• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rajd Wielkiej Brytanii 2011

  Przeczytaj także...
  Jari-Matti Latvala (ur. 3 kwietnia 1985 w Töysä) – fiński kierowca rajdowy. W sezonie 2013 jest członkiem zespołu Volkswagen Motorsport i startuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata samochodem Volkswagen Polo WRC. Jego pilotem od lipca 2003 jest rodak Miika Anttila. Latvala nosi przydomek "Jarppa ja Latvis".Cardiff (wym. [ˈkɑrdɪf]; wal. Caerdydd, wym. [kɑːɨrˈdɨð]) – stolica i największe miasto Walii (region Wielkiej Brytanii), w hrabstwie Cardiff. Jest położone nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału Bristolskiego. W 2011 roku miasto liczyło 335 145 mieszkańców.
  Patrik Flodin (ur. 16 sierpnia 1984 w Ilsbo) – szwedzki kierowca rajdowy. W swojej karierze wywalczył mistrzostwo Szwecji.
  Sébastien Ogier podzcas rajdu

  Rezultaty Rajdu Wielkiej Brytanii (67th Wales Rally of Great Britain), eliminacji mistrzostw świata w 2011 roku, który odbył się w dniach 10 listopada - 13 listopada. Była to trzynasta i ostatnia runda mistrzostw w tamtym roku oraz ósma szutrowa, a także siódma w Producion Cars WRC i szósta w WRC Academy. Bazą rajdu było miasto Cardiff. Zwycięzcami rajdu została fińska załoga Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila jadąca Fordem Fiestą RS WRC. Wyprzedzili oni norwesko-szwedzką załogę Madsa Østberga i Jonasa Anderssona oraz norwesko-austriacką załogę Henninga Solberga i Ilkę Minor. Obie te załogi również jechały Fordem Fiestą RS WRC. W PCWRC zwyciężyła fińsko-szwedzka załoga Patrik Flodin i Timo Alanne w Subaru Imprezie WRX STi, a w WRC Academy - irlandzko-brytyjska załoga Craig Breen i Gareth Roberts w Fordzie Fieście R2.

  Ford Fiesta – mały samochód osobowy zaprojektowany przez zakłady Forda w Europie, produkowany w Europie, Brazylii, Argentynie, Meksyku, Wenezueli, Chinach, Indiach oraz RPA.Rajd Wielkiej Brytanii (oficjalnie Rally of Great Britain) – jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych rajdów samochodowych na świecie. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1932 roku a meta rajdu znajdowała się w Torquay. Obecnie rajd odbywa się pośród gór Walii z bazą w Cardiff. Od 1973 roku jest eliminacją Rajdowych Mistrzostw Świata. Rajd odbywa się na drogach żwirowych, często w intensywnym deszczu.

  Rajdu nie ukończyło 19 kierowców. Francuz Sébastien Loeb (Citroën DS3 WRC) miał wypadek na drodze dojazdowej do 19. oesu. Na 8. oesie na skutek awarii silnika odpadł Fin Mikko Hirvonen (Ford Fiesta RS WRC), dzięki czemu Loeb wywalczył tytuł mistrza świata. Rajdu nie ukończył również inny Fin, Kimi Räikkönen (Citroën DS3 WRC, Ice 1 Racing, 13. oes). Na 12. oesie wycofał się Norweg Petter Solberg (Citroën DS3 WRC, Petter Solberg WRT). Z kolei na 5. oesie wypadek miał Holender Peter van Merksteijn (Citroën DS3 WRC, Van Merksteijn Motorsport).

  Mikko Hirvonen (ur. 31 lipca 1980 w Kannonkoski) – fiński kierowca rajdowy. W sezonie 2012 jest członkiem zespołu Citroën Total World Rally Team i startuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata samochodem Citroën DS3 WRC. Jego pilotem jest rodak Jarmo Lehtinen. Jest czterokrotnym wicemistrzem świata WRC w latach 2008, 2009, 2011 i 2012, przegrywając z Francuzem Sebastienem Loebem.Ford Fiesta RS WRC – samochód rajdowy klasy WRC, którego debiut na rajdowych trasach miał miejsce podczas Rajdu Szwecji 2011. Model ten jest zbudowany na bazie Forda Fiesty w oparciu o nowe regulacje techniczne FIA obowiązujące od sezonu 2011. Jest następcą Forda Focusa WRC.

  Klasyfikacja ostateczna[ | edytuj kod]

  1. Litera M przy oznaczeniu grupy do której należy samochód oznacza, iż tylko ci kierowcy zdobywali punkty dla swoich zespołów liczonych w klasyfikacji producentów na koniec sezonu.

  Zwycięzcy odcinków specjalnych[ | edytuj kod]

  Power Stage[ | edytuj kod]


  Henning Solberg (ur. 8 stycznia 1973 w Spydebergu) – norweski kierowca rajdowy. Starszy brat mistrza świata z roku 2003, Pettera Solberga. Jego aktualnym pilotem jest Austriaczka Ilka Minor.Craig Breen (ur. 2 lutego 1990) – irlandzki kierowca rajdowy. Od 2009 roku jeździ w mistrzostwach świata. W 2011 roku wywalczył mistrzostwo WRC Academy. Jest synem Raya Breena, także irlandzkiego rajdowca.

  Klasyfikacja końcowa sezonu 2011[ | edytuj kod]

  Kierowcy[ | edytuj kod]

  Producenci[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wyniki rajdu na stronie eWRC.com • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Peter van Merksteijn (ur. 24 czerwca 1969 roku w Alkmaar) – holenderski kierowca wyścigowy. Właściciel zespołu wyścigowego i rajdowego Van Merksteijn Motorsport.
  Kruszywo – materiał sypki pochodzenia organicznego lub mineralnego, stosowany głównie do produkcji zapraw budowlanych i betonów oraz do budowy dróg.
  10 listopada jest 314. (w latach przestępnych 315.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 51 dni.
  Sébastien Loeb (ur. 26 lutego 1974 w Haguenau) – francuski kierowca rajdowy, dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata (w latach 2004–2012). Zdobywca 2 miejsca w słynnym wyścigu 24 godzinnym w Le Mans w 2006 roku. Jest również 3-krotnym mistrzem (6-krotnym finalistą) prestiżowych zawodów "Race of Champions" w których startują najlepsi kierowcy dyscyplin motorowych z całego świata. Jak podaje oficjalna strona Rajdowych Mistrzostw Świata, Sebastien Loeb jest najbardziej utytułowanym kierowcą rajdowym w historii, między innymi posiada rekordy największej liczby: tytułów mistrza świata, wygranych rajdów, wygranych odcinków specjalnych, miejsc na podium oraz zdobytych punktów.
  Kimi Matias Räikkönen (ur. 17 października 1979 w Espoo) – fiński kierowca wyścigowy i rajdowy; mistrz świata Formuły 1 z sezonu 2007 oraz dwukrotny wicemistrz z sezonu 2003 i 2005. Od 2012 roku reprezentuje zespół Lotus F1 Team w Formule 1. Od 2014 roku będzie znów reprezentował barwy zespołu Ferrari.
  13 listopada jest 317. (w latach przestępnych 318.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 48 dni.
  Petter Solberg (ur. 18 listopada 1974 w Askim) – norweski kierowca rajdowy. Od sezonu 2012 jest członkiem zespołu Ford World Rally Team i startuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata samochodem Ford Fiesta RS WRC. Jego pilotem od lipca 2010 roku jest pochodzący z Irlandii Północnej Brytyjczyk Chris Patterson. Petter Solberg jest młodszym bratem Henninga Solberga, również kierowcy rajdowego, startującego w swojej karierze w Mistrzostwach Świata. Nosi przydomek "Hollywood".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.