• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rajd Finlandii

  Przeczytaj także...
  Juho Hänninen (ur. 25 lipca 1981 w Punkaharju) – fiński kierowca rajdowy. W 2004 roku był mistrzem Finlandii w grupie N.Hopa to szczególny rodzaj przeszkody (zwykle widowiskowej), występujący na trasie rajdów samochodowych, motocrossowych i kolarskich, najczęściej w postaci naturalnego wzniesienia (pagórka, muldy) lub uformowany sztucznie.
  Jari-Matti Latvala (ur. 3 kwietnia 1985 w Töysä) – fiński kierowca rajdowy. W sezonie 2013 jest członkiem zespołu Volkswagen Motorsport i startuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata samochodem Volkswagen Polo WRC. Jego pilotem od lipca 2003 jest rodak Miika Anttila. Latvala nosi przydomek "Jarppa ja Latvis".
  Osmo Kalpala i Eino Kalpala podczas rajdu w 1956
  Marcus Grönholm podczas Rajdu Finlandii w 2004
  Jari-Matti Latvala podczas Rajdu Finlandii w 2010
  Nasir al-Atijja podczas Rajdu Finlandii w 2010
  Thierry Neuville podczas Rajdu Finlandii w 2012
  Juho Hänninen podczas Rajdu Finlandii w 2014
  Thierry Neuville podczas Rajdu Finlandii w 2017

  Rajd Finlandii (wcześniej pod nazwą Rajd Tysiąca Jezior) – rajd samochodowy organizowany pośród gęstych lasów środkowej Finlandii z bazą rajdu w Jyväskyli. Odbywa się od 1951 roku, a od 1973 jest eliminacją Rajdowych Mistrzostw Świata. Rajd odbywa się na szutrowych leśnych drogach, na których często występują tzw. hopy.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Jyväskylä – miasto w środkowej Finlandii, nad jeziorem Päijänne (140 km od Tampere i 270 km od Helsinek), ośrodek administracyjny regionu Finlandia Środkowa (fiń. Keski-Suomi). Miasto zostało założone 22 marca 1837.

  Zwycięzcy[ | edytuj kod]

 • ERC – Rajdowe Mistrzostwa Europy
 • WRC – Rajdowe mistrzostwa świata
 • WCD – Rajdowe mistrzostwa świata (zaliczane tylko do klasyfikacji kierowców)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona rajdu

 • Rajdy samochodowe – forma sportu samochodowego, w której rywalizacja odbywa się na drogach publicznych, całkowicie lub częściowo otwartych dla ruchu drogowego. Trasa rajdu składa się z zamkniętych dla ruchu odcinków specjalnych oraz otwartych dla ruchu odcinków drogowych, łączących kolejne odcinki specjalne. Celem zawodów jest jak najszybsze pokonanie odcinków specjalnych oraz przejechanie całej trasy rajdu w czasie określonym przez organizatora. Podstawą kwalifikacji jest suma czasów uzyskanych na odcinkach specjalnych, powiększona o kary czasowe nałożone przez sędziów.Rajdowe samochodowe mistrzostwa świata (w skrócie RSMŚ, WRC – ang. World Rally Championship) – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, coroczny cykl mistrzowski o tytuły rajdowego mistrza świata kierowców, rajdowego mistrza świata pilotów oraz rajdowego mistrza świata konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu (w sezonie 2016: czternastu) rund – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie.
  Marcus Grönholm (ur. 5 lutego 1968 w Kauniainen) – fiński kierowca rajdowy. Był fabrycznym kierowcą zespołów Toyoty, Peugeota i Forda. W swojej karierze jeździł z takimi pilotami jak: Voitto Silander czy Timo Rautiainen. Nosi przydomek "Bosse". Jest synem byłego rajdowca, Ulfa Grönholma, który zginął podczas testów w 1981 roku koło Kirkkonummi.Nasir Salih al-Atijja, Nasser Saleh Al-Attiyah (ur. 21 grudnia 1970) - katarski kierowca rajdowy w rajdach płaskich oraz terenowych. Zwycięzca Rajdu Dakar 2011 w klasyfikacji samochodów oraz brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Londynie w konkurencji skeet (strzelania do rzutków).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Thierry Neuville (ur. 16 czerwca 1988) – belgijski kierowca rajdowy. Obecnie startuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Do końca sezonu 2010 jego pilotem był Francuz Nicolas Klinger, natomiast od pierwszego startu sezonu 2011, czyli Rajdu Monte Carlo, pilotem jest Belg Nicolas Gilsoul.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.