• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ramat ha-Szaron  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Tallahassee – (IPA: [tæləˈhæsi]) miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica stanu Floryda, położone mniej więcej w połowie drogi między Pensacola (zachód) i Jacksonville (wschód). W 2019 r. liczba mieszkańców wynosiła 194,5 tys., co czyniło je ósmym co do wielkości miastem w stanie Floryda i 126-tym w Stanach Zjednoczonych. Dunkierka (franc. Dunkerque) – francuskie miasto położone nad Morzem Północnym, niedaleko granicy z Belgią (w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Nord).

  Ramat ha-Szaron (hebr. רמת השרון; arab. رمات هشارون; ang. Ramat HaSharon; pol. Wzgórze Szaronu) – miasto położone w Dystrykcie Tel Awiwu w Izraelu. Leży na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym, w zespole miejskim Gusz Dan.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Lokalizacja Ramat ha-Szaron w metropolii Gusz Dan

  Ramat ha-Szaron położony na kontynencie azjatyckim, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego 32°08′14″N 34°50′34″E/32,137222 34,842778. Miasto leży na nadmorskiej równinie Szaron, na historycznej drodze lądowej łączącej Europę, Azję i Afrykę.

  Hapoel Ironi Nir Ramat ha-Szaron (hebr. מועדון כדורגל הפועל עירוני ניר רמת השרון‎‎) - izraelski klub piłkarski z siedzibą w mieście Ramat ha-Szaron.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Ramat ha-Szaron leży w otoczeniu miast Petach Tikwa, Tel Awiw-Jafa, Herclijja i Hod ha-Szaron, kibucu Gelil Jam, oraz moszawu Giwat Chen.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Miasto posiada liczne osiedla mieszkaniowe: Kirjat Je’arim, Allon, Golan, Newe Rom, Newe Rasko, Newe Magen oraz Morasza.

  Środowisko naturalne[ | edytuj kod]

  Miasto powstało na stosunkowo mało żyznych gruntach. Podczas rozbudowy miasta teren został wyrównany i obecnie większość obszaru miasta jest płaska, nie ma tutaj żadnych większych różnic wysokości.

  Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.Klimat śródziemnomorski – rodzaj klimatu podzwrotnikowego, występujący nad Morzem Śródziemnym (stąd jego nazwa), w Kalifornii, RPA, na południu Australii oraz u wybrzeży Chile w Ameryce Południowej. Jego charakterystyczną cechą są ciepłe i suche lata powyżej 20°C oraz łagodne zimy powyżej 0°C, a także fakt, że występuje głównie bezpośrednio nad morzem lub oceanem, zazwyczaj na zachodnim wybrzeżu, a bardzo rzadko w głębi lądu. Klimat ten sprzyja rolnictwu i turystyce masowej.

  Klimat[ | edytuj kod]

  Ramat ha-Szaron ma klimat śródziemnomorski, który charakteryzuje się gorącymi i wilgotnymi latami oraz chłodnymi i deszczowymi zimami. Wiosna rozpoczyna się w marcu, a w drugiej połowie maja rozpoczyna się lato. Średnia temperatura latem wynosi 26 °C, a zimą 12 °C (średnia z lat 1988-2000). Opady śniegu są rzadkością, ale zdarza się spadek temperatury do 5 °C. Największe opady deszczu występują pomiędzy październikiem a kwietniem. Suma rocznych opadów atmosferycznych wynosi 530 mm.

  Hod ha-Szaron (hebr. הוד השרון; arab. هود هشارون) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu.Riszpon (hebr.: רשפון) – moszaw położony w samorządzie regionu Chof ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kibuc (hebr. קִבּוּץ) – spółdzielcze gospodarstwo rolne w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną. Kibuce odegrały znaczącą rolę przy tworzeniu państwa Izrael i nadal odgrywają znaczącą rolę w narodowej gospodarce.
  Georgsmarienhütte - miasto oraz gmina samodzielna (niem. Einheitsgemeinde) w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Osnabrück. Leży na południe od miasta Osnabrück, na pogórzu lasu Teutoburskiego.
  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.
  Erez (hebr. ארז; pol. Cedr) - kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Giwat Chen (hebr. גבעת ח"ן, akronim od ChN, nazwiska Chajjima Nachmana Bialika) – moszaw położony w samorządzie regionu Derom ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 2.408 sek.