• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rajmund Berengar III Wielki

  Przeczytaj także...
  Prowansja (fr. Provence, prow. Provença lub Prouvènço) – kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym, na wschód od dolnego biegu Rodanu. Nazwa wzięta od prowincji rzymskiej Galia Zaalpejska, którą Rzymianie nazywali także Provincia Nostra – „Nasza Prowincja".Wyprawa na Baleary mająca miejsce między 1113 a 1115 rokiem, była zbrojną ekspedycją chrześcijan przeciwko islamskiej Taifie istniejącej wówczas na wyspach. Wyprawa nosiła wiele znamion krucjaty i za taką jest uznawana. Przygotowania do ataku zaczęły się od porozumienia między Republiką Pizy a Rajmundem III, hrabią Barcelony, zawartego w 1113 roku. Plany sojuszników znalazły wsparcie u papieża Paschalisa II i do ekspedycji przyłączyło się wielu możnowładców z Katalonii, Oksytanii a także kontygnenty z północnej Italii, Sardynii i Korsyki. Inspiracją dla członków wyprawy był prawdopodobnie norweski król Sigurd I, który w czasie krucjaty zaatakował Formenterę. W 1115 roku pokonano muzułmanów na wyspach, ale sukces był krótkotrwały ponieważ już rok później wyznawcy islamu ponownie podbili Baleary. Głównym źródłem traktującym o losach wyprawy jest pizańska Liber maiolichinus de gestis Pisanorum illustribus.
  Rodez – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Oksytania, w departamencie Aveyron. W 2013 roku jej populacja wynosiła 25 690 mieszkańców. Przez gminę przepływa rzeka Aveyron.
  Hrabstwa na terenie obecnej Katalonii w momencie śmierci Rajmunda Berengara III

  Rajmund Berengar III (I) Wielki (ur. 11 listopada 1082 w Rodez, zm. 23 stycznia/19 lipca 1131 w Barcelonie) – hrabia Barcelony i Prowansji, templariusz.

  Urodził się w 1082 jako syn Rajmunda Berengara II oraz Matyldy de Hauteville (ur. po 1058 – zm. 1111/2), córki Roberta Guiscarda (księcia Apulii i Kalbrii) oraz Siszelgajty. W 1086 roku w wieku 4 lat w wyniku nacisków szlachty został współrządcą hrabstwa wraz ze swym wujem Berengarem Rajmundem II, a od 1097, gdy go wygnał, stał się samodzielnym władcą. Od 1111 hrabia Besalú, od 1117 Cerdanyi, od 1112 hrabia Prowansji (do 1127 razem z Douce I na mocy iure uxoris).

  Rajmund Berengar IV Święty (ur. ok. 1113, zm. 6 sierpnia 1162 w Borgo San Dalmazzo, Włochy), hrabia Barcelony i książę Aragonii, zjednoczył Katalonię i Aragonię.Rodrigo (Ruy) Díaz de Vivar (ur. ok. 1043 w Vivar del Cid w prowincji Burgos, zm. 10 lipca 1099 w Walencji), zwany Cydem Walecznym (hiszp. El Cid Campeador), Mój Cyd (Mio Cid) lub Cyd (El Cid, arab. سيد sīd - Pan), kastylijski rycerz (hidalgo), hiszpański bohater narodowy czasów rekonkwisty, zdobywca i późniejszy zarządca miasta Walencja.

  Podbił dolną Prowansję. Wraz z Genuą i Pizą podjął próbę zdobycia Balearów, jednak chrześcijańska władza nie utrzymała się tam długo.

  Pod koniec życia postanowił złożyć śluby zakonne i zrobił to 14 lipca 1130. Oddał 5 katalońskich prowincji swojemu najstarszemu synowi, a Prowansję – młodszemu. Osadził rycerzy z zakonu w zamku Granyena w dzisiejszej comarce Segarra.

  Małżeństwa i potomstwo[ | edytuj kod]

  Jego pierwszą żoną była María Rodríguez de Vivar, druga córka Cyda (zm. ok. 1105). Ich dziećmi były:

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Barcelona (katal. [bərsəˈɫonə], hiszp. [barθeˈlona]) – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą 1 620 809 wewnątrz centrum administracyjnego. Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 588 000, jest piątym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej. Cała metropolia ma około 5 milionów mieszkańców.
 • María, żona Bernata III, hrabiego Besalú,
 • Jimena lub Eixemena, żona Rogera III, hrabiego Foix.
 • Jego drugą żoną była Almodis. Jego trzecią żoną była zaś Douce lub Dolça de Gévaudaun, dziedziczka Prowansji (zm. ok. 1127). Najpierw razem z żoną współrządził Prowansją, a po jej śmierci został jedynym władcą tego hrabstwa. Ich dziećmi byli:

  Besalú – gmina w Hiszpanii, w prowincji Girona, w Katalonii, o powierzchni 4,77 km². W 2011 roku gmina liczyła 2427 mieszkańców.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Almodis, żona Ponsa de Cervera, matka Agalbursa,
 • Berenguela lub Berengaria (1116–1149), żona Alfons VII Kastylijskiego,
 • Rajmund Berengar IV, hrabia Barcelony (1115–1162),
 • Berengar Rajmund I, hrabia Prowansji (ok. 1115–1144),
 • Bernat, zmarły w dzieciństwie.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Manuel Tuñón de Lara, Julio Valdeón Baruque, Antonio Domínguez Ortiz: Historia Hiszpanii. Szymon Jędrusiak (tłum.). Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych, 1997, s. 131. ISBN 83-7052-226-2.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".
  Warto wiedzieć że... beta

  11 listopada jest 315. (w latach przestępnych 316.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 50 dni.
  Alfons VII Imperator, określany również przydomkiem Dobry (ur. 1 marca 1105, zm. 23 sierpnia 1157) – król Leónu i Kastylii od 1126 roku.
  Iure uxoris (łac. z prawa żony) – używany w sytuacji w której małżonek królowej (czy też księżnej, hrabiny, etc.) otrzymywał tron danego państwa z faktu bycia mężem dziedziczki korony. Prawo do tronu tracił zazwyczaj po śmierci żony. Monarcha panujący iure uxoris uważany jest za równoprawnego monarchę wraz ze swoją małżonką i przysługuje mu równoważna pozycja w państwie. Faktycznie jednak, zwłaszcza w dobie średniowiecza, władza polityczna skupiała się wokół małżonka. Uważano bowiem, że kobieta nie powinna sama sprawować władzy, to też w razie jego śmierci, szukano dla owej królowej nowego małżonka. W XIX wieku regułą stało się ograniczanie pozycji wpływów ewentualnego męża panującej królowej (patrz: książę małżonek).
  Siszelgajta (również Sikelgajta albo Sigelgajta) z Salerno, 1040 - 16 kwietnia 1090, księżniczka lombardzka, córka Guimara IV, księcia Salerno, druga żona Roberta Guiscarda. Wyszła za mąż za Roberta Guiscarda w 1058, po tym jak Robert rozwiódł się ze swą pierwszą żoną, Abelradą, pod pozorem zbyt bliskiego pokrewieństwa. Ze strony Roberta, decyzja o poślubieniu Siszelgajty była prawdopodobnie motywowana nawiązaniem bliskich stosunków z księstwami Lombardii.
  Robert Guiscard (ur. ok. 1016 w Normandii, zm. 17 lipca 1085 w Kefalinii) – książę Apulii, Kalabrii, Sycylii i Amalfi.
  Segarra – comarca (powiat) leżąca w Hiszpanii w środkowej części regionu Katalonia. Zajmuje powierzchnię 722,8 km² i liczy 20 996 mieszkańców. Siedzibą comarki jest Cervera.
  Piza (wł. Pisa) – miasto we Włoszech, w Toskanii, 85 379 mieszkańców, nad rzeką Arno, oddalone o 13 km od wybrzeża Morza Tyrreńskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.113 sek.