• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rajd na Makin  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Afryka Północna – region Afryki, obejmujący północną część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Północnej zalicza się:Makin – łańcuch pięciu atoli (Aonbike, Kiebu, Makin, Onne, Tebua) na Oceanie Spokojnym w archipelagu Wysp Gilberta, należących do Kiribati.

  Rajd na Makin następujący w dniach 17 - 18 sierpnia 1942 roku był dywersyjnym atakiem Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych na japońskie siły wojskowe stacjonujące na wyspie Butaritari w atolu Makin na Pacyfiku. Celem 211 ludzi ppłk. Carlsona było zniszczenie japońskich instalacji, wzięcie do niewoli japońskich żołnierzy, zebranie informacji na temat obszaru Wysp Gilberta oraz odwrócenie japońskiej uwagi od planowanego lądowania sprzymierzonych na wyspach Guadalcanal i Tulagi.

  Amerykańska 3 Dywizja Piechoty (ang. U.S. 3rd Infantry Division) jest jedną z dywizji Armii Stanów Zjednoczonych. Pomimo nazwy, która jest pozostałością historyczną, jest jedną z sześciu tzw. dywizji ciężkich (pancerno-zmechanizowanych), składających się z piechoty zmechanizowanej, artylerii, broni pancernej i dużej ilości helikopterów.Podpułkownik (ppłk) – wysoki stopień oficerski. W Wojsku Polskim bezpośrednio poprzedzający pułkownika, a powyżej stopnia majora. Jest zaliczany w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych.

  Spis treści

 • 1 Przygotowania i organizacja
 • 2 Atak
 • 3 Ewakuacja Marines
 • 4 Wnioski po operacji
 • 5 Ciekawostki
 • 6 Linki zewnętrzne
 • 7 Zobacz też
 • 8 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  Wojna na Pacyfiku – całokształt działań militarnych w czasie II wojny światowej w Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i na obszarach Pacyfiku w okresie od 1937 do 1945 r., które przybrały formę szczególnie natężonego konfliktu w okresie od 7 grudnia 1941 (atak na Pearl Harbor) do 15 sierpnia 1945 (bezwarunkowa kapitulacja Japonii). Wojna toczyła się między Cesarstwem Japonii i jej nielicznymi sojusznikami a siłami alianckimi ze Stanami Zjednoczonymi na czele.
  Butaritari – atol położony na Pacyfiku w archipelagu Wysp Gilberta, wchodzący w skład państwa Kiribati, trzy kilometry na północny wschód od Butaritari znajdują się trzy wysepki (Makin, Kiebu i Onne) znane pod wspólną nazwą Makin. W okresie II wojny światowej Butaritari było znane Amerykańskim sztabowcom jako Makin, a współczesne wyspy Makin jako Makin Meang lub Little Makin.
  Walki o Wyspy Gilberta – kombinowana operacja desantowa, przeprowadzona w listopadzie 1943 roku w ramach operacji Galvanic przez wojska amerykańskie w czasie wojny na Pacyfiku, mająca za zadanie odbicie z rąk japońskich atoli Tarawa i Makin w archipelagu Wysp Gilberta.
  Kwajalein – największy atol w archipelagu Wysp Marshalla w grupie Ralik. Wyspy zajmują powierzchnię 28,5 km². Miejsce lokalizacji wojskowej bazy lotniczej i morskiej USA, przede wszystkim zaś poligonu antybalistycznego Ronald Reagan Ballistic Missile Defense Test Site.
  Tulagi - miasto w Wyspach Salomona; na wyspie o tej samej nazwie; stolica Prowincji Centralnej; 1251 mieszkańców (2009). Ośrodek turystyczny.
  Medal Honoru (ang. Medal of Honor) – najwyższe odznaczenie wojskowe w Stanach Zjednoczonych, nadawane za wyjątkowe akty odwagi na polu bitwy. Ustanowiony 12 lipca 1862, w czasie wojny secesyjnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.