• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ramón Sáez

  Przeczytaj także...
  Klasika Primavera, hiszp. Clásica Primavera – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Hiszpanii, w regionie Kraju Basków, co roku w kwietniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i jest zaliczany do kategorii 1.1.Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  José Ramón Goyeneche Bilbao (ur. 15 października 1940 w miejscowości Arrieta) – hiszpański kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Ramón Sáez Marzo (ur. 8 marca 1940 w Cuart de Poblet - zm. 18 czerwca 2013 w Walencji) – hiszpański kolarz szosowy, dwukrotny medalista mistrzostw świata.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Walencja (hiszp. Valencia; katal. València) – miasto w Hiszpanii, stolica prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Hiszpanii i dwudziestym pierwszym w Unii Europejskiej. Leży nad rzeką Turia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Pod względem geograficznym Walencja położona jest pośrodku liczącej 930 kilometrów kwadratowych żyznej niziny.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Ramón Sáez osiągnął w 1964 roku, kiedy wspólnie z José Goyeneche, Luisem Pedro Santamariną i Ginésem Garcíą zdobył srebrny medal w drużynowej jeździe na czas na mistrzostwach świata w Sallanches. Na rozgrywanych trzy lata później mistrzostwach świata w Heerlen zajął trzecie miejsce w wyścigu ze startu wspólnego zawodowców. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie Belg Eddy Merckx oraz Holender Jan Janssen. W 1960 roku wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Rzymie, gdzie Hiszpanie z Sáezem w składzie zajęli ósme miejsce w jeździe na czas. Ponadto w 1965 roku zajął trzecie miejsce w Klasika Primavera, w 1970 roku zwyciężył w Trofeo Luis Puig, a rok później był najlepszy w Vuelta a Aragón. Sześciokrotnie startował w Vuelta a España, wygrywając przy tym łącznie siedem etapów. Najlepszy wynik osiągał w latach 1966 i 1969, kiedy zajmował 19. miejsce w klasyfikacji generalnej. W 1967 roku wystartował w Tour de France, zajmując ostatecznie 85. miejsce. Jako zawodowiec startował w latach 1962-1973.

  Johannes Adrianus "Jan" Janssen (ur. 19 maja 1940 w Nootdorp) – holenderski kolarz szosowy i torowy, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Edouard Louis Joseph "Eddy" Merckx (ur. 17 czerwca 1945 w Meensel-Kiezegem) – belgijski kolarz szosowy, torowy i przełajowy, czterokrotny medalista szosowych mistrzostw świata.Luis Pedro Santamarina Antoñana (ur. 26 czerwca 1942 w Gallarcie) – hiszpański kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Ginés García Perán (ur. 28 lutego 1941 w Esparragal) – hiszpański kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.
  40. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1967 odbyły się w holenderskim mieście Heerlen, w dniach 31 sierpnia - 3 września 1967 roku.
  37. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1964 odbyły się we francuskiej miejscowości Sallanches, w dniach 3 - 6 września 1964 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.