. 18 października 1035) był królem Nawarry od ok. 1000 oraz hrabią Aragonii
  Król (łac. rex) – tytuł osoby sprawującej najwyższą władzę w państwie o ustroju monarchicznym; władca przeważnie koronowany w specjalnym obrzędzie; najpowszechniej występujący tytuł monarszy. Słowo „król” w języku polskim i innych językach pochodzi od imienia Karola Wielkiego, np. czeski král, litewski karalius, rosyjski король.
  Huesca (wym. uproszcz. "Łeska", arag. Uesca, kat. Osca) – miasto w Aragonii, w Hiszpanii. Jest stolicą prowincji o tej samej nazwie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Bitwa pod Graus – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 1063 w okresie Rekonkwisty pomiędzy siłami Królestw Aragonii a Emiratem Saragossy i wspierającymi go Kastylijczykami.
  Hrabstwo Ribagorza (Ribagorça) (kat. Comtat de Ribagorça/arag. Condato de Ribagorza/łac. Comitatus Ripacurtiae) - historyczne hrabstwo związane z Królestwem Nawarry. Leżało u stóp Pirenejów pomiędzy rzekami Esera i Noguesa Ribagorza, a najważniejszym miastem było Benabarre. Na wschodzie graniczyło z hrabstwem Pallars, na zachodzie z Sobrarbe. Obecnie są tereny należące do comarki Ribagorza ze stolicą w Graus i zachodniej części Alta Ribagorça.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.