• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rajd Arktyczny

  Przeczytaj także...
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Rajdy samochodowe – forma sportu samochodowego, w której rywalizacja odbywa się na drogach publicznych, całkowicie lub częściowo otwartych dla ruchu drogowego. Trasa rajdu składa się z zamkniętych dla ruchu odcinków specjalnych oraz otwartych dla ruchu odcinków drogowych, łączących kolejne odcinki specjalne. Celem zawodów jest jak najszybsze pokonanie odcinków specjalnych oraz przejechanie całej trasy rajdu w czasie określonym przez organizatora. Podstawą kwalifikacji jest suma czasów uzyskanych na odcinkach specjalnych, powiększona o kary czasowe nałożone przez sędziów.
  Rajdowe samochodowe mistrzostwa świata (w skrócie RSMŚ, WRC – ang. World Rally Championship) – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, coroczny cykl mistrzowski o tytuły rajdowego mistrza świata kierowców, rajdowego mistrza świata pilotów oraz rajdowego mistrza świata konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu (w sezonie 2016: czternastu) rund – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie.

  Rajd arktyczny (oficjalnie Arctic Lapland Rally, dawniej Arctic Rally) — rajd samochodowy organizowany corocznie na pokrytych lodem i śniegiem drogach w okolicach Rovaniemi w Finlandii.

  Organizowany jest nieprzerwanie od 1966 roku. Obecnie wchodzi wyłącznie w skład Rajdowych Mistrzostw Finlandii, ale do 2004 roku stanowił rundę Rajdowych Mistrzostw Europy i "Pucharu FIA Kierowców" Rajdowych Mistrzostw Świata w sezonach 1977 i 1978.

  Zwycięzcami rajdu zostało pięciu mistrzów świata WRC: Marcus Grönholm, Tommi Mäkinen, Hannu Mikkola, Timo Salonen oraz Ari Vatanen. W ostatnich latach impreza przyciągnęła kilku kierowców z wyścigów torowych. W 2009 r. na liście znalazło się czterech byłych i ówczesnych kierowców Formuły 1: JJ Lehto ukończył rajd na dziewiątym miejscu w swoim dziesiątym starcie, Kimi Räikkönen był trzynasty w swoim rajdowym debiucie, Mika Häkkinen uplasował się na dziewiętnastym miejscu podczas swoje czwartego startu, a Mika Salo wycofał się ze swojego trzeciego rajdu arktycznego z powodu awarii skrzyni biegów. W 2010 r. Räikkönen zadebiutował w Rovaniemi w barwach Citroën Junior Team w ramach przygotowań do debiutu w WRC.

  Marcus Grönholm (ur. 5 lutego 1968 w Kauniainen) – fiński kierowca rajdowy. Był fabrycznym kierowcą zespołów Toyoty, Peugeota i Forda. W swojej karierze jeździł z takimi pilotami jak: Voitto Silander czy Timo Rautiainen. Nosi przydomek "Bosse". Jest synem byłego rajdowca, Ulfa Grönholma, który zginął podczas testów w 1981 roku koło Kirkkonummi.Rajdowe Mistrzostwa Świata w roku 1978 były 6 sezonem Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA. Sezon składał się z 19 rajdów. We wszystkich rajdach byli punktowani kierowcy, ale tylko w 11 z 19 były punktowane zespoły. Mistrzem świata kierowców rajdowych w roku 1978 (FIA Cup for Rally Drivers) został fiński kierowca Markku Alén startujący samochodem Fiat 131 Abarth i Lancia Stratos HF, drugi był Francuz Jean-Pierre Nicolas, a trzeci Fin Hannu Mikkola. Tytuł konstruktorów wygrał Fiat przed Fordem i Oplem.

  Zwycięzcy[ | edytuj kod]

 • ERC - Rajdowe Mistrzostwa Europy (liczba oznacza współczynnik rajdu)
 • WCD - Rajdowe mistrzostwa świata (zaliczane tylko do klasyfikacji kierowców)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona rajdu
 • Wyniki rajdu na rallybase.nl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tommi Antero Mäkinen (ur. 26 czerwca 1964 w Puuppoli) - fiński kierowca rajdowy. Był fabrycznym kierowcą zespołów Mitsubishi, Subaru, a także prywatnych. W swojej karierze jeździł z takimi pilotami jak: Seppo Harjanne, Risto Mannisenmäki i Kaj Lindström. Nosi przydomek „Latający Fin”.
  Mika Pauli „Häkä” Häkkinen (ur. 28 września 1968 roku w Helsingin maalaiskunta) – fiński kierowca wyścigowy, dwukrotny Mistrz Świata Formuły 1 w sezonach 1998 i 1999.
  Mika Juhani Salo (ur. 30 listopada 1966 w Helsinkach) – fiński kierowca wyścigowy. W latach 1994-2002 wystartował w 109 wyścigach Formuły 1.
  Rovaniemi (lap. Roavenjarga) – miasto w północnej Finlandii, u ujścia rzeki Ounasjoki do Kemi, kilka kilometrów na południe od północnego koła podbiegunowego (współrzędne geograficzne 66°30′N – 25°42′E).
  Rajdowe Mistrzostwa Świata w roku 1977 były 5 sezonem Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA. Sezon składał się z 11 rajdów. Mistrzem świata kierowców rajdowych w roku 1977 (FIA Cup for Rally Drivers) został włoski kierowca Sandro Munari startujący samochodem Lancia Stratos HF, drugi był Szwed Björn Waldegård, a trzeci Francuz Bernard Darniche. Tytuł konstruktorów wygrał Fiat przed Fordem i Toyotą.
  Timo Salonen (ur. 8 października 1951 w Helsinkach) – fiński kierowca rajdowy, mistrz (1985) i drugi wicemistrz świata (1986) w rajdach samochodowych, zwycięzca jedenastu rajdów WRC.
  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.