• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rajd Grecji

  Przeczytaj także...
  Sébastien Ogier (ur. 17 grudnia 1983 roku w Gap) – francuski kierowca rajdowy. Rajdowy mistrz świata WRC z sezonu 2013.Harri Rovanperä (ur. 8 kwietnia 1966 w Jyväskyli) – fiński kierowca rajdowy. Był fabrycznym kierowcą zespołów SEAT, Peugeot, Mitsubishi i Red Bull Škoda Team. W swojej karierze jeździł z takimi pilotami jak: Risto Pietiläinen, Juha Repo czy Voitto Silander. Nosi przydomek "Rovis".
  Rajdy samochodowe – forma sportu samochodowego, w której rywalizacja odbywa się na drogach publicznych, całkowicie lub częściowo otwartych dla ruchu drogowego. Trasa rajdu składa się z zamkniętych dla ruchu odcinków specjalnych oraz otwartych dla ruchu odcinków drogowych, łączących kolejne odcinki specjalne. Celem zawodów jest jak najszybsze pokonanie odcinków specjalnych oraz przejechanie całej trasy rajdu w czasie określonym przez organizatora. Podstawą kwalifikacji jest suma czasów uzyskanych na odcinkach specjalnych, powiększona o kary czasowe nałożone przez sędziów.

  Rajd Akropolu (oficjalnie Acropolis Rally of Greece) – rajd samochodowy organizowany obecnie w środkowej Grecji w okolicach miasta Lamia. Trasa ma od około 1200 km do nawet 1600 km podzielonych na odcinki specjalne i łączące je odcinki dojazdowe.

  Rajd odbywa się od 1951 roku, a eliminacją Rajdowych Mistrzostw Świata jest od 1973 roku. Odbywa się na nawierzchniach szutrowych, zazwyczaj w czerwcu. W latach 2014 - 2016 jest to runda Rajdowych Mistrzostw Europy.

  Rekordową liczbę zwycięstw w rajdzie Akropolu ma Colin McRae. Wygrał ten rajd 5 razy, po par pierwszy w 1996 roku, po raz ostatni w 2002 roku.

  Rezultaty Rajdu Grecji (49th Acropolis Rally), eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata w 2002 roku, który odbył się w dniach 14 – 16 czerwca. Była to siódma runda czempionatu w tamtym roku i trzecia szutrowa, a także trzecia w Junior WRC. Bazą rajdu było miasto Ateny. Zwycięzcami rajdu zostali Brytyjczycy Colin McRae i Nicky Grist w Fordzie Focusie WRC. Wyprzedzili oni Finów Marcusa Grönholma i Timo Rautiainena w Peugeocie 206 WRC oraz Hiszpanów Carlosa Sainza i Luísa Moyę w Fordzie Focusie WRC. Z kolei w Junior WRC zwyciężyli Finowie Janne Tuohino i Petri Vihavainen, jadący Citroënem Saxo VTS S1600.Lamia (gr. Λαμία, transliteracja Lamía, tur. Itzin) to miasto w centralnej Grecji, stolica prefektury Ftiotyda i regionu administracyjnego Grecja Środkowa, w skład której wchodzi 5 prefektur. Ludność: 58 601 mieszkańców. Miasto partnerskie Rzeszowa.


  Zwycięzcy[]

  Harri Rovanperä podczas Rajdu Akropolu w 2005 roku
  Sébastien Ogier podczas Rajdu Akropolu 2011
 • IMC - Międzynarodowe Mistrzostwa Konstruktorów
 • WRC - Rajdowe Mistrzostwa Świata
 • ERC - Rajdowe Mistrzostwa Europy
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona rajdu

 • Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Świata (w skrócie RSMŚ, WRC – ang. World Rally Championship) – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, coroczny cykl mistrzowski o tytuły Rajdowego Mistrza Świata Kierowców, Rajdowego Mistrza Świata Pilotów oraz Rajdowego Mistrza Świata Konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu (w sezonie 2012: trzynastu) rund – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama