• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rajd Monte Carlo

  Przeczytaj także...
  Rallye Monte Carlo Historique - rajd samochodowy pojazdów zabytkowych organizowany corocznie przez Automobile Club de Monaco. Odbywa się on na przełomie stycznia i lutego każdego roku, kilka dni po tradycyjnym rajdzie Monte Carlo.Kris Meeke (ur. 2 lipca 1979 w Dungannon) – brytyjski kierowca rajdowy. Startujący obecnie w Mistrzostwach Świata. W 2009 roku wygrał serię Intercontinental Rally Challenge.
  Jari-Matti Latvala (ur. 3 kwietnia 1985 w Töysä) – fiński kierowca rajdowy. W sezonie 2013 jest członkiem zespołu Volkswagen Motorsport i startuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata samochodem Volkswagen Polo WRC. Jego pilotem od lipca 2003 jest rodak Miika Anttila. Latvala nosi przydomek "Jarppa ja Latvis".

  Rajd Monte Carlo (oficjalnie Rallye Automobile Monte Carlo) – rajd samochodowy organizowany corocznie przez Automobile Club de Monaco. Jego trasa wiedzie przez południowo-wschodnią Francję oraz Księstwo Monako.

  Pierwsza edycja została zorganizowana w 1911 przez Alberta I, księcia Monako, co czyni Rajd Monte Carlo najstarszym kontynuowanym cyklicznie do dzisiaj rajdem samochodowym na świecie (jest starszy o 10 lat od następnej w kolejności imprezy tego typu – Rajdu Polski).

  Od roku 1973 odbywa się w styczniu i do 2008 roku był pierwszą eliminacją Rajdowych Mistrzostw Świata, od następnego roku znalazł się w programie Intercontinental Rally Challenge (IRC), jednak od 2012 roku Rajd Monte Carlo powrócił do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata.

  Sébastien Ogier (ur. 17 grudnia 1983 roku w Gap) – francuski kierowca rajdowy. Rajdowy mistrz świata WRC z sezonu 2013.Toyota Corolla WRC – samochód WRC konstrukcji Toyoty oparty na modelu Corolla. Używany był podczas Rajdowych Mistrzostw Świata 1997–1999 przez zespół Toyota Team Europe. Samochód bazował konstrukcyjnie na Toyocie Celice 2.0 Turbo 4x4.

  Najwięcej zwycięstw (osiem) w rajdzie Monte Carlo odniósł Sébastien Ogier.

  Henri Rougier i jego Turcat-Mery w 1911 roku
  Carlos Sainz prowadzi Toyotę Corollę WRC w 1999 roku

  Zwycięzcy[ | edytuj kod]

 • ERC - Rajdowe Mistrzostwa Europy
 • IMC - Międzynarodowe Mistrzostwa Konstruktorów
 • IRC – Intercontinental Rally Challenge
 • WRC – Rajdowe mistrzostwa świata
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rallye Monte Carlo Historique
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rallye de Monte-Carlo (pol.). www.ewrc-results.com. [dostęp 11-12-2017].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona rajdu
 • Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Świata (w skrócie RSMŚ, WRC – ang. World Rally Championship) – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, coroczny cykl mistrzowski o tytuły Rajdowego Mistrza Świata Kierowców, Rajdowego Mistrza Świata Pilotów oraz Rajdowego Mistrza Świata Konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu (w sezonie 2012: trzynastu) rund – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie.Ford Fiesta S2000 (dostępny także jako Ford Fiesta RRC) – samochód rajdowy kategorii Super 2000 zbudowany przez brytyjską firmę M-Sport. Konstrukcja bazuje na seryjnym Fordzie Fiesta siódmej generacji. Rajdowy debiut samochodu miał miejsce podczas 78. Rajdu Monte Carlo w 2010 r. Dwie Fiesty S2000 były prowadzone przez fabrycznego kierowcę zespołu Forda – Fina Mikko Hirvonena oraz Francuza Juliena Maurina. Zawody wygrał Hirvonen.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mikko Hirvonen (ur. 31 lipca 1980 w Kannonkoski) – fiński kierowca rajdowy. W sezonie 2012 jest członkiem zespołu Citroën Total World Rally Team i startuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata samochodem Citroën DS3 WRC. Jego pilotem jest rodak Jarmo Lehtinen. Jest czterokrotnym wicemistrzem świata WRC w latach 2008, 2009, 2011 i 2012, przegrywając z Francuzem Sebastienem Loebem.
  Ford Fiesta RS WRC – samochód rajdowy klasy WRC, którego debiut na rajdowych trasach miał miejsce podczas Rajdu Szwecji 2011. Model ten jest zbudowany na bazie Forda Fiesty w oparciu o nowe regulacje techniczne FIA obowiązujące od sezonu 2011. Jest następcą Forda Focusa WRC.
  Rajdowe samochodowe mistrzostwa świata (w skrócie RSMŚ, WRC – ang. World Rally Championship) – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, coroczny cykl mistrzowski o tytuły rajdowego mistrza świata kierowców, rajdowego mistrza świata pilotów oraz rajdowego mistrza świata konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu (w sezonie 2016: czternastu) rund – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie.
  Marcus Grönholm (ur. 5 lutego 1968 w Kauniainen) – fiński kierowca rajdowy. Był fabrycznym kierowcą zespołów Toyoty, Peugeota i Forda. W swojej karierze jeździł z takimi pilotami jak: Voitto Silander czy Timo Rautiainen. Nosi przydomek "Bosse". Jest synem byłego rajdowca, Ulfa Grönholma, który zginął podczas testów w 1981 roku koło Kirkkonummi.
  Peugeot 207 – samochód osobowy typu hatchback, kombi lub coupé-cabriolet zaliczany do segmentu B produkowany od 2006 roku przez koncern francuski PSA, a dokładniej – przez markę Peugeot. W 2009 roku model przeszedł facelifting.
  Albert Honore Charles Grimaldi, książę Monako, książę Valentinois (ur. 13 listopada 1848 w Paryżu, zm. 26 czerwca 1922 w Paryżu), 11. książę Monako od 10 września 1889 do 26 czerwca 1922, syn księcia Karola III Grimaldi i Antoinette de Merode.
  Rajd Polski – rajd samochodowy, runda Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy, w latach 1973 i 2009 runda Mistrzostw Świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.137 sek.