• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rajmund Nonnat  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.

  Święty Rajmund Nonnat (ur. 1204 r. w Portello w Hiszpanii, zm. 26 sierpnia 1240 r. w Cardonie w Hiszpanii) – święty Kościoła katolickiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Życie i działalność Rajmunda znane są niemal wyłącznie z późniejszych, często sprzecznych ze sobą przekazów hagiograficznych, których wartość historyczna jest dyskusyjna. Według większości z nich urodził się w Portello w Katalonii w styczniu lub lutym 1204 roku. Przyszedł na świat przez cesarskie cięcie, kiedy jego matka zmarła w czasie porodu – stąd właśnie pochodziło jego nazwisko (łac. nonnatus – nienarodzony). W wieku około 20 lat wstąpił do zakonu mercedariuszy, który zajmował się wykupem chrześcijan z rąk Maurów. W 1224 roku przyjął święcenia kapłańskie i został mistrzem swojego zakonu. Odbył cztery podróże do Afryki Północnej, by realizować swoje dzieło (1226, 1229, 1232, 1236). Podczas ostatniej z nich zabrakło mu pieniędzy na wykup wszystkich niewolników. Oddał się więc w niewolę, aby uwolnić jeszcze jednego niewolnika.

  Konrad Eubel, właśc. Sebastian Eubel (ur. 19 stycznia 1842 w Sinning, zm. 5 lutego 1923 w Würzburgu) – niemiecki prezbiter rzymskokatolicki i badacz historii Kościoła oraz zakonu franciszkańskiego. Cardona – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, w regionie Katalonia, na północny zachód od Barcelony. Nazwa pochodzi od hiszpańskiej pasty z ziołami, z której miasto to zasłynęło w XIX wieku.

  Przez około 3 lata był w niewoli u Maurów. Przebito mu wargi, by nie mógł głosić Ewangelii współwięźniom. W końcu zebrano za niego okup i w 1239 roku wrócił do rodzinnej Hiszpanii, gdzie zmarł w następnym roku w ostatnią niedzielę sierpnia (26 sierpnia 1240).

  Przypisuje mu się liczne cuda, zarówno za życia, jak i po śmierci.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Ewangelia (z gr. εὐαγγέλιον, euangelion, dosł. dobra nowina) – w starożytności termin używany jako określenie nagrody dla osoby przynoszącej dobrą nowinę.

  Domniemana promocja kardynalska[ | edytuj kod]

  W historiografii i hagiografii od XVI wieku podaje się, że krótko przed śmiercią Rajmund został wezwany do Rzymu przez papieża Grzegorza IX, który mianował go kardynałem-diakonem San Eustachio, jednak nie dotarł do Wiecznego Miasta, umierając w podróży. Włoski historyk Agostino Paravicini Bagliani wykazał jednak, że teza ta oparta jest na błędnym odczytaniu kilku współczesnych dokumentów, które w rzeczywistości odnoszą się do Roberta Somercote, kardynała S. Eustachio 1238-41.

  Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Katalonia (kat. Catalunya [kətəˈɫuɲə], hiszp. Cataluña, oksytański Catalonha) – wspólnota autonomiczna Hiszpanii. W szerszym znaczeniu – region geograficzny i kraina historyczna na Półwyspie Iberyjskim z ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym w Barcelonie.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Portello – stacja metra mediolańskiego linii M5. Znajduje się na rogu ulic viale Lodovico Scarampo oraz via Bartolomeo Colleoni w Mediolanie. Stacja zlokalizowana jest pomiędzy przystankami Tre Torri i Lotto. Otwarcie nastąpiło w 2015 roku.
  Zakon Najświętszej Marii Panny Łaskawej, skr. mercedariusze, mercedyści (łac. Ordo Beatae Mariae Virginis de Mercede lub Ordo de Mercede, O.de.M.) – zakon rycerski założony w Barcelonie w 1218 przez Piotra Nolasco i zaaprobowany przez króla Aragonii Jakuba 10 sierpnia tego roku. Zakon został zatwierdzony przez papieża Honoriusza III, a następnie zaaprobowany przez papieża Grzegorza IX w 1230, który też 17 stycznia 1235 ostatecznie go zatwierdził i nadał mu regułę augustiańską.
  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  26 sierpnia jest 238. (w latach przestępnych 239.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 127 dni.
  Cięcie cesarskie (łac. sectio caesarea) - (potocznie zwane cesarką) – zabieg chirurgiczny, polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy (dawniej pionowo, obecnie coraz częściej poziomo na granicy trzonu i szyjki macicy) i wyjęciu dziecka. Zazwyczaj wykonuje się go, gdy naturalny poród jest niemożliwy. Gdy zabieg jest planowany, przeprowadza się go w znieczuleniu (zewnątrzoponowo lub podpajęczynówkowo). Jeśli zabieg wykonuje się w trybie ostrym (nie planowo), najczęściej znieczula się ogólnie (narkoza).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.813 sek.