• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rajd Niemiec

  Przeczytaj także...
  Rajdy samochodowe – forma sportu samochodowego, w której rywalizacja odbywa się na drogach publicznych, całkowicie lub częściowo otwartych dla ruchu drogowego. Trasa rajdu składa się z zamkniętych dla ruchu odcinków specjalnych oraz otwartych dla ruchu odcinków drogowych, łączących kolejne odcinki specjalne. Celem zawodów jest jak najszybsze pokonanie odcinków specjalnych oraz przejechanie całej trasy rajdu w czasie określonym przez organizatora. Podstawą kwalifikacji jest suma czasów uzyskanych na odcinkach specjalnych, powiększona o kary czasowe nałożone przez sędziów.Rajdowe samochodowe mistrzostwa świata (w skrócie RSMŚ, WRC – ang. World Rally Championship) – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, coroczny cykl mistrzowski o tytuły rajdowego mistrza świata kierowców, rajdowego mistrza świata pilotów oraz rajdowego mistrza świata konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu (w sezonie 2016: czternastu) rund – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie.
  Robert Józef Kubica (ur. 7 grudnia 1984 w Krakowie) – polski kierowca wyścigowy i rajdowy. Jego sukcesy to m.in. tytuł mistrza cyklu World Series by Renault z 2005, oficjalne starty w wyścigach Formuły 1 (od 2006 do 2010), początkowo w zespole BMW Sauber, a w 2010 w barwach Renault F1. Kubica był pierwszym i jedynym w dotychczasowej historii Polakiem startującym w Formule 1, stanął także na najwyższym stopniu podium podczas Grand Prix Kanady 2008. Czterokrotny laureat Plebiscytu Przeglądu Sportowego, w tym Najlepszy Sportowiec Polski 2008, laureat Trofeum Lorenzo Bandiniego za rok 2007, założyciel zespołu kartingowego RK Kart Team. Człowiek Roku "Top Gear" 2012. Od 2013 startuje w rajdowych mistrzostwach Europy oraz niektórych rajdach zaliczanych do mistrzostw świata. Jego pilotem jest Maciej Baran. W debiutanckim sezonie w WRC został mistrzem świata klasy WRC-2.
  Sébastien Loeb podczas Rajdu Niemiec 2007
  Henning Solberg podczas Rajdu Niemiec 2008
  Robert Kubica podczas Rajdu Niemiec 2013
  Zwycięzca Rajdu Niemiec w roku 2014 Thierry Neuville
  Andreas Mikkelsen podczas Rajdu Niemiec 2017

  Rajd Niemiec (oficjalnie ADAC Rallye Deutschland) – rajd samochodowy organizowany obecnie pośród winnic zachodnich Niemiec z bazą rajdu w Trewirze. Trasa ma około 1200 km podzielonych na odcinki specjalne i łączące je odcinki dojazdowe.

  Henning Solberg (ur. 8 stycznia 1973 w Spydebergu) – norweski kierowca rajdowy. Starszy brat mistrza świata z roku 2003, Pettera Solberga. Jego aktualnym pilotem jest Austriaczka Ilka Minor.Rajd – zawody sportowe polegające na przebyciu określonej trasy w wyznaczonym czasie przy ustalonych warunkach regulaminu. Rozróżniamy:

  Rajd odbywa się od 1982 roku. Od 2002 roku jest eliminacją Rajdowych Mistrzostw Świata. Odbywa się na drogach asfaltowych oraz betonowych na terenie poligonu wojskowego.

  Zwycięzcy[ | edytuj kod]

 • WRC – Rajdowe mistrzostwa świata
 • ERC – Rajdowe Mistrzostwa Europy
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona rajdu

 • Thierry Neuville (ur. 16 czerwca 1988) – belgijski kierowca rajdowy. Obecnie startuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Do końca sezonu 2010 jego pilotem był Francuz Nicolas Klinger, natomiast od pierwszego startu sezonu 2011, czyli Rajdu Monte Carlo, pilotem jest Belg Nicolas Gilsoul.Trewir (niem. Trier; fr. Trèves; luks. Tréier; łac. Augusta Treverorum) – miasto na prawach powiatu w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba gminy związkowej Trier-Land, port nad Mozelą. Miasto uniwersyteckie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sébastien Loeb (ur. 26 lutego 1974 w Haguenau) – francuski kierowca rajdowy, dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata (w latach 2004–2012). Zdobywca 2 miejsca w słynnym wyścigu 24 godzinnym w Le Mans w 2006 roku. Jest również 3-krotnym mistrzem (6-krotnym finalistą) prestiżowych zawodów "Race of Champions" w których startują najlepsi kierowcy dyscyplin motorowych z całego świata. Jak podaje oficjalna strona Rajdowych Mistrzostw Świata, Sebastien Loeb jest najbardziej utytułowanym kierowcą rajdowym w historii, między innymi posiada rekordy największej liczby: tytułów mistrza świata, wygranych rajdów, wygranych odcinków specjalnych, miejsc na podium oraz zdobytych punktów.
  Andreas Mikkelsen (ur. 22 czerwca 1989) – norweski kierowca rajdowy. Bierze udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata, startował w serii Intercontinental Rally Challenge, w której w sezonie 2011 zdobył tytuł mistrza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.