• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rakoniewice - gmina

  Przeczytaj także...
  Krzewina – osada leśna w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Rakoniewice.Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.
  Faustynowo (niem. Faustinberg) – kolonia w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Rakoniewice. Na południe od Faustynowa przepływa Północny Kanał Obry.

  Rakoniewicegmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie poznańskim.

  Siedziba gminy to Rakoniewice.

  Według danych z 2013 gminę zamieszkiwały 13 012 osoby.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z 2013 gmina Rakoniewice ma obszar 201,01 km², w tym:

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Rakoniewice (niem. Rakwitz, Freystadt) - miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie grodziskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Rakoniewice.
 • użytki rolne: 52%
 • użytki leśne: 41%
 • Gmina stanowi 31,25% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Rakoniewice w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Rakoniewice.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Sołectwa Adolfowo, Blinek, Błońsko, Cegielsko, Drzymałowo, Elżbieciny, Głodno, Gnin, Gola, Goździn, Jabłonna, Komorówko, Kuźnica Zbąska, Łąkie, Nowe Łąkie, Narożniki, Rakoniewice, Rataje, Rostarzewo, Ruchocice, Stodolsko, Tarnowa, Terespol, Wioska, Wola Jabłońska. Miejscowości bez statusu sołectwa Faustynowo, Józefin, Krzewina, Rakoniewice, Ruchocice, Zamieście.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Grodzisk Wielkopolski, Kamieniec, Nowy Tomyśl, Przemęt, Siedlec, Wielichowo, Wolsztyn

  Błońsko – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Rakoniewice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.Gmina Wielichowo – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.

  Przypisy[ | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Grodzisk Wielkopolski – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.
  Gmina Wolsztyn – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.
  Gmina Przemęt (194?-54 i 1973-76 gmina Mochy) – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim. Powstała w 1976 roku z połączenia gmin Bucz oraz Mochy. W latach 1976-1998 gmina położona była w województwie leszczyńskim.
  Józefin – osada w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Rakoniewice, między siedzibą gminy a Narożnikami.
  Łąkie (Stare Łąkie) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Rakoniewice.
  Wola Jabłońska – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Rakoniewice.
  Gmina Siedlec – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.