• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rajgród - gmina

  Przeczytaj także...
  Bełda – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Rajgród, przy drodze krajowej nr 61.Gmina Bargłów Kościelny to gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
  Kalendarz juliański – kalendarz słoneczny opracowany na życzenie Juliusza Cezara przez astronoma greckiego Sosygenesa i wprowadzony w życie w roku 709 AUC (45 p.n.e.) jako kalendarz obowiązujący w państwie rzymskim. Obowiązywał w Europie przez wiele stuleci, np. w Hiszpanii, Portugalii, Polsce i Włoszech do 1582, w Rosji od 1700 do 1918 (wcześniej stosowano kalendarz bizantyjski, w którym rok zaczynał się 1 września), a w Grecji aż do 1923. Kalendarz juliański został zastąpiony przez kalendarz gregoriański w roku 1582; do dzisiaj jednak niektóre Kościoły wciąż posługują się tym kalendarzem aby podkreślić swoją odrębność.

  Rajgród – to gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie łomżyńskim.

  Siedziba gminy to Rajgród.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 5615 osób.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Czarna Wieś – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Rajgród. Wieś jest siedzibą sołectwa Czarna Wieś w którego skład wchodzi również miejscowość Tama.

  Historia[]

  Gmina Rajgród powstała w Królestwie Polskim 13 października 1870 w związku z przekształceniem pozbawionego praw miejskich Rajgrodu w gminę wiejską. Jednostka należała do powiatu szczuczyńskiego w guberni łomżyńskiej. W późniejszych latach gmina zwiększyła swój obszar.

  Gmina Kalinowo – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.Budy – przysiółek w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Rajgród. Przysiółek Budy położony jest w pobliżu miejscowości Rybczyzna.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Rajgród ma obszar 207,16 km², w tym:

 • użytki rolne: 58%
 • użytki leśne: 29%
 • Gmina stanowi 21,42% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Rajgród w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Rajgrod.png

  Miejscowości[]

  Bełda, Biebrza, Budy, Bukowo, Ciszewo, Czarna Wieś, Danowo, Karczewo, Karwowo, Kołaki, Kosiły, Kosówka, Kozłówka, Kuligi, Łazarze, Miecze, Orzechówka, Pieńczykowo, Pieńczykówek, Pikły, Przejma, Przestrzele, Rajgród, Rybczyzna, Rydzewo, Skrodzkie, Sołki, Stoczek, Tama, Turczyn, Tworki, Wojdy, Woźnawieś, Wólka Mała, Wólka Piotrowska.

  Sołki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Rajgród. Wieś jest siedzibą sołectwa Sołki w którego skład wchodzą również osady Budki, Dębowo i Wykowo.Powiat grajewski – powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Grajewo.

  Sąsiednie gminy[]

  Bargłów Kościelny, Goniądz, Grajewo, Kalinowo, Prostki

  Przypisy

  1. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  2. 1 października 1870 wg kalendarza juliańskiego.
  3. Postanowienie z 28 sierpnia (9 września) 1870, ogłoszone 1 (13) października 1870 (Dziennik Praw, rok 1870, tom 70, nr 243, s. 367).
  4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  5. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Rajgrod, w oparciu o dane GUS.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Biebrza – osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Rajgród. Znajduje się ona na prawym brzegu Kanału Kuwasy, przy północno-zachodniej granicy Biebrzańskiego Parku Narodowego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Orzechówka – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Rajgród. Zimą 1944-1945 w pobliżu przebiegała linia frontu. Niemcy przeprowadzili niezwykle brutalną pacyfikację wioski. Spalono wiekszość zabudowań a ludność wywieziono do kopania okopów. Teren został zaminowany, co po wojnie pochłoneło ofiary przy próbach samowolnego rozminowywania pól. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie łomżyńskim.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.
  Gmina Goniądz – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie monieckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łomżyńskim.
  Tama – osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Rajgród przy drodze krajowej nr 61. Osada jest częścią składową sołectwa Czarna Wieś.
  Królestwo Polskie (ros. Царство Польское, Carstwo Polskoje), potocznie Królestwo Kongresowe, Kongresówka – kadłubowe państwo polskie istniejące w latach 1815-1832, a później do 1918 r. jako część składowa Imperium Rosyjskiego. Zostało utworzone decyzją kongresu wiedeńskiego. Wbrew obiegowym opiniom Królestwo Polskie było państwem suwerennym i niepodległym (do 1832 r.), posiadającym własną konstytucję, Sejm, wojsko, monetę i szkolnictwo z Uniwersytetem Warszawskim, a czynności urzędowe odbywały się w języku polskim. Polskę łączyły z Rosją - osoba Monarchy (każdorazowy Imperator Rosji był jednocześnie Królem Polski i pod takim tytułem występował w Królestwie) oraz polityka zagraniczna, należąca do prerogatyw królewskich. Koroną królestwa była Polska Korona Cesarska. 26 lutego 1832 roku król Mikołaj I Romanow zniósł konstytucję Królestwa zastępując ją Statutem Organicznym, który likwidował Sejm i samodzielną armię, znosił unię międzypaństwową i włączał Królestwo do cesarstwa na zasadzie autonomii administracyjnej, przywrócił urząd namiestnika sprawującego władzę cywilną i wojskową.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.