• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ramię Strzelca

  Przeczytaj także...
  Galaktyka (z gr. γαλα – mleko) – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 10do 10 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.Ramię Oriona (także Ramię Lokalne, Ramię w Orionie) – ramię spiralne Drogi Mlecznej, zawierające Układ Słoneczny i Ziemię. Jest dużą strukturą, choć mniejszą od głównych ramion Galaktyki.
  Ramię Węgielnicy (również Ramię Łabędzia lub Ramię Zewnętrzne) – jedno z większych ramion spiralnych Drogi Mlecznej.
  Ramiona spiralne Drogi Mlecznej. Ramię Strzelca zaznaczone na jasnoczerwono.

  Ramię Strzelca (również Ramię Strzelca-Kila) – jedno z większych ramion spiralnych Drogi Mlecznej.

  Ramię Strzelca jest jednym z czterech głównych ramion naszej Galaktyki. Każde z ramion spiralnych jest długim, wijącym się, rozproszonym strumieniem gwiazd, wychodzącym z jądra galaktyki. Te gigantyczne struktury często składają się z miliardów gwiazd, a Ramię Strzelca należy do największych ramion spiralnych naszej Galaktyki. Ramię Strzelca ma swój początek na końcu centralnej poprzeczki Drogi Mlecznej, co obok Ramienia Węgielnicy czyni go jednym z dwóch głównych ramion spiralnych Galaktyki.

  Mgławica Trójlistna Koniczyna (znana również jako Messier 20, M20 lub NGC 6514) – mgławica emisyjna powiązana z gromadą otwartą znajdująca się w gwiazdozbiorze Strzelca. Została odkryta 5 czerwca 1764 roku przez Charlesa Messiera.Messier 18 (również M18 lub NGC 6613) – uboga w gwiazdy gromada otwarta, położona w gwiazdozbiorze Strzelca, odkryta w 1764 roku przez Charlesa Messiera.

  Gęste, wewnętrzne ramię Strzelca znajduje się pomiędzy Ramieniem Krzyża oraz Ramieniem Perseusza i jego prawdopodobną odnogą Ramieniem Oriona. Nazwa ramienia odnosi się do konstelacji Strzelca, w którym jest obserwowane.

  Ramię Strzelca dzieli się na dwie części: część wychodzącą z poprzeczki oraz część zewnętrzną, czasem nazywaną Ramieniem Kila.

  Wybrane obiekty położone w Ramieniu Strzelca[]

 • Mgławica Laguna (Messier 8)
 • Gromada Dzika Kaczka (Messier 11)
 • Mgławica Orzeł (Messier 16)
 • Mgławica Omega (Messier 17)
 • gromada otwarta Messier 18
 • Mgławica Trójlistna Koniczyna (Messier 20)
 • gromada otwarta Messier 21
 • chmura gwiazd Messier 24
 • gromada otwarta Messier 26
 • gromada kulista Messier 55
 • Mgławica Carina (NGC 3372)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Two of the Milky Way's spiral arms may be 'demoted' (ang.)
 • Strzelec (łac. Sagittarius, dop. Sagittarii, skrót Sgr) – konstelacja zodiakalna, znana już w starożytności. Położony na poludniowej półkuli nieba, stosunkowo blisko równika niebieskiego. W Polsce gwiazdozbiór częściowo widoczny latem, w całości widoczny na południe od równoleżnika 45°N. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 115.Ramię Krzyża (również Ramię Tarczy lub Ramię Tarczy-Krzyża) – jedno z większych ramion spiralnych Drogi Mlecznej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mgławica Orzeł (również Messier 16, M16 lub NGC 6611) – gromada otwarta w gwiazdozbiorze Węża. W suplemencie do NGC, pojawia się też oznaczona IC 4703 mgławica emisyjna (być może obszar H II), otaczająca i rozświetlona przez M16. Oba obiekty są ze sobą powiązane, nazwa Mgławica Orzeł zwyczajowo dotyczy ich obu.
  Droga Mleczna – galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Droga Mleczna nazywana jest też po prostu Galaktyką. Ale wtedy dla odróżnienia od innych galaktyk pisana wielką literą "G". Zawiera od 100 (według starszych szacunków) do 400 miliardów (według nowszych szacunków) gwiazd. Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość ok. 1000 lat świetlnych.
  Messier 24 (znana również jako M24, IC 4715, Delle Caustiche lub Chmura gwiazd Strzelca) – chmura gwiazd w konstelacji Strzelca. Została odkryta w 1764 roku przez Charlesa Messiera.
  Gwiazdozbiór (konstelacja) – grupa gwiazd zajmujących określony obszar sfery niebieskiej. Z czasem gwiazdy te połączono w symboliczne kształty i nadano im nazwy pochodzące z mitologii (np. gwiazdozbiór Centaura, Cefeusza itp). Gwiazdy tworzące gwiazdozbiór nie są ze sobą zazwyczaj fizycznie związane, a ich bliskie położenie na niebie jest wywołane geometrycznym efektem rzutowania ich położeń na sferę niebieską.
  Gromada Dzika Kaczka (znana również jako M11, Messier 11 lub NGC 6705) – gromada otwarta w gwiazdozbiorze Tarczy, odkryta w 1681 roku przez Gottfrieda Kircha.
  Messier 26 (również M26 lub NGC 6694) – gromada otwarta w gwiazdozbiorze Tarczy. Odkrył ją Charles Messier w 1764 roku.
  Mgławica Laguna (również Messier 8, M8, NGC 6533 czy NGC 6523) – mgławica dyfuzyjna znajdująca się w konstelacji Strzelca w odległości około 4100 lat świetlnych. Została odkryta w 1747 roku przez Le Gentila, w 1764 znalazła się w katalogu Messiera.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.