• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rajdy samochodowe  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Automobilklub - klub działający najczęściej na terenie danego miasta lub regionu zrzeszający kierowców. Jego działania dążą do organizacji i koordynacji imprez sportu samochodowego na danym obszarze. Automobilkluby organizują również akcje mające na celu popularyzację sportów motorowych i bezpieczeństwa ruchu drogowego.Juuso Pykälistö (ur. 21 maja 1975 w Padasjoki) – fiński kierowca rajdowy. W swojej karierze zaliczył 25 startów w Mistrzostwach Świata.
  Trasa[]

  Trasa rajdu przebiega w większości po ogólnodostępnych drogach publicznych. Dzielimy ją na zamknięte dla ruchu próby sportowe zwane Odcinkami Specjalnymi (w skrócie OS, OES), podczas których zawodnicy przejeżdżają jeden po drugim w odstępach czasowych celem dokładnego pomiaru czasu, oraz otwarte odcinki dojazdowe zwane dojazdówkami – bez pomiaru czasu, lecz w określonym czasie. Pomiędzy poszczególnymi fragmentami trasy znajdują się Punkty Kontroli Czasu (PKC) oraz Punkty Kontroli Przejazdu (PKP).

  Park zamknięty (fr. Parc Ferme) – w wyścigach i rajdach samochodowych, wydzielone miejsce w okolicach Depo lub Strefy, do którego po treningu kwalifikacyjnym oraz po zakończeniu każdego wyścigu odstawiane są samochody, które pozostają tam pod nadzorem sędziów bez dostępu osób trzecich.Rallycross - rodzaj wyścigów samochodowych rozgrywanych na zamkniętym torze (przeważnie o długości do 1 km), o nawierzchni częściowo asfaltowej, a częściowo szutrowej. W biegu startuje jednocześnie kilku zawodników. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Szwecji, Norwegii, Polsce, Holandii, Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii.

  Ze względu na różnorodność miejsc, w których rozgrywane są rajdy, spotyka się różnego typu nawierzchnie. Mogą to być: szuter, asfalt, śnieg, lód czy błoto.

  Rajdy rozgrywane są w każdych warunkach atmosferycznych bez względu na pogodę i porę dnia np. po zapadnięciu zmroku.

  Zawodnicy[]

  W rajdach biorą udział dwuosobowe załogi, składające się z kierowcy i pilota. Warunkiem możliwości startu w rajdzie jest posiadanie odpowiedniej do rangi imprezy licencji rajdowej. Aby ją uzyskać należy spełnić szereg ściśle określonych kryteriów wśród których można wymienić: posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii, udokumentowane uczestnictwo w imprezach motorowych niższej rangi, pozytywne przejście badań lekarskich oraz członkostwo w automobilklubie.

  Strefa tankowania – jedyne miejsce na trasie rajdu samochodowego, w którym możliwe jest uzupełnienie paliwa w samochodzie rajdowym.Fumio Nutahara (jap. 奴田原文雄, Nutahara Fumio, ur. 20 grudnia 1963 w Kōchi (prefektura Kōchi) – japoński kierowca rajdowy. W swojej karierze siedmiokrotnie zdobył tytuł mistrza Japonii. Był też wicemistrzem świata w serii Production Cars WRC.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Punkt Kontroli Przejazdu - punkt na trasie rajdu, gdzie sprawdzany jest fakt przejazdu zawodnika (w przeciwieństwie do Punktu Kontroli Czasu nie jest istotny dokładny czas wjazdu na PKP). PKP-y mogą być jawne (uzwzględnione w karcie drogowej i opisie trasy) bądź tajne (o których nie wiadomo z góry). Brak wpisu/pieczątki z Punktu Kontroli Przejazdu skutkuje zwykle wykluczeniem z rajdu.
  Marian Bublewicz (ur. 25 sierpnia 1950 w Olsztynie, zm. 20 lutego 1993 w Lądku-Zdroju) – polski kierowca wyścigowy i rajdowy. Ojciec posłanki Beaty Bublewicz.
  Fiat Punto – model samochodu osobowego z segmentu B marki FIAT produkowany od 1993 roku. Dotychczas wyprodukowano trzy generacje tego modelu pod nazwą Punto oraz dwoma nazwami Fiat Punto Evo i Fiat Grande Punto. Samo słowo "punto" oznacza po włosku „punkt”, „kropkę”. Następca obecnej, III generacji modelu zostanie wprowadzony do produkcji nie wcześniej niż w 2015 roku.
  Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski (w skrócie RSMP) – coroczny cykl mistrzowski o tytuł mistrza Polski w rajdach samochodowych, składający się z kilku rund rozgrywanych na różnych nawierzchniach na terenie całej Polski. Organizatorem i właścicielem cyklu jest PZM.
  Park serwisowy – miejsce na trasie rajdu samochodowego, w którym możliwe jest dokonywanie napraw samochodu rajdowego czy innych podobnych czynności, takich jak wymiana zniszczonych podzespołów, zmiana ustawień, typu ogumienia itp.
  Dojazdówka – fragment trasy rajdu samochodowego poprowadzony po otwartych dla ruchu drogach publicznych, gdzie załoga zobowiązana jest do przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
  Michał Kościuszko (ur. 20 kwietnia 1985 w Krakowie) – polski kierowca rajdowy, od 2007 do 2009 roku startował w zespole fabrycznym Suzuki Sport Europe (tworząc załogę z pilotem Maciejem Szczepaniakiem), rywalizował w Rajdowych Mistrzostwach Świata o tytuł mistrza w klasyfikacji juniorów (JWRC), a następnie, w latach 2011 - 2012 w cyklu dla samochodów produkcyjnych (PWRC). Od sezonu 2013 startuje w najwyższej kategorii - WRC. Syn kierowcy wyścigowego (wielokrotnego Mistrza Polski w wyścigach górskich) i rajdowego Jana "Naczelnika" Kościuszki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.