• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ramat ha-Chajjal

  Przeczytaj także...
  Newe Szaret (hebr. נווה שרת; Odbudowany Szarett) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Drugiej.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Most pontonowy – jest nietypowym rodzajem mostu, którego konstrukcja opiera się na połączonych pontonach, barkach lub łodziach. Chociaż tego typu mosty są zazwyczaj tworami tymczasowymi, niekiedy stawia się je na dłużej. Używa się ich wtedy, gdy nie można wybudować innych, droższych konstrukcyjnie mostów.

  Ramat ha-Chajjal (hebr. רמת החייל) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Drugiej.

  Położenie[]

  Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron. Jest położone w północno-wschodniej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Zachodnią granicę osiedla stanowi ulica Mishmar HaYarden, za którą znajduje się osiedle Rewiwim. Na północy za ulicą HaNevi'a znajdują się osiedla Cahala i Newe Szaret. Na wschodzie za ulicą Raoul Wallenber znajduje się osiedle Kirjat Atidim oraz strefa przemysłowa. Południową granicę wyznacza ulica David Marcus, za którą znajduje się osiedle Jisgaw.

  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Synagoga, bożnica, bóżnica (z stgr. συναγωγή synagoge - zgromadzenie, miejsce zebrań) – żydowski dom modlitwy. W judaizmie miejsce modlitw i zgromadzeń religijnych, również miejsce zebrań społecznych gminy żydowskiej.

  Historia[]

  Podczas I wojny światowej, w dniu 21 grudnia 1917 w pobliżu tego miejsca wojska brytyjskie przeprawiły się przez most pontonowy przez rzekę Jarkon, wypierając na północ siły tureckie.

  W pierwszych latach niepodległości Państwa Izraela, w pobliżu tego miejsca utworzono obóz dla żydowskich imigrantów (ma'abarot Yad Hamaavir). W 1952 nastąpiło utworzenie osiedla, do którego w 1958 dostarczono energię elektryczną.

  Architektura[]

  Zabudowa osiedla składa się z budynków wielorodzinnych. W samym środku osiedla znajduje się Park Se'adya Shoshani.

  Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

  Edukacja[]

  W osiedlu znajduje się szkoła podstawowa Ramat ha-Chajjal oraz szkoła średnia Ironi.

  Religia[]

  Znajdują się tutaj trzy synagogi, położone przy ulicach: Ha-Lamed Hei, Har'el oraz Kuf Mem.

  Transport[]

  Wzdłuż północnej granicy osiedla przechodzi ulica Dvora HaNevi'a, którą jadąc na zachód dojeżdża się do drogi nr 482 ISR-HW482.png (Tel Awiw-Herclijja). Jadąc nią na północ dojeżdża się do autostrady nr 5 ISR-HWB5.png (Tel Awiw-Ari’el).

  Linki zewnętrzne[]

 • Mapa osiedla (ABmaps)
 • Ari’el (hebr. אריאל; arab. اريئيل; pol. Lew Boży) − miasto położone w Dystrykcie Judei i Samarii w Izraelu. Jest to piąte pod względem wielkości osiedle żydowskie położone na terytoriach zdobytych przez Izrael w 1967 roku.Herclijja (hebr. הרצליה; arab. هرتسليا; ang. Herzliyya) – miasto położone w Dystrykcie Tel Awiwu w Izraelu. Leży na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym, w zespole miejskim Gusz Dan.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rewiwim (hebr. שכונת רביבים) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Drugiej.
  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
  Równina Szaron (hebr. השרון, HaSharon) – wąska nizina w Izraelu, nad Morzem Śródziemnym. Długość niziny 180 km, szerokość 6-20 km.
  Osiedle mieszkaniowe to jednostka urbanistyczna charakteryzująca się ujednoliconą zabudową mieszkaniową, z uzupełnieniem w postaci infrastruktury usługowo-handlowej. Obiekty wewnątrz osiedla często połączone są siecią dróg wewnętrznych, przy jednoczesnym wydzieleniu dróg wyższych klas na zewnątrz.
  Autostrada 5 (hebr.: כביש 5) - jest autostradą i drogą ekspresową położoną w Izraelu. Biegnie ona od nadmorskiej równiny Szaron i aglomeracji miejskiej Gusz Dan do żydowskich osiedli położonych w rejonie miasta Ariel w Samarii (północna część Zachodniego Brzegu Jordanu).
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.
  Kirjat Atidim (hebr. קריית עתידים) – park przemysłowy w mieście Tel Awiw-Jafa w Izraelu, znajdujący się na terenie Dzielnicy Drugiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.