• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rakszawa

  Przeczytaj także...
  Płaskowyż Kolbuszowski (512.48) – mezoregion fizycznogeograficzny w południowo-wschodniej Polsce, stanowiący część Kotliny Sandomierskiej. Ma kształt zbliżony do trójkąta o powierzchni 1668 km². Rozpościera się między dolinami Wisłoki i Sanu.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.

  Rakszawawieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie łańcuckim, siedziba gminy Rakszawa. Rakszawa leży w dolinie potoku Młynówka dopływu Wisłoka, przy drodze wojewódzkiej 877 ŁańcutLeżajsk w okolicy sporych wzniesień i wałów morenowych Płaskowyżu Kolbuszowskiego.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa rzeszowskiego.

  Części wsi[ | edytuj kod]

  Integralne części wsi Rakszawa: przysiółki Kąty Rakszawskie, Pod Brzózą, Podgrabina, Potok części wsi Basakówka, Bieleckówka, Dymarka, Kościelne, Nowe Pola, Rąbany Gościniec, Strachocin, Środek, Wołochy

  Historia[ | edytuj kod]

  Nie zachował się dokument lokacyjny wsi, jednak posiadane informacje wskazują, że powstała w XVI w., a pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1695. W 1866 stała się samodzielną gminą. W 1910 powstała Ochotnicza Straż Pożarna.

  Województwo podkarpackie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 roku. Powstało poprzez scalenie ziem dawnego województwa rzeszowskiego sprzed 1975 roku (z wyjątkiem powiatu gorlickiego), tj. województw przemyskiego i rzeszowskiego, oraz części krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Województwo zajmuje powierzchnię 17 846 km² i zajmuje 11 miejsce w kraju. Pod względem liczby mieszkańców (2 128 687 osób) znajduje się na 9 miejscu w Polsce. Jest najdalej na południe wysuniętym województwem Polski.Łańcut – miasto w województwie podkarpackim, na granicy Podgórza Rzeszowskiego i Pradoliny Podkarpackiej. Siedziba władz powiatu i gminy.

  W 1932 i w 1933 wieś odwiedził Wincenty Witos – Prezes Rady Ministrów urzędujący w latach 1923 oraz 1926.

  Sport[ | edytuj kod]

  Kluby sportowe:

 • KS Włókniarz Rakszawa – piłka nożna, 5 liga okręgowa. Stadion : 1000 miejsc ( 750 siedzących)
 • TKF Rakszawa – siatkówka, 4 liga PZPS. Hala sportowa : 200 miejsc ( wszystkie stojące)
 • ITS Anilana Rakszawa – siatkówka, 3 liga PZPS . Hala sportowa : 200 miejsc( wszystkie stojące)
 • Przemysł[ | edytuj kod]

 • Browar Van Pur, Oddział w Rakszawie
 • Producent maszyn cukierniczych „Supra Group”
 • Firma Budowlana ITS
 • Scala
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Strona polskawliczbach
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. GUS. Rejestr TERYT
  5. KSNG: Wykaz urzędowych nazw miejscowości i ich części (pol.). opublikowany [w:] Dz.U. z 2013 r. poz. 200 ze zmianami w Dz.U. z 2015 r. poz. 1636. [dostęp 2018-01-06].
  6. Gmina Rakszawa w obiektywie, str. 15, 25 i 127
  7. Ciekawe miejsca – Turystyka – Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie, www.gokic.rakszawa.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rakszawa w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. IX: Pożajście – Ruksze. Warszawa 1888.
 • Powiat łańcucki - powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Łańcut. Powiat ten wchodzi w skład obszaru metropolitarnego miasta RzeszowaGmina Rakszawa – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie łańcuckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  VPH SA – polski producent piwa i napojów bezalkoholowych otrzymywanych na bazie słodu. Spółka została założona w 1989 roku jako polsko-niemieckie joint venture pod nazwą Van Pur. Do przedsiębiorstwa należy pięć zakładów piwowarskich (Jędrzejów, Koszalin, Łomża, Rakszawa, Zabrze).
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Kąty Rakszawskie – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie łańcuckim, w gminie Rakszawa. W systemie TERYT ma status przysiółka wsi Rakszawa. Tworzy samodzielne sołectwo Rakszawa Kąty.
  Leżajsk – miasto i gmina w Polsce, w północnej części województwa podkarpackiego, powiatu leżajskiego. Leży w dolinie Sanu, na skraju dawnej Puszczy Sandomierskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.