• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rama pojazdu

  Przeczytaj także...
  Skrzynia ładunkowa jest to przestrzeń ładunkowa w samochodach ciężarowych i jest ona umieszczona na podwoziu samochodu. Skrzynie wykonuje się z elementów z przetłoczonej blachy. Skrzynie osadza się na ramie podwozia - na specjalnie ukształtowanych poprzeczkach mocowanych do podłogi. Ściany tylne i boczne są połączone z podłogą zawiasami, dzięki czemu można je odchylać, co ułatwia ładowanie i rozładowanie pojazdu. Wymiary skrzyń są znormalizowane i podzielone na osiem grup, zależnie od ładowności. Ma to znaczenie dla optymalnego wykorzystania powierzchni ładunkowej pojazdu.Podwozie - zespół elementów pojazdu, które odpowiadają za przeniesienie napędu z silnika na koła oraz za zachowanie się pojazdu na drodze.
  Nadwozie – część składowa pojazdu, ustawiona na podwoziu lub służąca do montażu jego elementów. Nadwozie składa się ze struktury nośnej i karoserii (poszycia). Pod względem struktury nośnej pojazdy dzielimy na konstrukcje ramowe (nadwozie nieniosące) i samonośne (samoniosące; bezramowe). Istnieją też konstrukcje pośrednie - nadwozie półniosące oraz samonośne z ramami częściowymi.
  Rama samochodu (Audi A2)

  Rama pojazdu – element konstrukcyjny będący podstawowym elementem nośnym pojazdu o konstrukcji ramowej. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej sztywności.

  W przypadku samochodów, do ramy montuje się za pomocą odpowiednich połączeń silnik, elementy podwozia, kompletne nadwozie i jeśli jest to przewidziane np. skrzynię ładunkową bądź inną zabudowę.

  Typy ram[ | edytuj kod]

  Ramy pojazdów mogą mieć przekrój otwarty lub zamknięty. Ze względu na konstrukcję dzieli się je na:

  Samochód terenowy jest to pojazd samochodowy przystosowany do pokonywania przeszkód terenowych. Może być samochodem osobowym (łazik, samochód osobowo-terenowy), lub ciężarowym. Zazwyczaj jest zbudowany w oparciu o ramę, z napędem na wszystkie koła, specjalnymi oponami, skrzynią rozdzielczo-redukcyjną, zwiększonym prześwitem poprzecznym (190 - 400 mm) i zwiększoną zdolnością pokonywania wzniesień.Audi A2 – w 1997 roku na wystawie IAA we Frankfurcie pokazany prototyp Audi Al2, który ewoluował w Audi A2 i został oficjalnie zaprezentowany na tej samej wystawie w 1999 roku. Sprzedaż samochodu ruszyła wiosną 2000 roku, zaś cena na polskim rynku wynosiła od 55 do 62 tysięcy złotych, w zależności od wersji. Wysoka cena spowodowana była zastosowaniem kilku nowinek technicznych jak np. aluminiowe nadwozie oparte na ramie przestrzennej, co spowodowało zredukowanie wagi samochodu do zaledwie 850 kg. Paletę silnikową stanowiły jednostki benzynowe o pojemności 1,4 i 1,6 l oraz diesle o pojemności 1,2 i 1,4 l.
 • centralna – stosowana w niektórych samochodach ciężarowych
 • kratownicowa – stosowana w samochodach sportowych i rajdowych
 • krzyżowa
 • podłużnicowa – stosowana w samochodach ciężarowych i terenowych
 • przestrzenna – stosowana w samochodach sportowych
 • Warto wiedzieć że... beta

  Samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków, ciągnięcia naczepy, przyczep (nie będący ciągnikiem rolniczym) lub do przewozu ludzi (a niebędący autobusem), o masie dopuszczalnej całkowitej powyżej 3500 kg.
  Pojazd – urządzenie do transportu ludzi lub towarów, w różnych środowiskach: na kołach, gąsienicach, płozach, w przestrzeni kosmicznej (wynoszony rakietą nośną), w głębinach morskich. Pojazd może być napędzany własnym źródłem napędu (zasilanym z własnego lub zewnętrznego źródła energii), ciągnięty lub pchany. Pojazdy poruszające się w wodzie, powietrzu lub kosmosie określa się jako statki (statek wodny, statek powietrzny, statek kosmiczny).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.