• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rakaposhi

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Michael Edward "Mike" Borg Banks (ur. 22 grudnia 1922 w Chippenham, zm. 9 lutego 2013 w Bristolu) – brytyjski wspinacz i oficer Royal Marines.
  Andrzej Bieluń (ur. 8 kwietnia 1946 w Gdyni, zaginął 24 grudnia 1983 w Himalajach) – polski wspinacz, himalaista i taternik, speleolog. Był jednym z założycieli i działaczy Speleoklubu Morskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

  Rakaposhiszczyt w Pakistanie w paśmie Rakaposhi Range, w łańcuchu Karakorum. Leży około 100 km na północ od miasta Gilgit. Słynie z największej (naziemnej) deniwelacji na świecie - zachodnia flanka wznosi się prawie 6000 metrów ponad korytem opływającej szczyt rzeki Hunza.

  Wysokość względna – pionowa odległość (wysokość) jakiegoś punktu względem punktu odniesienia innego niż poziom morza. Mówiąc o wysokości względnej, najczęściej ma się na myśli wysokość szczytów górskich w stosunku do den dolinnych lub bezpośrednio otaczających je wyżyn lub nizin. Stanowi ona podstawę rozróżnienia dwóch wielkich form terenu: wyżyn i gór.Krystyna Palmowska (ur. 11 listopada 1948 r. w Warszawie) – polska alpinistka i himalaistka, reprezentująca Klub Wysokogórski Warszawa. Z wykształcenia inżynier elektronik.

  Historia zdobywania szczytu[ | edytuj kod]

  Szczyt został zdobyty w 1958 przez uczestników ekspedycji brytyjsko-pakistańskiej. Zdobywcy Mike Banks i Tom Patey doznali odmrożeń, a ich towarzysz pośliznął się podczas zejścia i zginął.

  Drugie wejście na górę zostało dokonane przez uczestników wyprawy polskiej w 1979: Krystynę Palmowską, Annę Czerwińską, Ryszarda Kowalewskiego, Tadeusza Piotrowskiego, Andrzeja Bielunia, Jacka Gronczewskiego i Jerzego Tillaka.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 100 Najpiękniejszych Gór Świata (Grupa IMAGE), (s. 90), zob. bibliografia

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Anna Czerwińska, Trudna góra Rakaposhi, Warszawa: Sport i Turystyka, 1982, ISBN 83-217-2375-6, OCLC 69294663.
 • 100 Najpiękniejszych Gór Świata, Grupa IMAGE. Zbigniew Kieras i Wojciech Lewandowski, Wydawn. „Grupa IMAGE”, Warszawa 1995; ​ISBN 83-85461-20-5
 • Anna Czerwińska (ur. 10 lipca 1949 r. w Warszawie) – polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi.Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.
  Warto wiedzieć że... beta

  Karakorum – system górski na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin, drugi po Himalajach pod względem wysokości na ziemi. Obszar gór należy do najbardziej zlodowaconych na kuli ziemskiej. W górach tych znajdują się największe lodowce górskie świata poza rejonami polarnymi i po lodowcu Fedczenki w Pamirze (długość 77 km). Najdłuższy lodowiec Siachen ma 71 km długości. Góry Karakorum znajdują się w ważnym obszarze węzłowym łączącym wielkie pasma górskie jak: Himalaje, Hindukusz, Kunlun, Pamir. Najwyższy szczyt K2 jest drugim co do wysokości szczytem na świecie. W swojej historii góra miała liczne nazwy: Czogori, Godwin Austen, Dapsang, Lamba Pahar, Szczyt Cesarzewicza Mikołaja. Nazwa K2 pochodzi od numeracji szczytów podczas pomiarów geodezyjnych. K1, K2, K3, ... K12. Szczyt K1 to obecnie Maszerbrum (7821 m), pozostałe góry "K" idą po kolei na wschód do niego. Autorem tej numeracji był brytyjski badacz Thomas George Montgomerie.
  Szczyt – w ścisłym znaczeniu: najwyższy punkt wypukłej formy terenu: góry, grzbietu, grani, wzgórza, wydmy itp. Powszechnie jednak stosuje się określenie "szczyt" jako synonim całej góry, zwłaszcza o dużej wysokości względnej i stromych stokach. W fachowej literaturze dla określenia najwyższej części, czyli czubka góry, czy turni, stosuje się określenie wierzchołek. I tak np. przez pojęcie Śnieżnica rozumie się całą górę Śnieżnica mającą 3 wierzchołki: Na Budzaszowie, Wierchy i Nad Stambrukiem.
  Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.
  Rakaposzi-Haramosz to pasmo górskie w Karakorum. Leży w dystrykcie Gilgit, w północnym Pakistanie. Otoczony jest przez lodowce Barpu i Chogo Lungma na północy, rzekę Shigar od wschodu, Indus na południu oraz rzekę Hunza od zachodu.
  Tadeusz Piotrowski (ur. 1940 w Kołkach na Wołyniu, zm. 10 lipca 1986 na zboczach szczytu K2 w Karakorum) – polski taternik, alpinista i himalaista, autor książek o tematyce wspinaczkowej.
  Tom Patey (ur. 20 lutego 1920 - zm. 25 maja 1970) - był szkockim wspinaczem i pisarzem. Dokonał pierwszych wejść na: Old Man of Hoy, Am Buachaille w Szkocji. Wspinał się też w Alpach i Himalajach, gdzie dokonał pierwszych wejść na Rakaposhi (w wyprawie tej uczestniczył też Mike Banks) i Muztagh (w wyprawie tej uczestniczyli też John Hartog, Joe Brown i Ian McNaught-Davis).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.