• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rajska Zatoka

  Przeczytaj także...
  Przylądek Uchatki (ang. Uchatka Point) - przylądek na południowym wybrzeżu Wyspy Króla Jerzego, na zachód od Zatoki Admiralicji. Wyznacza południowy kraniec Rajskiej Zatoki (część Cieśniny Bransfielda). Na zachód od przylądka wznosi się Pełznący Stok, po którym płyną strumienie, niosące wody roztopowe Lodowca Tower. Nazwa została nadana przez polską ekspedycję naukową, pochodzi od występujących w tym rejonie uchatek antarktycznych.Zielony Potok (ang. Green Creek) - potok na Wyspie Króla Jerzego, na zachód od Zatoki Admiralicji. Rozpoczyna bieg na krawędzi Lodowca Tower, po czym spływa po Pełznącym Stoku do Rajskiej Zatoki. Nazwa, nadana w 1984 roku przez polską ekspedycję naukową, pochodzi od zielonych zlepieńców odnalezionych nad brzegami potoku.
  Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego – polska, całoroczna stacja naukowo-badawcza położona nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, uruchomiona 26 lutego 1977. Została nazwana na cześć Henryka Arctowskiego, badacza Antarktyki.

  Rajska Zatoka (ang. Paradise Cove, także: Sentry Cove) – zatoka na Wyspie Króla Jerzego, część Cieśniny Bransfielda między półwyspem Demay a Przylądkiem Uchatki, na zachód od Zatoki Admiralicji.

  Demay Point - przylądek na Wyspie Króla Jerzego, położony na zachodnim wybrzeżu Zatoki Admiralicji u jej ujścia do Cieśniny Bransfielda. Jest najdalej na wschód położonym punktem wysuniętego daleko w morze półwyspu Demay Peninsula, który oddziela Zatokę Staszka od Rajskiej Zatoki. Przylądek leży na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128). Został odkryty w 1822 roku.Zatoka Admiralicji (ang. Admiralty Bay, hiszp. Bahía Almirantazgo (nazwa stosowana przez Chilijczyków, Bahía Lasserre (nazwa stosowana przez Argentyńczyków) – największa zatoka w archipelagu Szetlandów Południowych. Zatoka wcina się w Wyspę Króla Jerzego na ok. 17 km, ma 8 km szerokości przy ujściu do Cieśniny Bransfielda oraz 122 km² powierzchni.

  Od Rajskiej Zatoki w kierunku Lodowca Tower wznosi się Pełznący Stok, po którym płynie Zielony Potok. Na brzegu zatoki znajduje się refugium "Demay" należące do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Nazwę zatoki nadała w 1980 roku polska ekspedycja naukowa.

  Pełznący Stok (ang. Creeping Slope) - łagodne zbocze na Wyspie Króla Jerzego, powyżej Rajskiej Zatoki i Przylądka Uchatki na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128). Po stoku płynie kilka strumieni niosących wody roztopowe leżących wyżej lodowców - Lodowca Tower i Martwego Lodowca (m.in. Zielony Potok). W ostatnich latach zbocze powiększa się w miarę cofania się lodowców, a na jego obszarze pojawiło się kilka niewielkich zbiorników wodnych, m.in. Jeziorko Imbirowe i Jeziorko Błotniste.Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, Nazewnictwo geograficzne świata, Antarktyka (zeszyt 8)
 • Mapa zachodniego brzegu Zatoki Admiralicji
 • Composite Gazetteer of Antarctica
 • Lodowiec Tower (ang. Tower Glacier) - lodowiec na Wyspie Króla Jerzego między szczytami Brama, The Tower i Bastion na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128). Opada ku Pełznącemu Stokowi, po którym jego wody roztopowe płyną kilkoma strumieniami ku Cieśninie Bransfielda. U swojej nasady lodowiec łączy się z Kopułą Warszawy.Wyspa Króla Jerzego – największa wyspa w archipelagu Szetlandów Południowych, odkryta przez Williama Smitha w 1819. Została nazwana na cześć Jerzego III, króla Wielkiej Brytanii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cieśnina Bransfielda – akwen między najdalej na północ wysuniętą częścią Półwyspu Antarktycznego (Trinity Peninsula) a położonym od niej na zachód archipelagiem Szetlandów Południowych. Średnia szerokość około 60 mil morskich (110 km), długość około 150 Mm (280 km).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.